ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2023 року
м. Київ
справа №440/396/19
касаційне провадження № К/9901/21048/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів -Ханової Р.Ф., Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС
на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року (головуючий суддя - Головко А.Б.)
та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року (головуючий суддя - Подобайло З.Г.; судді - Ральченко І.М., Бартош Н.С.)
у справі № 440/396/19
за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"
до Офісу великих платників податків ДФС
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
У січні 2019 року Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (далі - ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта", позивач, платник, товариство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі - Офіс ВПП ДФС, відповідач, контролюючий орган, податковий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13 листопада 2018 року № 0016844203.
В обґрунтування позовних вимог платник зазначив, що ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" виконало приписи Податкового кодексу України (далі - ПК України) та вчасно зареєструвало зведені акцизні накладні, складені за результатами поставки нафтопродуктів Товариству з обмеженою відповідальністю "Челендж Трейд", тому застосування відповідальності до позивача на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України є безпідставним з огляду на відсутність протиправного діяння.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, позов задоволено.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, судові інстанції дійшли висновку, що ПК України не передбачено обов`язку платника реєструвати помилково складені акцизні накладні, тому застосування штрафних санкцій за порушення строків їх реєстрації є неправомірним.
Не погодившись з рішеннями судів попередній інстанцій, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року, постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Мотивуючи касаційну скаргу, податковий орган зазначає, що ПК України встановлено безумовний обов`язок платника скласти акцизну накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) протягом п`ятнадцяти днів, наступних за її складенням, при цьому жодної обставини, яка звільняє платника від обов`язку реєстрації, податковим законодавством не встановлено. Наголошує, що помилкове складання акцизних накладних не звільняє платника від обов`язку їх реєстрації у встановлені законом строки.
Ухвалою від 19 жовтня 2020 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Офісу великих платників податків ДПС.
09 листопада 2020 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами попередніх інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку даних ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН, за результатами якої складено акт від 22 жовтня 2018 року № 3156/28-10-42-03/00152307.
Відповідно до висновків акта перевірки платником порушено пункт 231.6 статті 231 ПК України, а саме реєстрація акцизних накладних та розрахунків коригування з порушенням законодавчо встановлених термінів.
Контролюючим органом встановлено, що акцизні накладні/розрахунки коригування від 01 липня 2018 року № 7898, від 01 липня 2018 року № 7902, від 01 липня 2018 року № 7901, від 01 липня 2018 року № 7900, від 01 липня 2018 року № 7899, від 02 липня 2018 року № 7896, від 03 липня 2018 року № 7903, від 03 липня 2018 року № 7904, від 11 липня 2018 року № 7905, від 11 липня 2018 року № 7906, від 16 липня 2018 року № 7897, від 17 липня 2018 року № 7907 зареєстровані 11 серпня 2018 року, тобто з порушенням граничного терміну реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування.
На підставі висновків названого акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 13 листопада 2018 року № 0016844203, яким до ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2 713 897,47 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття контролюючим органом названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Пунктом 231.3 статті 231 ПК України визначено, що акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.
Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов`язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.