ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2023 року
м. Київ
справа № 460/6239/20
адміністративне провадження № К/9901/36617/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду :
суддя-доповідач - Стародуб О.П.,
судді: Кравчук В.М., Єзеров А.А.
секретар судового засідання - Іванова Н.П.
за участі позивача, представників третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 (суддя - Комшелюк Т.О.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2021 (судді - Святецький В.В., Довгополов О.М., Гудима Л.Я.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - товариство з обмеженою відповідальністю,,Кроноспан Рівне", товариство з обмеженою відповідальністю,,АБМК", про визнання протиправним та скасування висновку,-
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
28.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок з оцінки впливу на довкілля за №31-20198144297/1 від 19.02.2020.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
19.08.2019 за реєстраційним номером 20198144297 на офіційному веб-сайті Єдиного реєстру з оцінки впливу Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації оприлюднено повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля.
Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, також опубліковано у двох друкованих засобах масової інформації (газетах),,Вісті Рівненщини" №31 (2131) від 16.08.2019 та,,Слово і час" № 32 (9527) від 16.08.2019 (а. с. 239-240 т. 2).
Громадське обговорення повідомлення про плановану діяльність щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля тривало 20 робочих днів: з 19 серпня по 16 вересня 2019 року.
З дня офіційного оприлюднення повідомлення про плановану діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю,,Технопривід Інвест Груп", яке в подальшому перейменоване у Товариство з обмеженою відповідальністю,,Кроноспан Рівне", протягом 20 робочих днів зауваження і пропозиції від громадськості до планованої діяльності, обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля, до департаменту екології та природних ресурсів Рівненської області не надходили.
ТОВ,,АБМК" розроблений Звіт з оцінки впливу на довкілля ТОВ,,Технопривід Інвест Груп",,Реконструкція промислового комплексу будівель і споруд під підприємство деревообробної промисловості за адресою: Рівненська область, Рівненський район с. Городок вул. Барона Штейнгеля, 4а" (реєстраційний номер справи про оцінку впливу на довкілля планової діяльності №20198144297, далі Звіт з ОВД) (а. с. 57-240 т. 4).
Звіт з ОВД та оголошення про початок громадського обговорення Звіту з ОВД оприлюднені на веб-сайті Єдиного реєстру з ОВД 06.12.2019. Тривалість громадського обговорення Звіту з ОВД становила 25 робочих днів з 06.12.2019 по 15.01.2020.
Оголошення про початок громадського обговорення Звіту з ОВД опубліковане в друкованих засобах масової інформації (газетах),,Вісті Рівненщини" №47 (2147) від 06.12.2019 та,,Слово і час" №48 (9543) від 05.12.2019; у газетах,,Вісті Рівненщини" №49 (2149) від 20.12.2019 та,,Слово і час" №50 (9545) від 19.12.2019 (а. с. 114 на звороті, 115, 241-244 т. 2).
Звіт з ОВД, наданий на розгляд громадськості, розміщувався: в приміщенні Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації; у приміщенні Городоцької сільської ради у приміщенні суб`єкта господарювання замовника планованої діяльності ТОВ,,Технопривід Інвест Груп" (а. с. 112-113 т. 2).
За період громадського обговорення Звіту з ОВД, проведено 2 громадських слухання, що відбулися 20 грудня та 23 грудня 2019 року в с. Городок Рівненського району в приміщенні будинку культури по вул. Першотравнева, 2.
Відповідно до протоколів, на громадських слуханнях 20.12.2019 були присутні 139 представників громадськості (а. с. 187-209 т. 2), 23.12.2019 були присутні 59 представників громадськості (а. с. 229-238 т. 2).
Протягом всього терміну громадського обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, до Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації надійшло 147 зауважень та пропозицій, з яких 65 враховано, 23 частково враховано, 59 обґрунтовано відхилені ( а. с. 11-49 т. 3, 17-186 т. 5).
19.02.2020 за №31-20198144297/1 Департамент екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації надав висновок з оцінки впливу на довкілля щодо планованої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю,,Технопривід Інвест Груп" з реконструкції промислового комплексу будівель і споруд під підприємство деревообробної промисловості в с. Городок Рівненського району, Рівненської області, на вулиці Б. Штейнгеля, 4а, який офіційно опублікований в Єдиному реєстрі з ОВД 20.02.2020.
Не погоджуючись з вказаним висновком, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду.
В обгрунтування позовних вимог покликався на те, що Висновок є протиправним, оскільки визнано допустимою діяльність, яка є небезпечною для здоров`я людей; Висновком визнано допустимою діяльність без достатніх даних про дотримання законодавства щодо порядку визначення величин фонових концентрації забруднювальних речовин та дозволено розміщення об`єкта, що є джерелом забруднення атмосфери, на території з рівнем забруднення, який перевищує гігієнічні нормативи; Звіт про оцінку впливу не містив повних розрахунків приземних концентрацій для всіх речовин та груп сумації, а тому висновок про допустимість планованої діяльності є передчасним, таким, що ухвалений без повного аналізу безпечності планованої діяльності; Висновок видано не уповноваженим органом, процедуру громадського обговорення не проведено у встановленому порядку; Звіт про оцінку впливу не містить передбаченої законом інформації, що унеможливлює перевірку правильності розрахунків впливу планованої діяльності на довкілля, а відтак висновок про допустимість планованої діяльності є необґрунтованим та протиправним; Висновок є протиправним, оскільки звіт не містив інформації про технічні та територіальні альтернативи планованої діяльності, як того вимагає чинне законодавство; Висновок є протиправним, оскільки порушено процедуру здійснення оцінки впливу в частині порядку проведення громадських слухань; Звіт про оцінку впливу на довкілля не містив інформації передбаченої законом, а її оприлюднення без можливості громадського обговорення є незаконним; Висновок про допустимість планованої діяльності є незаконним та передчасним, оскільки звіт про оцінку впливу на довкілля містить неповну та неправдиву інформацію про вплив на довкілля виконання підготовчих і будівельних робіт.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.02.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.08.2021, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що підставами для скасування висновку з оцінки впливу на довкілля є: а) порушення процедури здійснення оцінки впливу на довкілля; б) безпідставне та необґрунтоване неврахування чи неналежне врахування результатів участі громадськості; в) інші порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля. Саме наведені критерії підлягають перевірці та оцінці під час розгляду справи. Натомість визначення допустимості чи недопустимості провадження планової діяльності належить виключно до дискреційних повноважень відповідача, а не суду.
