1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


У Х В А Л А

08 лютого 2023 року

м. Київ

Справа № 596/1922/18

Провадження № 14-13зц23

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Ситнік О. М.,

суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Штелик С. П.

перевірила касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 січня 2023 року

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області, Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області, правонаступником яких є Чортківська районна державна адміністрація, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди

УСТАНОВИЛА:

У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області призначити та нарахувати йому житлові субсидії з розрахунку соціальних норм житлової площі на одну особу і додатково 30 % від соціальної норми житла на одну особу; стягнути з місцевого бюджету, головним розпорядником якого є Гусятинська районна державна адміністрація Тернопільської області, на його користь моральну шкоду у розмірі 1 000 000 грн.

Справа переглядалася судами неодноразово.

03 листопада 2021 року рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області, залишеним без змін постановою Тернопільського апеляційного суду від 23 грудня 2021 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

24 жовтня 2022 року постановою Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 03 листопада 2021 року та постанову Тернопільського апеляційного суду від 23 грудня 2021 року залишено без змін.

28 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 жовтня 2022 року на підставі пункту 1 частини другої статті 423 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

16 січня 2023 року ухвалою Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Верховного Суду від 24 жовтня 2022 року повернуто.

Верховний суд керувався тим, що згідно із пунктом 1 частини другої статті 423, частинами першою, другою статті 425 ЦПК України переглянутими за нововиявленими обставинами можуть бути лише ті рішення суду касаційної інстанції, якими судове рішення було змінено або ухвалено судове рішення. Аналіз постанови Верховного Суду від 24 жовтня 2022 року свідчить, що судовим рішенням не було змінено або скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанції. Тому заява ОСОБА_1 підлягає поверненню.

У лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 січня 2023 року і направити справу до Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду для розгляду.

Велика Палата Верховного Суду перевірила касаційну скаргу та додані до неї матеріали і зазначає таке.

Згідно із частиною другою статті 6 і частиною другою статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За частиною першою статті 36, пунктами 1, 5 частини другої статті 37 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII"Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний цивільний суд і Велика Палата Верховного Суду.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 45 цього Закону Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

Судом касаційної інстанції в цивільних справах є Верховний Суд, що передбачено у статті 388 ЦПК України.

Право на касаційне оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначено у статті 389 ЦПК України.


................
Перейти до повного тексту