1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

13 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 752/13337/19

провадження № 61-19667св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19 квітня 2021 року у складі судді Ковальчук Л. М. та постанову Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року у складі колегії суддів: Ігнатченко Н. В., Голуб С. А., Таргоній Д. О., у справі за позовом ОСОБА_1 до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України у Київській області (правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях) про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що на підставі ордеру

від 01 листопада 1988 року № 98 вона проживає та зареєстрована разом із членами своєї сім`ї у кімнаті № 316, жилою площею 17,5 кв. м, загальною площею 24,5 кв. м, у гуртожитку, розташованому на АДРЕСА_1, що належить до державного житлового фонду, розпорядником якого є відповідач.

Державне підприємство "Боярський машинобудівний завод "Іскра" (далі - ДП "Боярський машинобудівний завод "Іскра") наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України у Київській області від 03 січня 1996 року № 7/2-ВП було реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство "Арксі" (далі - ВАТ "Арксі") колективної форми власності шляхом роздержавлення і приватизації (корпоратизації) та використання громадянами приватизаційних майнових сертифікатів.

30 грудня 1999 року наказом Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області № 5-25-5/56 затверджено "Перелік нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі". До складу вартості єдиного цілісного майнового комплексу, основних засобів, що виконують виробничі функції і входять до завершеного циклу виробництва, яке було включено на формування статутного фонду (капіталу) ВАТ "Арксі", неправомірно увійшов об`єкт державного житлового фонду: гуртожиток, площею 6 119,5 кв. м, інвентарний номер 01300001, вартістю 38 813,00 грн, за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто гуртожиток із державної власності перейшов у власність ВАТ "Арксі".

У порушення вимог чинного законодавства України щодо приватизації майна державних підприємств, гуртожиток не передавався у комунальну власність м. Боярки, а був включений до статутного фонду (переданий у власність) ВАТ "Арксі".

25 квітня 2000 року комунальним підприємством "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області" (далі - КП "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області") на підставі наказу Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області від 30 грудня 1999 року

№ 5-25-5/56 було видано ВАТ "Арксі" реєстраційне посвідчення на об`єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, зокрема, на зазначений гуртожиток, про що зроблено запис у реєстровій книзі № 3 за реєстровим номером 112.

Рішенням виконавчого комітету Боярської міської ради від 20 листопада 2007 року № 148/1 надано дозвіл голові правління ВАТ "Арксі" на продаж кімнат у гуртожитку.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області

від 24 червня 2010 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Регіонального відділення Фонду держмайна України у Київській області, ВАТ "Арксі", третя особа - Боярська міська рада Києво-Святошинського району Київської області, про визнання втратившим чинність наказу та зобов`язання вчинити певні дії.

Суд визнав втратившим чинність і скасував окремий пункт наказу Регіонального відділення Фонду держмайна України у Київській області

від 30 грудня 1999 року №5-25-5/56 "Про видачу переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі" в частині передачі у власність гуртожитку на АДРЕСА_1 з моменту введення в дію і набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань забезпечення захисту житлових прав громадян, які проживають у гуртожитках". Також вказаним рішенням суду зобов`язано Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області виключити із "Переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі" гуртожиток на АДРЕСА_1 та передати його до комунальної власності територіальної громади в особі Боярської міської ради у порядку, визначеному Законом України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" від 03 березня 1998 року № 147/98.

На виконання вказаного рішення суду наказом Регіонального відділення Фонду держмайна України в Київській області від 09 грудня 2010 року

№ 14-25-5/1 об`єкт державного житлового фонду - гуртожиток вилучено із переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі", який 30 грудня 1999 року було неправомірно включено до статутного фонду ВАТ "Арксі".

23 грудня 2010 року ІІІ сесією VI скликання Боярської міської ради прийнято рішення № 3/121, яким надано згоду на прийняття гуртожитку на АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади м. Боярки.

22 листопада 2012 року рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі № 2-2294/12 визнано недійсним реєстраційне посвідчення на об`єкт нерухомого майна про належність ВАТ "Арксі" гуртожитку, розташованого на АДРЕСА_1, видане 25 квітня 2000 року КП "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області".

