ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2023 року
м. Київ
справа № 813/596/18
адміністративне провадження № К/9901/5415/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 (головуючий суддя: Качмар В.Я., судді: Курилець А.Р., Мікула О.І.) у справі №813/596/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Люксорцентрторг" до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області, третя особа: Громадська організація "Асоціація учасників АТО-забудовників м. Дрогобича" про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У лютому 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Люксорцентрторг" (далі - ТОВ "Люксорцентрторг" або позивач) звернулося з позовом до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області (далі - відповідач), третя особа: Громадська організація "Асоціація учасників АТО-забудовників м. Дрогобича" (далі - ГО "Асоціація учасників АТО-забудовників м. Дрогобича"), в якому просило:
визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 18.12.2017 № 294 "Про надання дозволу на виготовлення проекту "Детального плану території за адресою вулиця Самбірська, З, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич";
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви ТОВ "Люксорцентрторг" від 28.12.2017 № 2 з пропозиціями щодо проекту Детального плану території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич";
зобов`язати відповідача у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили розглянути заяву ТОВ "Люксорцентрторг" від 28.12.2017 № 2 з пропозиціями щодо проекту "Детального плану території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич".
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 частково задоволено апеляційну скаргу ТОВ "Люксорцснтрторг"; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування рішення скасовано та прийнято нову постанову, якою позов в цій частині задоволено:
визнано протиправним і нечинним з моменту набрання цією постановою законної сили рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 18.12.2017 №294 "Про надання дозволу на виготовлення проекту "Детального плану території за адресою вулиця Самбірська, З, територія колишнього АТП14607, в м.Дрогобич" (рішення 294);
визнано протиправним і нечинним з моменту набрання цією постановою законної сили рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 15.03.2018 №45 "Про затвердження проекту містобудівної документації "Детальний план території за адресою вулиця Самбірська, З, територія колишнього АТП 14607, в м Дрогобич" (рішення 45).
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване судове рішення і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2019 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 07.03.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради 18.12.2017 прийнято рішення № 294 "Про надання дозволу на виготовлення проекту "Детального плану території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич".
Цим рішенням ГО "Асоціація учасників АТО- забудовників м. Дрогобича" наданий дозвіл на виготовлення проекту детального плану території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич.
Не погодившись із рішенням №294 ТзОВ "Люксорцентрторг" оскаржило його до суду.
Також позивач звернувся до Дрогобицької міської ради Львівської області з заявою від 28.12.2017 №1 про надання ТОВ "Люксорцентрторг" в оренду терміном на 50 (п`ятдесят) років земельної ділянки площею 4,979 га, кадастровий номер 4610600000:01:011:0170, що знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Самбірська, 3 з метою обслуговування належного Товариству на праві власності комплексу нежитлових будівель і споруд по вул. Самбірській, 3 в м. Дрогобич.
Вказана заява була отримана Дрогобицькою міською радою 03.01.2018.
28.12.2017 позивач звернувся до Дрогобицької міської ради з заявою №2 про недопустимість розгляду будь-яких питань, що стосуються території колишнього АТП 14607 по вул. Самбірській, 3 в м. Дрогобич та нежитлових будівель і споруд, що там знаходяться, окрім як за зверненнями TOB "Люксорцентрторг".
Крім того, в цій заяві позивач просив скасувати рішення відповідача від 18.12.2017 №294 та інформувати його та прокуратуру Львівської області про надходження будь-яких звернень від фізичних чи юридичних осіб стосовно території колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич.
Вказана заява була отримана Дрогобицькою міською радою 03.01.2018.
Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради листом від 15.02.2018 №3-21/1210 надав відповідь позивачу на два його звернення від 28.12.2017.
Вважаючи, що відповідач не дав повної і вичерпної відповіді на звернення №2 від 28.12.2017, TOB "Люксорцентрторг" також просить суд визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області щодо не розгляду цієї заяви.
Апеляційний суд, з врахуванням встановлених судом першої інстанції обставин у справі, також зазначив, що Виконком 18.12.2017 розглянувши заяву ГО "Асоціація учасників АТО-забудовників м. Дрогобича" (далі - Громадська організація) від 27.11.2017 №1 (далі - Заява) прийняв рішення, яким з врахуванням рішення №769 та рішення Міської ради від 20.02.2013 №964 "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території м. Дрогобича (зонінг)" (далі - Рішення №964, План відповідно), вирішено (дослівно):
"дати дозвіл Громадській організації "Асоціація учасників АТО-забудовників м.Дрогобича" на виготовлення проекту детального плану території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич (п.1);
"організацію роботи по виготовленню проектної документації покласти на відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (далі - Відділ)" (п.2);
"фінансування проекту детального планування території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич, здійснити за рахунок коштів Громадської організації "Асоціація учасників АТО-забудовників м. Дрогобича" (п.4).
