ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 823/1126/17
адміністративне провадження № К/9901/31424/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А., суддів: Дашутіна І.В., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 (головуючий суддя: Губська О. А., судді: Парінов А. Б., Беспалов О. О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (позивач) звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати незаконним та скасувати прийняте Головним управлінням ДФС у Черкаській області (ГУ ДФС) податкове повідомлення-рішення від 24.05.2017 №24277-23 про визначення ій податкового зобов`язання за платежем ʼʼподаток на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості: 18010300ʼʼ у сумі 3730,52 грн.
На обґрунтування позову позивач зазначила, що податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі рішення Лисянської селищної ради Черкаської області від 13.07.2015 №64-3/VI "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік". Однак, на думку позивача, рішення Лисянської селищної ради Черкаської області від 13.07.2015 №64-3/VI не набрало чинності, оскільки всупереч вимог чинного законодавства України не було оприлюднено належним чином до 15 липня року, що передує бюджетному періоду (2016 року). Сайт селищної ради, де було опубліковано рішення, позивач не вважає офіційним джерелом інформації. Зважаючи на це позивач вважає, що у неї відсутній обов`язок сплачувати податок за 2016 рік, запроваджений вказаним рішенням селищної ради.
Черкаський окружний адміністративний суд постановою від 14.08.2017 (суддя Рідзель О. А.) погодився з доводами позивача та задовольнив позов.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів офіційного оприлюднення до 15.07.2015 рішення Лисянської селищної ради Черкаської області від 13.07.2015 №64-3/VI "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік по Лисянській селищній раді", на підставі якого контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення, з приводу правомірності якого виник спір. Оприлюднення рішення селищної ради на її сайті суд визнав недостатнім, щоб довести його зміст до відома громадян.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 05.10.2017 скасував постанову суду першої інстанції і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовив.
Суд висновував, що рішення Лисянської селищної ради Черкаської області від 13.07.2015 №64-3/VI "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік по Лисянській селищній раді" оприлюднено у належний спосіб, на офіційному сайті ради, а отже є офіційно оприлюдненим і чинним, тому відсутні підстави для скасування податкового повідомлення - рішення.
Позивач не погодилася з постановою апеляційного суду та подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, в якій просила скасувати зазначене судове рішення та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
У касаційній скарзі скаржник зазначила, що рішення селищної ради не було офіційно оприлюднено, оскільки, на її переконання, сайт селищної ради не відповідає ознакам офіційного веб-сайту.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 30.10.2017 відкрив у цій справі касаційне провадження №К/800/35175/17.
У запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить залишити скаргу без задоволення як необґрунтовану та безпідставну, а ухвалене у справі судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII ``Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України та інших законодавчих актів``, яким КАС України викладено в новій редакції.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII ``Перехідні положення`` КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вказана касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Касаційний перегляд справи здійснено в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України ``Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ`` від 15.01.2020 №460-ІХ, відповідно до пункту 2 розділу ІІ цього Закону, та в межах доводів та вимог касаційної скарги відповідно до частини першої статті 341 КАС України.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 13.07.2015 Лисянська селищна рада Черкаської області прийняла рішення №64-3/VI "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік по Лисянській селищній раді", згідно з підпунктом 1.1 якого на 2016 рік встановила податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
У пункті 4 цього рішення встановлено, що це рішення набирає чинності з 01.01.2016.
Текст рішення селищної ради було опубліковано 13.07.2015 на офіційному веб-сайті Лисянської селищної ради Черкаської області за посиланням http://lysyankaselrada.info/index.php/component/content/?view=featured, де зазначено, що вказаний сайт є офіційним веб-порталом ради. Зазначене рішення можливо віднайти за вкладками ʼʼСелищна радаʼʼ - "Нормативна база" - "Рішення селищної ради".
Відповідно до підстав позову основним питанням, від вирішення якого залежить висновок про правомірність податкового повідомлення - рішення, є питання щодо оприлюднення рішення Лисянської селищної ради Черкаської області від 13.07.2015 №64-3/VI "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік по Лисянській селищній раді" в установленому законом порядку. Позивач доводить, що зазначене рішення є протиправним у зв`язку з недотриманням спеціального порядку його оприлюднення у порядку, передбаченому нормами підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, Закону України "Про доступ до публічної інформації", Закону України ʼʼПро засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльностіʼʼ.
Сплата місцевих податків і зборів як безумовних платежів до місцевих бюджетів є конституційним обов`язком кожного.
Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у сфері оподаткування є Податковий кодекс (ПК) України.
Відповідно до підпунктів 12.3.1, 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Згідно з підпунктами 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.