1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

22 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 761/580/21

провадження № 61-12760св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Білоконь О. В., Осіяна О. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, товариство з обмеженою відповідальністю "Редакція газети "Обухівський край",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 26 травня 2022 року у складі судді Савицького О. А. та постанову Київського апеляційного суду від 07 грудня 2022 року у складі колегії суддів: Голуб С. А., Писаної Т. О., Таргоній Д. О.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, товариства з обмеженою відповідальністю "Редакція газети "Обухівський край" (далі - ТОВ "Редакція газети "Обухівський край") про захист честі, гідності, ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди, у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:

визнати недостовірною, такою, що порушує особисті немайнові права на повагу до честі, гідності та ділової репутації, інформацію, опубліковану ІНФОРМАЦІЯ_1 в Громадсько-політичній газеті "Обухівський край" НОМЕР_1, видавником якої є ТОВ "Редакція газети "Обухівський край", автор статті ОСОБА_2 під заголовком "ІНФОРМАЦІЯ_2" у фразах:

"…продавець взяв на себе додаткові зобов`язання - оформити суборенду прибережної зони водо- і електропостачання. Їх прописали в договорі поруки.

…Так наполіг продавець імовірно тому що зобов`язання ці виконувати і не збирався одночасно з цим продавець усно зобов`язав покупця одноосібно (тобто за свій рахунок) побудувати паркан між їхнім ділянками, щоб собака продавця могла вільно ходити по його території, а не сидіти у вольєрі. Місце розташування паркану вказав сам продавець, пославшись на його геодезичні дані про межі ділянки. Усе так же за усною домовленістю продавець дозволив спорудити тимчасові споруди для зберігання спортінвентарю і плавзасобів в прибережній зоні і не заперечував проти її благоустрою, зокрема посадки дерев - сосон, ялин, беріз та кущів.

…Незабаром після оформлення угоди почалися не дружні дії з боку продавця, які закінчились відключенням будинку від водопостачання. …Мабуть, повирішували питання з поліцією, яку у відомий приказці " Рука руку миє". …Імовірно, у нього виникло бажання вижити покупця і продати будинок ще раз. Можливо тим новим сусідам, які на сусідній ділянці затіяли грандіозне будівництво. Може їм мало землі стало, а може, вони більше грошей запропонували. …і чим далі тим більше загострюється відчуття відвертої не порядності, відсутність сорому і совісті, недотримання закріплених на папері домовленостей.

…Вираз холодна голова, гаряче серце і чисті руки - це не про нашого генерала.";

зобов`язати відповідачів спростувати вказану недостовірну інформацію шляхом повідомлення про ухвалене судове рішення;

стягнути з відповідачів на його користь моральну шкоду в сумі 25 000 грн;

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що вищевказана інформація, поширена відповідачами відносно нього, є недостовірною, такою, що порочить його честь, гідність та ділову репутацію, оскільки застосовані відповідачами словосполучення є фактичними твердженнями, які характеризують його як шахрая, непорядну людину, у якої відсутні сором та совість, особу, яка не виконує домовленість, при цьому використовує для вирішення питань своє звання та посаду.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 26 травня 2022 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 07 грудня 2022 року, у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовано тим, що поширені відповідачами вирази є нічим іншим як оціночними судженнями, які містять суб`єктивну думку та критику автора статті відносно подій, що описуються в цій статті, та дій позивача у своїй сукупності.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У грудні 2022 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 .

Ухвалою Верховного Суду від 27 грудня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.

Аргументи учасників справи

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Підставою касаційного оскарження заявник зазначає застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 05 вересня 2019 року у справі № 638/2304/17, провадження № 61-2417сво19, від 28 липня 2021 року у справі № 200/10088/19, провадження № 61-15368св20, від 21 липня 2021 року у справі № 757/47312/15-ц, провадження № 61-19467св20, у постанові Верховного Суду України від 29 листопада 2017 року у справі № 761/6866/16-ц (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Касаційна скарга мотивована тим, що застосовані ОСОБА_2 словосполучення є фактичними твердженнями, які характеризують ОСОБА_1 як шахрая (кримінального злочинця), непорядку людину, у якої відсутні сором та совість, особу, яка не виконує домовленостей та використовує для вирішення питань своє звання та посаду.

Зазначає, що публікація недостовірної інформації порушує права ОСОБА_1 на честь та гідність, які охороняються законом.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У січні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 від ОСОБА_2, у якому вказано, що оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ІНФОРМАЦІЯ_1 в Громадсько-політичній газеті "Обухівський край" НОМЕР_1, видавником якої є ТОВ "Редакція газети "Обухівський край", автор статті ОСОБА_2 під заголовком "ІНФОРМАЦІЯ_2" автором статті ОСОБА_2 поширено інформацію наступного змісту:

"…продавець взяв на себе додаткові зобов`язання - оформити суборенду прибережної зони водо- і електропостачання. Їх прописали в договорі поруки.

…Так наполіг продавець імовірно тому що зобов`язання ці виконувати і не збирався одночасно з цим продавець усно зобов`язав покупця одноосібно (тобто за свій рахунок) побудувати паркан між їхнім ділянками, щоб собака продавця могла вільно ходити по його території, а не сидіти у вольєрі. Місце розташування паркану вказав сам продавець, пославшись на його геодезичні дані про межі ділянки. Усе так же за усною домовленістю продавець дозволив спорудити тимчасові споруди для зберігання спортінвентарю і плавзасобів в прибережній зоні і не заперечував проти її благоустрою, зокрема посадки дерев - сосон, ялин, беріз та кущів.

…Незабаром після оформлення угоди почалися не дружні дії з боку продавця, які закінчились відключенням будинку від водопостачання. …Мабуть, повирішували питання з поліцією, яку у відомий приказці "Рука руку миє". …Імовірно, у нього виникло бажання вижити покупця і продати будинок ще раз. Можливо тим новим сусідам, які на сусідній ділянці затіяли грандіозне будівництво. Може їм мало землі стало, а може, вони більше грошей запропонували. …і чим далі тим більше загострюється відчуття відвертої не порядності, відсутність сорому і совісті, недотримання закріплених на папері домовленостей.

…Вираз холодна голова, гаряче серце і чисті руки - це не про нашого генерала".

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Так, частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановленні в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


................
Перейти до повного тексту