Дослідивши надані сторонами докази, суди дійшли висновку, що відповідач в повній мірі дотримався процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, передбаченої частиною 1 статті 2 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" (далі - Закон №2059-VIII), а саме: суб`єкт господарювання підготував Звіт з ОВД, який містить у собі всю необхідну інформацію, передбачену законом; відповідач оприлюднив в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, зауваження та пропозиції громадськості до планованої діяльності та обсягу досліджень, зауваження та пропозиції до обсягу досліджень органу державної влади; забезпечив громадські обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля; підготував та оприлюднив звіт про громадське обговорення планованої діяльності, який є невід`ємною частиною спірного висновку та до якого додано таблицю врахування зауважень та пропозицій громадськості, отриманих протягом строку громадського обговорення.
Крім того, суди виходили з того, що саме до компетенції відповідача - Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА, як уповноваженого територіального органу, належить надання мотивованого висновку з оцінки впливу на довкілля, що враховує результати аналізу, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.
Суди дійшли висновку, що визначення допустимості чи недопустимості провадження планованої діяльності належить виключно до дискреційних повноважень відповідача, а не суду. Суд лише перевіряє наявність чи відсутність передбачених ч. 2 ст. 12 Закону №2059 підстав для скасування висновку з оцінки впливу на довкілля.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обгрунтування касаційної скарги позивач покликається на те, що судами попередніх інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, неповно встановлено обставини справи, що призвело до ухвалення помилкових судових рішень.
Зокрема покликається на те, що спірним висновком визнано допустимою діяльність, яка є небезпечною для здоров`я людей, що суперечить вимогам чинного законодавства; висновок виданий неуповноваженим органом, а процедура громадських обговорень не проведена у встановленому законодавством порядку; у звіті відсутні будь-які посилання із зазначенням джерел чи копії документів, які б підтверджували описи та оцінки, зокрема, щодо ефективності пилогазоочисного обладнання, в тому числі вживаного; звіт не містив достатньої інформаії про технічні та територіальні альтернативи планової діяльності; всупереч вимогам чинного законодавства, звіт про оцінку впливу не містив повних розрахунків приземних концетрацій для всіх речовин та груп сумації, порушено порядок визначення величини фоновох концентрацій, та надання дозволу на розміщення об?єкту на території з рівненм забруднення, який перевищує гігієнічні нормативи; висновок про допустимість планової діяльності є незаконним, оскільки звіт про оцінку впливу на довкілля містив неправдиву та неповну інофрмацію про вплив на довкілля виконання підготовчих і будівельних робіт, а відтак було порушено процедуру здійснення оцінки впливу на довкілля; порушення строків проведення громадських слухань, несвоєчасне інформування про проведення громадських слухань.
Також покликається на оприлюднення в порушення Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" значного обсягу інформації без можливості громадського обговорення, фактично в цій частині, на його думку, звіт про оцінку впливу на довкілля взагалі не проходив громадського обговорення. На думку позивача, подання додаткової інформації не може бути способом усунення недоліків звіту в частині відсутності в ньому інформації, передбаченої законом, а оприлюднення великого обсягу додаткової інформації без можливості її реального громадського обговорення свідчить про порушення процедури оцінки впливу на довкілля та є підставою для скасування висновку.
Також покликається на те, що суди не дослідили зібрані у справі докази, взяли до уваги недопустимі докази та переклали обов?язок доказування на позивача.
Також покликається на те, що можливість оскарження висновку в судовому порядку будь-якою фізичною чи юридичною особою, прямо передбачена Законом №2059-VIII, стаття 12 якого визначає підстави для скасування висновку, однак не обмежує предмет судового контролю. Таким чином, вирішення питання про законність висновку відповідача, в тому числі в частині визнання діяльності допустимою або недопустимою, не є втручанням в дискреційні повноваження органу влади, а формою судового контролю за законністю рішень уповноважених органів у процедурі оцінки впливу на довкілля.
Просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та направити справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
У відзивах на касаційну скаргу відповідач та третя особа на стороні відповідача просять у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Під час касаційного провадження позивачем подано клопотання про передачу справи на розгляд судової палати Верховного Суду для відступу від висновків Верховного Суду наведених у постанові від 20.01.2023 у справі №460/8998/20 за позовом Громадської організації "Екоклуб" до Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Кроноспан Рівне", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "АБМК" про визнання протиправним та скасування висновку за № 31-20198144297/1 від 19.02.2020.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2059-VIII уповноважений територіальний орган, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, - уповноважений центральний орган видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема величини та масштабів такого впливу (площа території та чисельність населення, які можуть зазнати впливу), характеру (у тому числі - транскордонного), інтенсивності і складності, ймовірності, очікуваного початку, тривалості, частоти і невідворотності впливу (включаючи прямий і будь-який опосередкований, побічний, кумулятивний, транскордонний, короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий, постійний і тимчасовий, позитивний і негативний впливи), передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.