Постанова
Іменем України
06 березня 2023 року
м. Київ
справа № 568/484/21
провадження № 61-13390св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Погрібного С. О.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області,
заінтересована особа - Дубенська районна державна адміністрація Рівненської області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Дубенської районної державної (військової) адміністрації Рівненської області на постанову Рівненського апеляційного суду від 17 листопада 2022 року у складі колегії суддів: Боймиструк С. В., Хилевич С. В., Шимків С. С.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст вимог заяви і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області про стягнення середньомісячного заробітку за час затримки проведення повного розрахунку при звільненні працівника.
Рішенням Радивилівського районного суду Рівненської області від 22 червня
2021 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку в сумі 60 301,50 грн за період із 15 травня 2020 року
до 22 червня 2021 року. В іншій частині позову відмовлено.
У серпні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про заміну боржника у справі № 568/484/21, зокрема: Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області на двох боржників: Дубенську районну державну адміністрацію Рівненської області, як основного боржника, та Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації, як субсидіарного боржника.
Заява обґрунтована тим, що згідно з розпорядженням Радивилівської районної державної адміністрації від 05 січня 2021 року № 1-к "Про реорганізацію структурних підрозділів Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області із статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються шляхом приєднання", Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації припиняється шляхом приєднання до відповідного структурного підрозділу Дубенської районної державної адміністрації - Відділу освіти, культури, молоді та спорту Дубенської районної державної адміністрації, що підтверджується відповідним передавальним актом.
Правонаступником відповідача визначено Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дубенської райдержадміністрації, який є відокремленим структурним підрозділом Дубенської районної державної адміністрації та має статус юридичної особи публічного права з цивільною правоздатністю.
Проте Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дубенської райдержадміністрації також перебуває у процесі припинення, а тому, у випадку закінчення процедури реорганізації двох юридичних осіб, правонаступником буде Дубенська районна державна адміністрація.
Вважає, що матеріали справи не містять будь-яких доказів про те, що Дубенська районна державна адміністрація, як правонаступник Радивилівської районна державна адміністрація не може відповідати за борговими зобов`язаннями Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районна державна адміністрація.
Зазначає, що до Дубенської районної державної адміністрації, як правонаступника Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації перейшли всі права та обов`язки.
Посилаючись на ці обставини, ОСОБА_1 просила замінити одного боржника Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації на двох боржників: основного - Дубенську районну державну адміністрацію та субсидіарного - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації.
Ухвалою Радивилівського районного суду Рівненської області від 05 січня
2022 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення мотивоване тим, що Дубенська районна державна адміністрація не
є правонаступником Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації та не відповідає за дії юридичних осіб публічного права, які перебувають у структурі Дубенської районної державної адміністрації.
Постановою Рівненського апеляційного суду від 17 листопада 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Радивилівського районного суду Рівненської області від 05 січня 2022 року скасовано, ухвалено нове судове рішення. Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника (сторони виконавчого провадження) задоволено. Замінено у цивільній справі № 568/484/21 боржника - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області на двох боржників: основного - Дубенську районну державну адміністрацію Рівненської області та субсидіарного - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області.
Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що у випадку закінчення реорганізації двох юридичних осіб (Відділу освіти, культури, туризму, молоді
і спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області та Відділу освіти, культури, туризму, молоді і спорту Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області) Дубенська районна державна адміністрація Рівненської області буде кінцевим правонаступником.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У грудні 2022 року Дубенська районна державна (військова) адміністрація Рівненської області подала до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Рівненського апеляційного суду від 17 листопада 2022 року, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції, обґрунтовуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що вимоги про заміну первісного боржника на Дубенську районну державну адміністрацію є безпідставними, оскільки відповідно до частини першої статті 176 ЦК України державна влада не відповідає за зобов`язаннями відокремлених структурних підрозділів публічного права у трудових відносинах. Отже, відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносин.
Учасники справи своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористалися.
Позиція Верховного Суду
Статтею 400 ЦПК України встановлено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги у межах, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, оскільки його ухвалено з додержанням норм матеріального
і процесуального права.
Встановлені судами обставини
ОСОБА_1 працювала завідувачкою Бугаївського закладу дошкільної освіти "Дивосвіт" Бугаївської сільської ради Радивилівського району Рівненської області.