Отже, на цей час правовий статус гуртожитку визначено як будинок державного житлового фонду - об`єкт нерухомого майна, який виключено зі статутного фонду господарського товариства ПАТ "Арксі", правонаступника ВАТ "Арксі", на підставі рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2010 року № 2-387/10, а також наказу Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області від 09 грудня 2010 року № 14-25-5/1. Розпорядником майна є Регіональне відділення Фонду держмайна України по Київській області.

Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області

від 24 червня 2010 року про передачу гуртожитку у власність територіальної громади м. Боярки ПАТ "Арксі" не виконується. Разом із тим, ПАТ "Арксі" незаконно передало гуртожиток без погодження із розпорядником майна Дочірньому підприємству "Арксі-побут" (далі ДП - "Арксі-побут"). Згідно із листом Боярської міської ради ДП "Арксі-побут" на балансі та обслуговуванні Боярської міської ради не перебуває.

Позивач зазначала, що з 1996 року і до теперішнього часу не змогла отримати документів, які б підтверджували її законне право на користування кімнатою гуртожитку або які б надали їй право власності на неї, тому вважала, що оскільки вона понад тридцять років добросовісно, відкрито, безперервно користується і володіє цією кімнатою, а також утримує її в належному стані та сплачує комунальні послуги, то відповідно до вимог статті 344 ЦК України є підстави для визнання за нею та членами її сім`ї права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області

від 19 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року, у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду мотивоване тим, що позивачем не доведено наявність сукупності умов для набуття права власності за набувальною давністю, що передбачено статтею 344 ЦК України, тому відсутні правові підстави для задоволення позову. Крім того, позивач заявила вимоги щодо визнання права власності на спірну кімнату не лише за собою, а й за третіми особами, які самостійних вимог на предмет спору не заявили, при тому, що вона не наділена повноваженнями захищати їх права та інтереси у судовому порядку.

Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги

У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, у якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

У касаційній скарзі скаржник посилається на підстави касаційного оскарження, визначені пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України.

Скаржник зазначає, що суди не звернули уваги на той факт, що позивач

01 листопада 1988 року разом із родиною були вселені у кімнату на підставі ордеру, який було видано на всю сімʼю із чотирьох осіб. Із 03 січня 1996 року до цього часу жодних договорів найму (користування) кім. № 316 в гуртожитку на АДРЕСА_1 з позивачем не укладалося, тобто позивач добросовісно і чесно як володілець майна не знав і не міг знати про те, що з 03 січня 1996 року позивач володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали позивачу сумніву щодо правомірності його володіння майном.

Зазначає, що позивачу не предʼявлено вимогу про повернення майна протягом 25 років, нові договори не підписувалися, нові ордери не видавалися.

Суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної оцінки доказам, які містяться у матеріалах справи, про те, що 30 грудня 1999 року гуртожиток на АДРЕСА_1 з державної власності перейшов до ВАТ "Арксі" (колективна форма власності) і до цього часу, жодних договорів найму (користування) на кім. № 316 у гуртожитку на АДРЕСА_1 з позивачем не укладалося, таким чином, суд першої інстанції не застосував норми матеріального права, зокрема частину третю статті 344 ЦК України.

Крім того, скаржник зазначає, що суди дійшли безпідставного висновку про відмову у задоволенні позову в частині визнання права власності на спірну кімнату за ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки вказані треті особи самостійних вимог на предмет спору не заявляли, але позовні вимоги підтримали.

На підтвердження своїх доводів позивач посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 27 вересня 2018 року у справі № 571/1099/16-ц (провадження № 61-28216св18), від 01 серпня 2018 року у справі № 201/12550/16-ц(провадження № 61-19156св18), від 04 липня 2018 року у справі № 539/1605/16-ц (провадження № 61-8281св18), від 06 вересня 2018 року у справі № 205/1178/16-ц (провадження №61-14788св18), від 19 вересня 2018 року у справі № 296/6949/17 (провадження № 61-16652св18), від 31 жовтня 2018 року у справі № 683/2047/16-ц (провадження № 61-20770св18).

Аргументи інших учасників справи

Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.

Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 18 січня 2022 року відкрито касаційне провадження та витребувано цивільну справу № 752/13337/19

зКиєво-Святошинського районного суду Київської області.

