ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 640/17617/19
касаційне провадження № К/9901/21755/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київське будівельне управління теплових мереж"
на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 квітня 2020 року (головуючий суддя - Клочкова Н.В.)
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2020 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Василенко Я.М., судді - Кузьменко В.В., Шурко О.І.)
у справі № 640/17617/19
за позовом Приватного акціонерного товариства "Київське будівельне управління теплових мереж"
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2019 року Приватне акціонерне товариство "Київське будівельне управління теплових мереж" (далі - ПрАТ "КБУТМ"; позивач; платник) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ГУ ДФС у м. Києві; відповідач; контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03 липня 2019 року № 0544301209.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 01 квітня 2020 року адміністративний позов залишив без задоволення.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 27 липня 2020 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій виходили з того, що платником неправильно проведено розрахунок суми орендної плати, оскільки не враховано витяг від 11 лютого 2019 року, згідно з яким розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 800000000:90:116:0062) по вул. Промисловій, 4/7, у Голосіївському районі м. Києва, площею 25359,00 кв. м., складав 62212057,51 грн.
ПрАТ "КБУТМ" звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 квітня 2020 року, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2020 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права. При цьому наголошує на тому, що ним цілком обґрунтовано розрахунок орендної плати за землю з 2017 року по 10 травня 2019 року здійснювався на підставі витягу від 01 лютого 2017 року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складала 41474705,01 грн.
Верховний Суд ухвалою від 20 жовтня 2020 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ПрАТ "КБУТМ".
Відзиву на касаційну скаргу від відповідача не надійшло, що в силу частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій з`ясовано, що відповідачем проведено камеральну перевірку уточнюючої податкової декларації ПрАТ "КБУТМ" з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік, за результатами якої складено акт від 07 червня 2019 року № 135/26-15-12-09-19/00120158.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 12.3 статті 12, підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) з огляду на заниження податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб за 2019 рік внаслідок неврахування в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 10 травня 2019 року даних витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11 лютого 2019 року (кадастровий номер 800000000:90:116:0062; нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає - 62212057,51 грн).
На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем 03 липня 2019 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0544301209, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 155530,59 грн за основним платежем та 77765,30 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.
Надаючи оцінку правомірності прийняття ГУ ДФС у м. Києві названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.
Відповідно до статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
За правилами статті 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Пунктом 274.1 статті 274 ПК України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього Кодексу.
За правилами пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 ПК України).
Згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до статті 1 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV "Про оцінку земель" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з частиною п`ятою статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.