Відповідно до наказу від 27 грудня 2019 року № 61-к, трудовий договір із
ОСОБА_1 припинено на підставі пункту 5 частини першої статті 36
КЗпП України - у зв`язку із переведенням працівника, за його згодою в іншу установу.
Рішенням Радивилівського районного суду Рівненської області від 22 червня
2021 року у справі № 568/484/21 з Відділу освіти, культури, туризму, молоді
і спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області на користь ОСОБА_1 стягнуто середній заробіток за час затримки розрахунку
в сумі 60 301,50 грн (за період із 15 травня 2020 року до дня ухвалення рішення - 22 червня 2021 року).
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" утворено Дубенський район Рівненської області
у склад якого увійшла територія Радивилівської міської територіальної громади.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно
з постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих
в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою. Зокрема, реорганізовано Радивилівську райдержадміністрацію шляхом приєднання до Дубенської районної державної адміністрації.
Відповідно до пунктів 7, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня
2020 року № 1321 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються" Дубенська районна державна адміністрація є правонаступником повноважень прав та обов`язків Радивилівської районної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Радивилівської районної державної адміністрації
від 05 січня 2021 року № 1-к "Про реорганізацію структурних підрозділів Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області із статутом юридичних осіб публічного права, що припиняються шляхом приєднання", реорганізовано структурні підрозділи Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області із статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються шляхом приєднання до відповідних структурних підрозділів Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області.
Утворено комісію з реорганізації структурних підрозділів Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області із статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються шляхом приєднання.
Комісією з реорганізації Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області та відділом освіти, культури, молоді та спорту Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області, підписано акт приймання-передачі справ згідно
з номенклатурою Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації.
06 січня 2021 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування юридичної особи- Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області, в процесі припинення в результаті
її реорганізації.
Розпорядженням голови Дубенської районної державної адміністрації від 05 січня 2021 року № 1-к "Про затвердження структури та граничної чисельності працівників Дубенської районної державної адміністрації", припинено юридичну особу публічного права Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дубенської районної державної адміністрації в результаті ліквідації.
12 січня 2021 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування юридичної особи - Відділу освіти, культури, молоді та спорту Дубенської районної державної адміністрації, в процесі припинення в результаті ліквідації.
Розпорядженням голови Дубенської районної державної адміністрації
від 11 березня 2021 року № 74 затверджено передавальний акт основних засобів, матеріальних цінностей, прав, обов`язків та зобов`язань структурних підрозділів Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області із статусом юридичних осіб публічного права, що припиняються шляхом приєднання до відповідних структурних підрозділів Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області.
Правове обґрунтування
Щодо створення та припинення юридичної особи
Відповідно до частин другої, третьої статті 81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Цим Кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Статтею 7? Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що утворення та реорганізація районних державних адміністрацій здійснюються Кабінетом Міністрів України після прийняття Верховною Радою України рішення про утворення та ліквідацію районів з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Під час реорганізації юридичних осіб - районних державних адміністрацій, їхніх структурних підрозділів не застосовуються положення законодавства щодо:
1) необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника
у зобов`язанні (переведення боргу);
2) права кредиторів вимагати у зв`язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов`язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків;
3) неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами.
У разі здійснення реорганізації районних державних адміністрацій шляхом приєднання повноваження з управління справами таких юридичних осіб, забезпечення підготовки та прийняття районними державними адміністраціями, що припиняються, та їх посадовими особами рішень як суб`єктами владних повноважень з дня прийняття рішення про початок реорганізації здійснює голова районної державної адміністрації, до якої здійснюється приєднання інших юридичних осіб.
Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням Бюджетного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідні районні державні адміністрації, їхні структурні підрозділи, утворені як юридичні особи публічного права, реорганізуються в межах граничної чисельності, умов оплати праці працівників і норм витрат, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" структурні підрозділи районних державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні відповідним структурним підрозділам обласної державної адміністрації.
Частинами першою та п`ятою статті 104 ЦК України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Поняття реорганізація означає припинення юридичної особи з переходом всіх прав та обов`язків до правонаступника у порядку загального правонаступництва, тоді як правонаступником є юридична особа, до якої переходять всі права та обов`язки реорганізованої юридичної особи. Отже, в результаті реорганізації юридичної особи суб`єктивні права та обов`язки, котрі належали їй, стають правами та обов`язками нових чи оновлених утворень, котрі продовжують свою господарську діяльність, як правило, на зміненій за обсягом майновій базі, тобто наступає повне (універсальне) правонаступництво.