1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

14 лютого 2023року

м. Київ

справа № 753/9379/22

провадження № 51- 3451 км 22

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурорів ОСОБА_5, ОСОБА_6,

захисника ОСОБА_7,

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за касаційною скаргою захисника ОСОБА_8 в інтересах засудженого ОСОБА_9 на ухвалу Київського апеляційного суду від 24 жовтня 2022 року про про відмову у відкритті апеляційного провадження.

ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК.

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Дарницького районного суду м. Києва від 13 вересня 2022 року ОСОБА_9 визнано винуватим та засудженого за ч. 2 ст. 296 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.

На підставі ч. 5 ст. 72 КК ОСОБА_9 зараховано у строк покарання строк його попереднього ув`язнення період від 26 до 27 червня 2022 року, а також період з 27 липня до 01 серпня 2022 року.

Згідно з вироком суду, ОСОБА_9 обвинувачується у тому, що він будучи оперативним співробітником Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України, 26 червня 2022 року о 15.53 год, перебуваючи в приміщенні ТЦ "Епіцентр", що за адресою: м. Київ, пр-т П. Григоренка, 40, грубого порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю, вчиненому із застосуванням вогнепальної зброї, будучи за лінією кас в ТЦ "Епіцентр" наблизився до потерпілої ОСОБА_10 та почав грубо виражатися в бік останньої нецензурною лайкою, при цьому погрожуючи їй затриманням та доставленням до Служби безпеки України. Після цього, схопивши ОСОБА_10 за руки, ОСОБА_9 намагався притягнути її до себе. У подальшому ОСОБА_9 на прохання працівників охорони ТЦ "Епіцентр" покинув приміщення.

Цього ж дня, о 18.06 год, ОСОБА_9, продовжуючи свій злочинний умисел, на грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю, вчиненому із застосуванням вогнепальної зброї "Ерма 777", калібр 7,62*39, № НОМЕР_1, повернувся до робочого місця ОСОБА_10, та діючи з особливою зухвалістю, з хуліганських мотивів та з метою грубого порушення громадського порядку, продовжив грубо виражатися у бік ОСОБА_10 з погрозою її затримання та доставлення до Служби безпеки України. У цей час, побачивши злочинні дії ОСОБА_9 до робочого місця ОСОБА_10 підійшов заступник начальника служби безпеки ТЦ "Епіцентр" ОСОБА_11 та комерційний директор - ОСОБА_12, які зробили зауваження ОСОБА_9 та попросили припинити вчиняти протиправні дії стосовно ОСОБА_10 .

Далі ОСОБА_9, будучи невдоволеним зауваженнями, маючи при собі вищевказану вогнепальну зброю, здійснивши маніпуляції із затвором, схожі на досилання патрону у патронник, прицільно спрямував ствол вказаної зброї у напрямку ОСОБА_11 та ОСОБА_12, висловивши вимогу лягти на підлогу та вказав останнім, що вони будуть доставлені до Служби безпеки України для надання пояснень.

Після вчинення вказаних протиправних дій ОСОБА_9, усвідомлюючи, що очевидцями події стала велика кількість людей, з метою приховання вогнепальної зброї, поклав останню на стіл біля кас ТЦ "Епіцентр".

Не погодившись з вироком суду першої інстанції, захисник ОСОБА_8 в інтересах засудженого ОСОБА_9 звернувся зі скаргою до Київського апеляційного суду.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 24 жовтня 2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за скаргою захисника ОСОБА_8 в інтересах засудженого ОСОБА_9 на вирок Дарницького районного суду м. Києва від 13 вересня 2022 року у відповідності до положень п. 4 ст. 399 КПК, оскільки апеляційна скарга подана на судове рішення, яке оскаржене з підстав, з яких воно не може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Вимоги касаційної скарги та узгоджені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисникОСОБА_8 , посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вказує про помилкові висновки апеляційного суду щодо оскарження захисником в апеляційній скарзі доведеності винуватості засудженого ОСОБА_9, тоді як у апеляційній скарзі ставилося питання про неправильну кваліфікацію дій останнього за ч. 4 ст. 296 КК і необхідність закриття провадження у зв`язку з відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення. Також захисник вказував на істотне порушення місцевим судом вимог кримінального процесуального закону під час застосування положень ч. 3 ст. 349 КПК.

У запереченнях на касаційну скаргу прокурор, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів, просить залишити ухвалу суду апеляційної інстанції без зміни, а касаційну скаргу захисника - без задоволення.

Позиції інших учасників судового провадження

Захисник ОСОБА_7 у судовому засіданні не підтримала вимоги касаційної скарги захисника ОСОБА_8 та просила закрити касаційне провадження у зв`язку з тим, що така позиція узгоджується з позицією засудженого ОСОБА_9 .

Прокурор у судовому засіданні заперечив щодо задоволення касаційної скарги і просив ухвалу апеляційного суду залишити без зміни.

Мотиви Суду

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Згідно з ч. 1 ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень є лише істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.


................
Перейти до повного тексту