1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2023 року

м. Київ

справа №466/893/22

провадження № К/990/33704/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Радишевської О. Р., Шевцової Н. В.,

розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду, постановлену 27 жовтня 2022 року у складі головуючого судді - Глушка І. В., суддів: Довгої О. І., Запотічного І. І.,-

І. Обставини справи

1. ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Пустомитівського районного суду Львівської області з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також - відповідач), в якому просив:

1.1. визнати протиправними та скасувати постанови від 18 січня 2022 року серія ВМ № 00008344 та серія ВМ №00008400 по справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України;

1.2. провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 132-1 КУпАП закрити, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

2. Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 29 червня 2022 року позов задоволено.

3. Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.

4. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року апеляційну скаргу повернуто позивачу з підстав, передбачених частиною четвертою статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

4.1. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга сформована в системі "Електронний суд" представником відповідача на підтвердження повноважень якого надано ордер серії ВТ №1030263, однак у графі "Адвокат" підпис адвоката відсутній, тому подана до апеляційної скарги сканкопія ордеру серії ВТ №1030263 не є належним документом, що підтверджує право Доготер О. Г. як особи, яка підписала апеляційну скаргу, на вчинення таких дій від імені та в інтересах відповідача у цій справі.

ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції

5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, вважаючи його прийнятим з порушенням норм процесуального права, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду.

5.1. В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції помилково дійшов до висновків, що вказаний ордер не підтверджує повноважень представника апелянта, оскільки вказаний ордер було скріплено кваліфікованим електронним підписом, а тому відсутні підстави вважати, що ордер не підписано.

5.2. Зазначає, що під час дії воєнного стану на території України дозволяється видача адвокатським бюро/адвокатським об`єднанням ордеру без скріплення його печаткою юридичної особи та без підпису керівника адвокатського об`єднання, адвокатського бюро. Відповідні зміни до Положення про ордер адвоката на надання правничої (правової) допомоги внесла Рада адвокатів України, рішенням №45 від 29 квітня 2022 року.

5.3. Крім того, відповідач наголошує, що оскаржувана ухвала суду апеляційної інстанції прийнята без урахування висновків Верховного Суду викладених у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 560/11791/21.

5.4. У касаційній скарзі автор просить скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до суду апеляційної інстанції на новий розгляд.

6. Верховний Суд ухвалою від 19 січня 2023 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року, з підстави передбаченої пунктом 4 частини четвертої статті 328 КАС України.

7. Позивач надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому посилаючись на безпідставність та необґрунтованість останньої просить залишити скаргу без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції без змін.

ІІІ. Джерела права й акти їх застосування

8. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

9. Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

10. Наведеним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 02 червня 2016 року №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.

11. Можливість забезпечення права на апеляційний перегляд справи є також однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства (частина третя статті 2 КАС України).

12. Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

13. Статтею 296 КАС України встановлено форма та зміст апеляційної скарги. Так, відповідно до частини першої вказаної статті апеляційна скарга подається у письмовій формі.

14. Згідно з частиною другою статті 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

15. Крім того, згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 298 КАС України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

16. Згідно з частинами сьомою, восьмою, десятою, одинадцятою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

17. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

18. Частинами першою-другою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

19. Відповідно до частини першої статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

20. За правилом абзацу другого частини восьмої статті 18 КАС України особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.


................
Перейти до повного тексту