1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 813/4215/15

касаційне провадження № К/9901/39570/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Бившевої Л.І.,

суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Личаківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.11.2015 (суддя - Лейко-Журомська М.В.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2017 (головуючий суддя - Гуляк В.В., судді - Коваль Р.Й., Гудим Л.Я.) у справі за позовом Приватного підприємства "Агролеон-Захід" до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

УСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року Приватне підприємство "Агролеон-Захід" (далі - позивач, Підприємство, платник) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Інспекція, відповідач, контролюючий орган), в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 №0000822202.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідачем безпідставно нараховано суму податку на прибуток з підстав невідповідності висновків акту перевірки фактичним обставинам і чинному законодавству, оскільки кошти, які надходили на розрахунковий рахунок Підприємства, не є безповоротною фінансовою допомогою від невідомих осіб, кошти надходили від конкретних покупців товарів, що відображено у відповідних платіжних дорученнях та банківських виписках, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Львівський окружний адміністративний суд постановою від 16.11.2015, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2017, позов задовольнив повністю: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Інспекції від 05.08.2015 № 0000822202.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідачем безпідставно донараховані податкові зобов`язання з податку на прибуток, оскільки розрахунок за отриманий товар не може розглядатися як безповоротна фінансова допомога.

Інспекція, не погодившись з прийнятими судовими рішеннями, звернулася до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення попередніх інстанцій.

Відповідач у касаційній скарзі зазначає, що отримані позивачем кошти на розрахунковий рахунок в сумі 6944079,58 грн від не ідентифікованих фізичних осіб є безповоротною фінансовою допомогою, яка повинна включатися до об`єкту оподаткування податком на прибуток підприємств.

У доводах касаційної скарги відповідач не вказує, в чому саме полягає неправильне застосування судами норм матеріального права, а фактично викладає обставини, якими він керувався під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 15.05.2017 відкрив провадження за касаційною скаргою Інспекції та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

Позивач заперечення (відзив) на касаційну скаргу не надав, що не перешкоджає її розгляду.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 21.02.2023 прийняв касаційну скаргу Інспекції до провадження, визнав за можливе проведення попереднього розгляду справи і призначив попередній розгляд справи на 22.02.2023.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій установлено, що Інспекцією проведено планову документальну перевірку Підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 31.12.2014, за наслідками якої складено акт від 20.07.2015 № 269/13-23-2201/35988525 (далі - акт перевірки), яким встановлено порушення Підприємством положень підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14, пунктів 135.1, 135.2, 135.4, підпункту 135.5.4. пункту 135.5 статті 135, пункту 137.10 статті 137 Податкового кодексу України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 № 0000822202, яким збільшено позивачу суму грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 1949908,00 грн, в тому числі: за основним платежем в сумі 1299938,00 грн, за штрафними санкціями у розмірі 649969,00 грн.

Фактичною підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення слугували висновки контролюючого органу, що грошові кошти, отримані позивачем від фізичних осіб, є безповоротною фінансовою допомогою, у зв`язку з чим позивачем занижено податок на прибуток.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Положеннями підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.


................
Перейти до повного тексту