Постанова
Іменем України
13 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 335/6034/21
провадження № 61-8300св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю.,
Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - комунальне підприємство "Облводоканал" Запорізької обласної ради,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької обласної ради на постанову Запорізького апеляційного суду від
26 липня 2022 року у складі колегії суддів: Полякова О. З., Кухаря С. В.,
Крилової О. В.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької обласної ради (далі - КП "Облводоканал" ЗОР) про припинення трудового договору, зобов`язання відповідача видати наказ про звільнення, зобов`язання відповідача внести запис про звільнення до трудової книжки позивача, повернення позивачу трудової книжки, стягнення вихідної допомоги за невчасно виплачену заробітну плату, відшкодування моральної шкоди та нарахування середньомісячної заробітної плати за час затримки розрахунку по день ухвалення рішення у зв`язку з затриманням трудової книжки та заборгованості з виплати заробітної плати.
Позов мотивовано тим, що з ОСОБА_1 02 грудня 2009 року працював в КП "Облводоканал" ЗОР на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення.
У зв`язку із систематичним порушенням законодавства України про працю з боку працедавця - КП "Облводоканал" ЗОР, яке полягає у несвоєчасній виплаті заробітної плати, 24 травня 2021 року ОСОБА_1 написав заяву про звільнення його з посади з 26 травня 2021 року за власним бажанням у зв`язку з порушенням власником умов трудового договору за частиною третьою статті 38 КЗпП України, проте у задоволенні такої заяви йому було відмовлено.
ОСОБА_1, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив: припинити трудові відносини ОСОБА_1 з КП "Облводоканал" ЗОР шляхом розірвання трудового договору за частиною третьою статі 38 КЗпП України; зобов`язати КП "Облводоканал" ЗОР видати наказ про звільнення
ОСОБА_1 з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення на підставі, зазначеній у заяві від 24 травня 2021 року, - частина третя стаття 38 КЗпП України (звільнення за власним бажанням у зв`язку з невиконанням власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю та умов колективного договору); зобов`язати КП "Облводоканал" ЗОР внести запис про звільнення до трудової книжки ОСОБА_1, звільнений з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення за власним бажанням відповідно до частини третьої статті 38 КЗпП України; повернути ОСОБА_1 трудову книжку; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в сумі 10 017,11 грн та компенсацію за невикористану відпустку в сумі 3 976,69 грн; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь
ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні в розмірі тримісячного середнього заробітку в сумі 15 717,24 грн; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 38 419,92 грн; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в сумі 38 419,92 грн; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 30 000,00 грн; стягнути з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 суму витрат зі сплати судового збору.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 28 жовтня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по заробітній платі залишено без розгляду.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 28 жовтня 2021 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того,що обов`язок роботодавця звільнити працівника за частиною третьою статті 38 КЗпП України за власним бажанням у строки, які вказав сам працівник, виникає якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю або умови колективного чи трудового договору з цих питань, зокрема при затримці виплати заробітної плати. Однак будь-яких порушень законодавства про працю або умов колективного чи трудового договору з боку відповідача суд не встановив, а будь-яких інших заяв про звільнення на адресу відповідача не надходило, що свідчить про бажання позивача і в подальшому працювати на підприємстві.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Запорізького апеляційного суду від 26 липня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 28 жовтня 2021 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов`язано КП "Облводоканал" ЗОР видати наказ про звільнення
ОСОБА_1 з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення на підставі, зазначеній у заяві від 24 травня 2021 року за частиною третьою статті 38 КЗпП України з 26 травня 2021 року.
Зобов`язано КП "Облводоканал" ЗОР внести запис про звільнення до трудової книжки ОСОБА_1 - звільнений з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення за власним бажанням відповідно до частини третьої статті 38 КЗпП України" з 26 травня 2021 року та повернуто трудову книжку.
Стягнуто з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні в розмірі тримісячного середнього заробітку в сумі 15 717,24 грн та компенсацію за невикористану відпустку в сумі 3 281,10 грн.
Стягнуто з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки видачі трудової книжки в сумі 108 856,44 грн.
Стягнуто з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 5 000,00 грн.
Стягнуто з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 суму витрат судового збору в сумі 908,00 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що відповідачем допускалося невиконання вимог трудового законодавства, порушувались права і законні інтереси позивача у сфері трудових відносин, що є підставою для: припинення трудового договору та звільнення ОСОБА_1 за частиною третьою статті 38 КЗпП України та зобов`язання відповідача видати наказ про звільнення ОСОБА_1 з посади електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідній мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення на підставі, зазначеній у заяві від 24 травня 2021 року за частиною третьою статті 38 КЗпП з 26 травня 2021 року; зобов`язання відповідача повернути ОСОБА_1 належно оформлену трудову книжку; виплати вихідну допомогу при звільненні; компенсації за невикористану відпустку, стягненні середнього заробітку за час затримки видачі трудової книжки та моральної шкоди.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 01 листопада 2022 року роз`яснено, що стягнуті з КП "Облводоканал" ЗОР на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки трудової книжки в сумі 108 856,44 грн, вихідна допомога при звільненні в розмірі тримісячного середнього заробітку в сумі
15 717,24 грн та компенсація за невикористану відпустку в сумі 3 281,10 грн визначено без утримання податків і зборів, які підлягають відрахуванню при виконанні вказаного судового рішення КП "Облводоканал" ЗОР.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
23 серпня 2022 року КП "Облводоканал" ЗОР через засоби поштового зв?язку подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Запорізького апеляційного суду від 26 липня 2022 року, а рішення Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 28 жовтня 2021 року залишити без змін.
Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції невірно зазначені певні обставини справи, що не відповідають дійсності. Твердження апеляційного суду про незаконність дій відповідача стосовно відмови у звільненні позивача за частиною третьою статті 38 КЗпП України є неправильними, оскільки позивачем не доведено факту порушення відповідачем строків оплати праці. Вказує, що судом не було враховано аргументи відповідача щодо необхідності зменшення розміру середнього заробітку, який має сплатити роботодавець працівникові за час затримки виплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП України.
Рух касаційної скарги та матеріалів справи
Ухвалою Верховного Суду від 01 вересня 2022 рокувідкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя.
17 листопада 2022 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 400 ЦПК України встановлено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Короткий зміст фактичних обставин справи
ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з відповідачем, з 02 грудня
2009 року, займає посаду електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 5 розряду дільниці "Водопровідні мережі та споруди" Таврійського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення КП "Облводоканал" ЗОР.
24 травня 2021 року позивач подав письмову заяву на ім`я Генерального директора КП "Облводоканал" ЗОР про звільнення з 26 травня 2021 року на підставі частини третьої статті 38 КЗпП України, та виплату вихідної допомоги, згідно із статтею 44 КЗпП України, у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку, у зв`язку із порушенням роботодавцем законодавства про працю, яка обґрунтована наявністю заборгованості по заробітній платі понад три місяці.