ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2023 року
м. Київ
справа №120/6586/21-а
адміністративне провадження № К/990/33559/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 120/6586/21-а
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дагаз-7" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Вінницькій області на ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду (колегія у складі суддів: Шидловський В. Б., Боровицький О. А., Курко О. П.) від 24 листопада 2022 року,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У червні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дагаз-7" (далі - ТОВ "Дагаз-7") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 2517750/36605910 від 31 березня 2021 року;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну за № 13 від 02 березня 2021 року.
- стягнути на користь ТОВ "Дагаз-7" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області понесені позивачем судові витрати.
2. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2022 року позов задоволено.
3. Головне управління ДПС у Вінницькій області не погодившись із прийнятим судовим рішенням 17 березня 2022 року подало апеляційну скаргу, яку ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2022 року залишено без руху у зв`язку з порушеннями пункту 1 частини п`ятої статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) - не додано документ про сплату судового збору, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
4. Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 22 березня 2022 року до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд".
5. 28 березня 2022 року на адресу суду апеляційної інстанції надійшло клопотання Головного управління ДПС у Вінницькій області про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.
6. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2022 року апелянту продовжено строк на усунення недоліків апеляційної скарги на строк 10 днів з моменту отримання даної ухвали.
7. 08 квітня 2022 року апелянтом повторно подано клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.
8. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2022 року відмовлено в задоволенні вказаного клопотання. Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області повернуто особі, яка її подала.
9. 20 жовтня 2022 року Головне управління ДПС у Вінницькій області вдруге звернулося до суду апеляційної інстанції із апеляційною скаргою на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2022 року та клопотанням про поновлення строку на його оскарження.
10. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2022 року повторно подану апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області на рішення суду першої інстанції залишено без руху. Надано десятиденний строк із дня отримання копії цієї ухвали для усунення її недоліків шляхом надіслання: заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення із зазначенням поважних причин для його поновлення.
11. На виконання ухвали суду від 21 листопада 2022 року Головне управління ДПС у Вінницькій області 23 листопада 2022 року надіслало заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, в обґрунтування якої зазначає, що у межах встановленого законом строку зверталося до суду із апеляційною скаргою, яку було повернуто з підстав ненадання доказів сплати судового збору. Скаржник наголошує на тому, що у зв`язку з військовим вторгненням російської федерації та запровадженням воєнного стану всі державні кошти спрямовувалися на оборонні заходи, що у свою чергу, відобразилося на зменшенні фінансування державних органів та неможливості своєчасної сплати судового збору.
12. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року визнано неповажними причини пропуску Головним управлінням ДПС у Вінницькій області строку на апеляційне оскарження рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2022 року та відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Вінницькій області на вказане судове рішення.
13. Не погодившись із ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року, Головне управління ДПС у Вінницькій області 29 листопада 2022 року звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права просило її скасувати та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
14. Після усунення недоліків касаційної скарги ухвалою Верховного Суду від 05 січня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.
15. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд у порядку письмового провадження.
16. Станом на час розгляду справи письмового відзиву на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.
IІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
17. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд керувався пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України, та указав, що на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху у встановлений судом строк, скаржником не усунуто недоліку апеляційної скарги, оскільки не подано заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням поважних підстав для його поновлення.
18. При цьому суд апеляційної інстанції зауважив, що неналежна організація процесу із оскарження судового рішення з боку відповідальних осіб, виникнення організаційних складнощів у суб`єкта владних повноважень для своєчасного подання апеляційної скарги є суто суб`єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв`язку з такою причиною, є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов`язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Відповідач, що діє від імені держави, як суб`єкт владних повноважень, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від організаційних складнощів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов`язків, в тому числі і щодо вчасного подання апеляційної скарги.
У ситуації з пропуском строків державними органами поважними причинами пропуску строку не може виступати необхідність дотримання внутрішньої процедури виділення та погодження коштів на сплату судового збору податковим органом чи тимчасова відсутність таких коштів. Відсутність бюджетного фінансування не надає суб`єкту владних повноважень право в будь-який час після сплину строку апеляційного оскарження реалізовувати право на апеляційне оскарження судового рішення.
19. В частині тверджень про неспроможність сплати судового збору у зв`язку із військовим вторгненням Російської Федерації на територію України апеляційний суд зазначив, що такі твердження є безпідставними, оскільки податковим органом не надано обґрунтованих пояснень, а також не підтверджено належними та достатніми доказами взаємозв`язок воєнного стану з скороченням обсягу бюджетних асигнувань, які призначені саме для сплати судового збору, Головному управлінню ДПС у Вінницькій області, як суб`єкту владних повноважень.
Також не зазначено, які саме обставини, події, тимчасові обмеження в період дії правового режиму воєнного стану та, як вплинули на рівень майнового стану Головного управління ДПС у Вінницькій області, а також не надано жодних доказів незадовільного матеріального стану та неможливості для сплати судового збору за подання даної апеляційної скарги.
IІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
20. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі.
21. Скаржник зауважує, що факт пропуску строку на апеляційне оскарження та необхідність поновлення такого строку є необхідною умовою для реалізації права на повторне звернення до адміністративного суду з апеляційною скаргою після повернення первісної апеляційної скарги. Указує, що судом безпідставно не враховано ту обставину, що відповідач у найкоротший строк подав повторно апеляційну скаргу зі сплатою судового збору.
22. Окремо звертає увагу, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України пунктом 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні з 24 лютого 2022 року по теперішній час запроваджено воєнний стан, а в період дії воєнного стану на території України, діяли та продовжують діяти відповідні обмеження.
IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
23. Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить з такого.
24. Частиною першою статті 13 КАС України передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
25. Право на апеляційне оскарження закріплено також у статті 293 КАС України і реалізується у спосіб подання в установленому порядку апеляційної скарги, форма та зміст якої також визначається процесуальним законом.