У лютому 2022 року справа № 752/13337/19 надійшла до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що чоловік позивача - ОСОБА_2 у 1988 році як молодий спеціаліст ДП "Боярський машинобудівний завод "Іскра" отримав ордер від 01 листопада 1988 року № 98 на кімнату, жилою площею 17,5 кв. м, загальною площею 24,5 кв. м, у гуртожитку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1 та треті особи у справі, які є її чоловіком та сином, проживають у кімнаті № 316 у гуртожитку на АДРЕСА_1, зареєстровані там із 08 грудня 1988 року до цього часу, що підтверджується довідкою ДП "Арксі-побут" від 13 травня 2019 року № 079 (т. 1. а. с. 24).

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області від 03 січня 1996 року № 7/2-ВП ДП "Боярський машинобудівний завод "Іскра" було реорганізовано у ВАТ "Арксі" колективної форми власності шляхом роздержавлення і приватизації (корпоратизації) та використання громадянами приватизаційних майнових сертифікатів (т. а. с. 14).

Наказом Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області від 30 грудня 1999 року № 5-25-5/56 затверджено перелік нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі". Серед іншого, до складу вартості єдиного цілісного майнового комплексу, основних засобів, що виконують виробничі функції і входять до завершеного циклу виробництва, яке було включено на формування статутного фонду (капіталу) ВАТ "Арксі", увійшов об`єкт державного житлового фонду - гуртожиток, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

25 квітня 2000 року КП "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області" на підставі наказу

від 30 грудня 1999 року № 5-25-5/56 видано ВАТ "Арксі" реєстраційне посвідчення на зазначений гуртожиток, що підтверджується записом у реєстровій книзі № 3 за реєстровим номером 112 (т. 1 а. с. 17).

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області

від 24 червня 2010 року у справі № 2-387/10 визнано таким, що втратив чинність і скасовано пункт наказу Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області від 30 грудня 1999 року

№ 5-25-5/56 "Про видачу переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі" в частині передачі у власність гуртожитку на АДРЕСА_1, з моменту введення в дію і набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань забезпечення захисту житлових прав громадян, які проживають у гуртожитках" від 03 травня 2005 року № 2453-IV; зобов`язано Регіональне відділення Фонду держмайна України по Київській області виключити із переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Арксі", гуртожиток на АДРЕСА_1, передати його до комунальної власності територіальної громади Боярської міської ради в порядку, визначеному Законом України "Про передачу об`єктів державної та комунальної власності" від 03 березня 1998 року № 147/98-ВР (т. 1 а. с. 18-20).

Наказом Регіонального відділення Фонду держмайна України по Київській області від 09 грудня 2010 року № 14-25-5/1 виконано рішення

Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 червня 2010 року у справі № 2-387/10, доведено цей наказ до відома БТІ та голови правління ВАТ "Арксі", наказано відділу обліку та управління об`єктами державної власності здійснити заходи по передачі гуртожитку в комунальну власність територіальної громади Боярської міської ради (т. 1 а. с. 21).

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області

від 22 листопада 2012 року у справі № 2-2294/12 визнано недійсним реєстраційне посвідчення на об`єкт нерухомого майна - гуртожиток, розташований за адресою: АДРЕСА_1, видане ВАТ "Арксі" 25 квітня 2000 року КП "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області" (т. 1 а. с. 23).

Рішенням Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області VI скликання чергової ІІІ сесії від 23 грудня 2010 року № 3/121 прийнято безоплатно у комунальну власність територіальної громади м. Боярка гуртожиток, розташований за адресою: АДРЕСА_1, вирішено передати комунальному підприємству "Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства" на баланс основної діяльності цей гуртожиток (т. 1 а. с. 22).

Із листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 05 червня 2020 року № 50-08-2545 вбачається, що гуртожиток, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, є об`єктом державної власності, який обліковується на балансі ПрАТ "Арксі" (правонаступник ВАТ "Арксі"), орган управління - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, і це регіональне відділення вживає заходів щодо передачі вказаного гуртожитку у комунальну власність територіальної громади м. Боярки (т. 1 а. с. 132, 133).

Згідно із копіями квитанцій АТ КБ "ПриватБанк" оплату житлово-комунальних послуг позивач сплачує на рахунок ПрАТ "Арксі" (т. 1 а. с. 54-63).

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


................
Перейти до повного тексту