1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2023 року

м. Київ

справа № 480/4831/20

провадження № К/9901/16771/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Стрелець Т.Г.,

за участю секретаря судового засідання Буденка В.В.,

за участю представника позивача Галімон Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Сумського окружного адміністративного суду у складі судді Воловика С.В. від 24 листопада 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Катунова В.В., Бершова Г.Є., Чалого І.С. від 09 квітня 2021 року,

УСТАНОВИВ:

Вступ

Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами. За результатами розгляду заяви позивача, Державна служба геології та надр України направила позивачу лист, у якому повідомила про повернення заяви з доданими документами у зв`язку з внесенням зауважень Міністерством енергетики та захисту довкілля України. Уважаючи дії відповідача щодо повернення заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами та доданих до неї документів без прийняття рішення протиправними, позивач звернулась до суду з позовом.

Зважаючи на встановлені обставини, доводи учасників справи, підстави відкриття касаційного провадження, ключовим питанням у межах розгляду цієї справи є: чи є повернення заяви позивача з доданими документами, у разі відповідності їх Порядку № 615, належним розглядом заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами?

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, у якому просило:

- визнати протиправними дій Державної служби геології та надр України щодо повернення ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення родовища будівельного піску на ділянці Коптіївщина Сумського родовища міста Суми та доданих до неї документів;

- зобов`язати Державну службу геології та надр України видати ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення родовища будівельного піску на ділянці Коптіївщина Сумського родовища міста Суми.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року, позовні вимоги ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо повернення ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" заяви від 06 квітня 2020 року про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення родовища будівельного піску на ділянці Коптіївщина Сумського родовища міста Суми та доданих до неї документів.

Зобов`язано Державну службу геології та надр України розглянути заяву ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" від 06 квітня 2020 року про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення родовища будівельного піску на ділянці Коптіївщина Сумського родовища міста Суми та прийняти рішення за результатами її розгляду.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що законодавець передбачив чіткий алгоритм дій Державної служби геології та надр України при прийнятті рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами.

4. За результатами розгляду заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами, враховуючи отримані пропозиції чи зауважень Мінекоенерго, Держгеонадра, за наявності передбачених підстав, зобов`язана прийняти рішення про відмову у наданні спеціального дозволу, а за відсутності таких підстав - рішення про надання дозволу. При цьому, рішення приймається у формі наказу, у якому зазначаються підстави для його прийняття.

5. За результатами розгляду заяви ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" від 06 квітня 2020 року про надання спеціального дозволу на користування надрами, Державна служба геології та надр України листом повернула заяву з доданими документами, у зв`язку з наявністю підстав для відмови у наданні дозволу, а саме: внесенням Міністерством енергетики та захисту довкілля України зауважень. При цьому, рішення про відмову у наданні спеціального дозволу у формі наказу із зазначенням конкретних підстав для відмови, відповідач не приймав, що є недотриманням Держгеонадра встановленого порядку розгляду заяв стосовно надання спеціального дозволу на користування надрами.

6. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог у частині зобов`язання Держгеонадра видати ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" спеціальний дозвіл на користування надрами, суди попередніх інстанцій виходили з того, що фактично, заява про отримання спеціального дозволу на користування надрами відповідачем не розглянута, жодного рішення у формі наказу за результатами її розгляду не прийнято.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Державна служба геології та надр України звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року, та ухвалити нове рішення, яким відмовити ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Судами попередніх інстанцій установлено, що з метою геологічного вивчення ділянки Коптіївщина Сумського родовища будівельного піску в м. Суми Сумської області, запаси якого віднесено до корисних копалин місцевого значення, а водний об`єкт має штучне походження, ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" 06 квітня 2020 року звернулось до Державної служби геології та надр України з заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами, до якої були додані лист Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області від 31 березня 2020 року № 382 та матеріали ліцензування в 3-х папках та на 3-х дисках DVD-R.

9. Розглянувши заяву про надання спеціального дозволу, Державна служба геології та надр України направила позивачу лист від 22 червня 2020 року № 9269/01/11-20, у якому повідомила про повернення заяви з доданими документами у зв`язку з внесенням зауважень Міністерством енергетики та захисту довкілля України. Також, до вказаного листа відповідачем був доданий і лист Мінекоенерго від 25 травня 2020 року № 26/1.1-17.2.1-13588 із зауваженнями щодо надання ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" спеціального дозволу на користування надрами, у якому зазначалось, що реалізація діяльності з надрокористування не відповідатиме статтям 79, 87, 88, 89 Водного кодексу України в частині обмеженого режиму господарської діяльності на територіях прибрежних захисних смуг, водоохоронних зон водних об`єктів, а також, що відповідно до інформації Державної екологічної інспекції України за результатом перевірки виявлено низку порушень вимог природоохоронного законодавства та надано припис на їх усунення.

10. Уважаючи дії Державної служби геології та надр України щодо повернення заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами та доданих до неї документів без прийняття рішення протиправними, ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" звернулась до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

11. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції не врахував висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 12 серпня 2020 року у справі № 826/9181/16, відповідно до якого за структурою пункту 8 Порядку № 615 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) повернення документів заявникові допускається у разі, коли додані до заяви документи, визначені у Додатку 1 до Порядку № 615, не відповідають вимогам до них.

12. ТОВ "Будівельна виробничо-комерційна компанія "Федорченко" подало відзив на касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року, у якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

13. У відзиві на касаційну скаргу позивач зазначає, що відповідно до пункту 20 Порядку № 615, у разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові. Наказу, яким прийнято рішення про відмову в наданні дозволу позивачу відповідачем видано не було. Оскільки відповідач не прийняв рішення про відмову в наданні позивачу дозволу на користування надрами, а отже, і повертати документи не мав підстав.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права

14. Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування.

Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

15. Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.


................
Перейти до повного тексту