Постанова
Іменем України
23 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 725/968/22
провадження № 61-9374св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України",
провівши в порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду міста Чернівці від 28 липня 2022 рокув складі судді Літвінової О. Г. та постанову Чернівецького апеляційного суду від 01 вересня 2022 року в складі колегії суддів: Одинака О. О., Кулянди М. І., Литвинюк І. М.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (далі - АТ "НСТУ") та просила визнати незаконним та скасувати наказ філії АТ "НСТУ" № 14-к від 10 лютого 2021 року "Про звільнення ОСОБА_1" та наказ № 20-к від 22 лютого 2021 року "Про внесення змін до наказу філії АТ "НСТУ "Чернівецька регіональна дирекція" від 10 лютого 2021 року № 14-к "Про звільнення ОСОБА_1", яким її звільнено з посади керівника групи відділу виробництва тематичного та національного контенту 22 лютого 2021 року,поновити її на роботі та стягнути середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що з серпня 2001 року вона перебувала в трудових відносинах з відповідачем та працювала на різних посадах. З вересня 2020 року обіймала посаду керівника групи відділу виробництва тематичного та раціонального контенту.
Наказом АТ "НСТУ" від 09 листопада 2020 року № 621 введено в дію з 15 лютого 2021 року зміни до штатного розпису товариства.
08 грудня 2020 року їй направлено повідомлення про зміну істотних умов праці, у якому зазначено про зміну найменування її посади з керівника групи відділу на оброблювача інформаційного матеріалу відділу, зміну завдань та обов`язків, розміру заробітної плати.
Наказом філії АТ "НСТУ" "Чернівецька регіональна дирекція" від 10 лютого 2021 року № 14-к, з урахуванням внесених у нього змін наказом від 22 лютого 2021 року № 20-к, її звільнено з роботи з 22 лютого 2021 року у зв`язку з відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці на підставі пункту 6 частини першої статті 36 КЗпП України.
Вважала звільнення незаконним, оскільки у відповідача мало місце не зміна істотних умов правці, а скорочення посади, що виключало можливість її звільнення на підставі пункту 6 частини першої статті 36 КЗпП України.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шевченківського районного суду міста Чернівці від 28 липня 2022 рокуу задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що звільнення позивача з підстав, передбачених пунктом 6 частини першої статті 36 КЗпП України, проведено з дотриманням вимог закону. Крім того, позивач пропустила строк звернення до суду з цим позовом.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Постановою Чернівецького апеляційного суду від 01 вересня 2022 року рішення Шевченківського районного суду міста Чернівці від 28 липня 2022 року змінено в мотивувальній частині, в решті залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що вимоги позивача про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі обґрунтовані, однак не підлягають задоволенню у зв`язку з пропуском строку звернення до суду за вирішенням трудового спору.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У вересні 2022 року ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду й передати справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Підставами касаційного оскарження зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 01 листопада 2021 року в справі № 520/14132/18, від 01 листопада 2021 року в справі № 2-41/2006, від 17 травня 2022 року в справі № 756/7222/18, від 31 серпня 2022 року в справі № 761/31423/19.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди не надали належної оцінки доказам у справі, не врахували, що вона у місячний строк з дня звільнення зверталася до суду з аналогічним позовом до неналежного відповідача, під час розгляду якого заявляла клопотання про його заміну на належного, однак у задоволенні цього клопотання суд відмовив, що свідчить про те, що вона доклала всіх можливих зусиль для поновлення свого порушеного права та з поважних причин пропустила строк звернення з цим позовом до суду.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 07 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження в цій справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.
09 листопада 2022 року справа № 725/968/22 надійшла до Верховного Суду.
Представник АТ "НСТУ" Новак А. А. надіслав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Крім того, представник відповідача заявив клопотання про закриття касаційного провадження у справі, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення ухвалені в малозначній справі, а висновки, викладені у постановах Верховного Суду, на які посилається позивач, стосуються правовідносин, які не є подібними.
Перевіривши клопотання, підстав для закриття касаційного провадження Верховний Суд не встановив, оскільки ця справа, яка виникла з трудових відносин, не є малозначною, а підстава, передбачена пунктом 5 частини першої статті 389 ЦПК України, відсутня.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Фактичні обставини, встановлені судами
Установлено, що ОСОБА_1 з 16 вересня 2020 року працювала на посаді керівника групи відділу виробництва тематичного та національного контенту.
На підставі рішення правління AT "НСТУ" від 09 листопада 2020 року № 217 наказом AT "НСТУ" від 09 листопада 2020 року № 621 "Про введення в дію змін до штатного розпису AT "НСТУ"" введено в дію з 15 лютого 2021 року зміни до штатного розпису товариства.
Відповідно до змін штатного розпису відокремлених структурних підрозділів АТ "НСТУ", з 15 лютого 2021 року посада керівника групи відділу виробництва тематичного та раціонального контенту була виведена з штатного розпису. Натомість до штатного розпису введено нову посаду оброблювача інформаційного матеріалу відділу виробництва тематичного та національного контенту.
Повідомленням від 08 листопада 2020 року про зміну істотних умов праці позивача поінформовано про зміну істотних умов праці, а саме: зміну найменування посади керівника групи відділу виробництва тематичного та національного контенту змінюється на оброблювача інформаційного матеріалу відділу виробництва тематичного та національного контенту; зміну завдань та обов`язків, які викладено в проекті посадової інструкції, що додається до повідомлення; та зміну оплати праці.
10 лютого 2021 року філією АТ "НСТУ" "Чернівецька регіональна дирекція" видано наказ № 14-к про звільнення ОСОБА_1 12 лютого 2021 року, внаслідок відмови від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці на підставі пункту 6 частини першої статті 36 КЗпП України.
22 лютого 2021 року відповідачем видано наказ № 20-к, згідно з яким, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю ОСОБА_1 в період з 11 лютого 2021 року по 20 лютого 2021 року, змінено дату звільнення на 22 лютого 2021 року.
З наказами позивач ознайомлена 22 лютого 2021 року.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до частини третьої, четвертої статті 32 КЗпП України у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36цього Кодексу.