Розпорядженням міського голови Кучми Т.Я. від 22.12.2017 №708-р "Про проведення громадського слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації "Детальний план території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич" доручено Відділу забезпечити оприлюднення розробленого проекту Детального плану і доступ громадськості до цієї інформації, провести громадське обговорення проекту Детального плану з 28.12.2017 по 11.012018, а 12.01.2018 провести громадське слухання цього проект.
Згодом рішенням Виконкому від 15.03.2018 №45 "Про затвердження проекту містобудівної документації "Детальний план території за адресою вулиця Самбірська, 3, територія колишнього АТП 14607, в м. Дрогобич" (далі - Рішення №45).
ІV. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ
В обґрунтування позовних вимог товариство зазначило, що вважає рішення Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 18.12.2017 №294 протиправним, оскільки на території колишнього АТП 14607 по вул. Самбірській, 3 в м. Дрогобич жодне житлове будівництво ні юридично, ні фізично неможливе, так як територія зайнята належними позивачу на праві власності нежитловими будівлями та спорудами, в тому числі замощенням асфальтобетонним площею 41973,0 кв. м.
Наголосив на наявності права власності на комплекс нежитлових будівель та споруд і замощення асфальтобетонне площею 41973,0 кв.м. розташованих на земельній ділянці щодо якої затверджується Детальний план території та на вирішенні у Дрогобицькій міській раді Львівської області знаходиться заява з заявою про надання позивачу цієї земельної ділянки в оренду терміном на 50 (п`ятдесят) років.
Відповідач, надаючи оскаржуваним рішенням дозвіл Громадській організації.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог із покликанням на постанову Вищого Господарського суду України від 30.11.2016 №914/656/16, у якій значиться про відсутність порушених прав позивача на земельну ділянку за адресою: м. Дрогобич вул. Самбірська. Наголосив на відсутності у позивача прав на зазначену земельну ділянку.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що Рішення від 18.12.2017 №294 було прийняте Виконкомом в межах компетенції та наданих повноважень, а також у спосіб, що передбачений Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) та "Про регулювання містобудівельної діяльності" (далі - Закон №3038-VI).
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Насамперед суд апеляційної інстанції, із посиланням на частину другу та третю статті 264 КАС наголосив, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Отже, суд апеляційної інстанції наголосив на наявності права оскаржувати позивачем саме нормативний акт та навів докази, що предмет спору в цій частині відноситься до нормативних актів.
У часовій проекції (ретроспективі) апеляційний суд (суд першої інстанції також мав таку можливість) дійшов висновку про можливість дати оцінку і витлумачити дійсні наміри Виконкому при прийнятті Рішення, та зазначив, що на підставі Рішення, Громадська організація як замовник і платник розробила проект Детального плану.
Також суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що приймаючи Рішення №294, Виконком визначив саме Громадську організацію (надав їй дозвіл) виконавцем функцій замовника розроблення містобудівної документації - проекту Детального плану, що третьою особою й було реалізовано і з чим, прийнявши Рішення №45, погодився відповідач.
На думку суду апеляційної інстанції Рішення №294 було прийнято Виконкомом у порушення вимог частини четвертої статті 10 Закону №3038-VI і пунктів 4.3, 4.4 Порядку №290, що свідчить про його протиправність.
На підставі наведеного нормативного обґрунтування, в судовому засіданні 16.01.2019 суд апеляційної інстанції задовольнив клопотання позивача про вихід суду за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав ТОВ і визнання протиправним і скасування Рішення №45, зазначивши, що ця вимога має всі ознаки похідної до вимоги заявленої в цьому позові про визнання протиправним та скасування Рішення.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення (первісна вимога) і Рішення №45, прийняті без врахування (узгодження) приватних інтересів ТОВ під час планування і забудови територій, вимог попередньої містобудівної документації - Генерального плану м. Дрогобича, як основного виду містобудівної документації на місцевому рівні.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Скаржник наголосив на порушенні судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Стверджує, що відсутні будь-які докази щодо порушення прав, свобод або інтересів позивача, оскільки рішенням Вищого Господарського суду України від 30.11.2016 №914/656/16 встановлена відсутність у позивача права на земельну ділянку. Наполягає, рішення від 18.12.2017 №294 та рішення від 15.03.2018 №45 "Про затвердження проекту містобудівної документації "Детальний план території по вул. Самбірська З в м. Дрогобичі" прийняті із дотриманням вимог чинного законодавства.
Також скаржник не погодився із прийняттям судом апеляційної інстанції уточнених вимог, а також способом та підставами виходу суду апеляційної інстанції за межі позовних вимог.
Позивач, у відзиві на касаційну скаргу, наголосив на дотриманні судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, у тому числі щодо меж розгляду справи, встановлення фактичних обставин справи та їх оцінки.
VIІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 не відповідає та вимоги касаційної скарги є частково обґрунтованими, з огляду на таке.
Згідно із положеннями частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Частиною шостою статті 59 Закону №280/97-ВР визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно із частиною десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.