1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 354/1129/20

провадження № 51-3315км22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисників ОСОБА_6, ОСОБА_7,

особи, щодо якої закрито

кримінальне провадження ОСОБА_8,

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12019090000000470, за обвинуваченням

ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки

АДРЕСА_1, раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1, 2 ст. 303 Кримінального кодексу України (далі - КК),

за касаційною скаргою прокурора на ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 25 липня 2022 року.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 09 листопада 2021 року закрито кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 за частинами 1, 2 ст. 303 КК на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування, визначеного

ст. 219 КПК, після повідомлення особі про підозру.

Ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 25 липня 2022 року апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, а вищевказану ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Вимоги, викладені в касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.

Вказує, що оскаржена ухвала не відповідає вимогам ст. 419 КПК, оскільки апеляційний суд не перевірив доводів прокурора про безпідставне закриття кримінального провадження, не надав на них вичерпних відповідей та не навів мотивів прийнятого рішення.

Так, апеляційний суд не надав належної оцінки викладеним в апеляційній скарзі доводам про порушення визначеного ст. 22 КПК принципу змагальності сторін судом першої інстанції, який, не змінюючи порядку дослідження доказів, допитав з приводу обставин завершення досудового розслідування обвинувачену, однак не допитав слідчого та не взяв до уваги, що останній 06 листопада 2020 року повідомив по телефону сторону захисту про завершення досудового розслідування. Періодом ознайомлення сторони захисту

з матеріалами кримінального провадження прокурор, відповідно, вважає час з 06 по

18 листопада 2020 року, який, на його думку, не включається у строки, передбачені ст. 219 КПК.

Прокурор вважає помилковими висновки судів про те, що днем закінчення досудового розслідування є 09 листопада 2020 року, а отже, і безпідставними висновки про ознайомлення сторони захисту з матеріалами досудового розслідування з 10 по

18 листопада 2020 року поза межами строку досудового розслідування.

Також, на думку прокурора, апеляційний суд не надав оцінки суперечливим відомостям про дату надходження обвинувального акта до суду для розгляду, водночас, усунення таких протиріч має істотне значення в аспекті застосування п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

У касаційній скарзі наведено доводи про безпідставність висновку суду про закінчення строку досудового розслідування 09 листопада 2020 року. Позаяк КПК встановлює правила обчислення строку ознайомлення з матеріалами провадження днями та місяцями, посилання суду на час відправлення повідомлення про відкриття стороні захисту матеріалів провадження для ознайомлення о 17:26 09 листопада 2020 року не ґрунтується на вимогах закону, як і похідні від цього висновки.

Також прокурор указує, що суд першої інстанції, приймаючи рішення про закриття кримінального провадження, не вирішив долі речових доказів, не визначив, що робити із заходами забезпечення кримінального провадження та процесуальними витратами на залучення експертів.

Позиції учасників судового провадження

У засіданні суду касаційної інстанції прокурор висловила мотиви щодо задоволення касаційної скарги та підтримала викладені у ній доводи.

Захисники і особа, щодо якої закрите кримінальне провадження, заперечили проти задоволення касаційної скарги.

Прокурор який брав участь у судовому провадженні був належним чином повідомлений про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явилися, подав клопотання здійснення касаційного провадження за його відсутності.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, викладені в касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Згідно з вимогами ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними фактичні обставини, що не були встановлені за оскарженим судовим рішенням, вирішувати питання про оцінку достовірності того чи іншого доказу.

Відповідно до приписів ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Положеннями ст. 219 КПК (у редакції, чинній на момент вчинення процесуальної дії) встановлено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 219 КПК (у редакції, чинній на момент вчинення процесуальної дії) строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.

Закінчення строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, після повідомлення особі про підозру, крім випадку повідомлення про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи, є підставою для закриття кримінального провадження (п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК).

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, 23 липня 2021 року в ході судового розгляду захисник обвинуваченої ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_7 подав клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

09 листопада 2021 року суд першої інстанції розглянув указане клопотання та закрив кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, після повідомлення особі про підозру.

Апеляційний суд погодився з таким рішенням суду першої інстанції.

Відомості про кримінальні правопорушення за частинами 1, 2 ст. 303 КК були внесені до ЄРДР за № 12019090000000470 30 липня 2019 року.

09 вересня 2020 року ОСОБА_8 було повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених частинами 1, 2 ст. 303 КК, які за змістом висунутого обвинувачення не відносяться до тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя та здоров`я особи в контексті застосування приписів п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні після повідомлення про підозру ОСОБА_8 не продовжувався.

Як установлено судами попередніх інстанцій, 06 листопада 2020 року прокурор у порядку п. 4 ч. 2 ст. 36 КПК доручив слідчому повідомити сторону захисту про завершення досудового розслідування та надати їй доступ до матеріалів досудового розслідування. Цього ж дня слідчий склав відповідні повідомлення про завершення досудового розслідування, які надіслав стороні захисту поштою лише 09 листопада 2020 року. Отже, днем завершення досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні є 09 листопада 2020 року.


................
Перейти до повного тексту