ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2023 року
м. Київ
справа №120/15902/21-а
адміністративне провадження № К/990/15982/22, К/990/17609/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Шевцової Н. В.,
суддів: Данилевич Н. А., Мацедонської В. Е.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження як суд касаційної інстанції без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу №120/15902/21-а
за позовом ОСОБА_1
до П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), Офісу Генерального прокурора, Вінницької обласної прокуратури
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
за касаційними скаргами Офісу Генерального прокурора та Вінницької обласної прокуратури
на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, ухвалене у складі судді Жданкіної Н.В.,
та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді Ватаманюка Р. В., суддів: Сапальової Т. В., Капустинського М. М.,
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) (далі - П`ятнадцята кадрова комісія), Офісу Генерального прокурора (далі - відповідач), Вінницької обласної прокуратури (далі - обласна прокуратура), в якому просив:
1.1. визнати протиправним та скасувати рішення П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 13.09.2021 №320 про неуспішне проходження прокурором Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області ОСОБА_1 атестації;
1.2. визнати протиправним та скасувати наказ керівника Вінницької обласної прокуратури від 20.10.2021 №1367к про звільнення ОСОБА_1 з 22.10.2021 з посади прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області та органів прокуратури;
1.3. поновити ОСОБА_1 з 23.10.2021 в Гайсинській окружній прокуратурі Вінницької області на посаді, рівнозначній тій, яку він обіймав до звільнення;
1.4. стягнути з Вінницької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23.10.2021 по дату винесення судового рішення.
2. На обґрунтування позовних вимог вказано, що за результатами проведення Другою кадровою комісією іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки (далі - Друга кадрова комісія) отримав результат 73 бали. Друга кадрова комісія погодилась з доводами позивача щодо неналежного функціонування комп`ютерної техніки під час складання іспиту та задовольнила його заяву і на підставі пункту 11 Розділу 1 Порядку проходження прокурорами атестації визнала недійсними результати пройденого позивачем іспиту від 05.11.2020, виключила його зі списків осіб, які під час здачі іспиту 05.11.2020 набрали менше 93 балів та вирішила проходження анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки призначити на іншу дату.
Проте п`ятнадцята кадрова комісія обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) (далі - П`ятнадцята кадрова комісія) розглянула питання про включення позивача до графіку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки на засіданні 26.08.2021 та не прийняла рішення з даного питання (проголосувало "за" - 0, "проти" - 4). У подальшому, П`ятнадцята кадрова комісія прийняла рішення від 13.09.2021 №320 про неуспішне проходження атестації позивачем з підстав набрання меншої, ніж прохідний, кількості балів. На підставі рішення від 13.09.2021 №320 Вінницькою обласною прокуратурою прийнято наказ від 20.10.2021 №1367к про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області.
2.1. Позивач вважає протиправним рішення П`ятнадцятої кадрової комісії та, як наслідок, наказ Вінницької обласної прокуратури в зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
3. У відзиві на позовну заяву Вінницька обласна прокуратура заперечувала позов та зазначила, що П`ятнадцята кадрова комісія при прийнятті оскаржуваного рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, який визначені Законом України "Про прокуратуру", Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" (із подальшими змінами і доповненнями), Порядком проходження прокурорами атестації, затвердженим наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 №221, та Порядком роботи кадрових комісій, затвердженим наказом Генерального прокурора від 17.10.2019 №233, згідно з вимогами діючого законодавства прокурор, який за результатами складення іспиту набрав меншу кількість балів, ніж прохідний бал, не допускається до наступного етапу атестації (іспиту або співбесіди) та припиняє участь в атестації, а відповідна кадрова комісія ухвалює рішення про неуспішне проходження прокурором атестації.
3.1. Рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації є підставою для видання наказу про звільнення відповідного прокурора з посади та органів прокуратури на підставі підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури". Результати проходження позивачем іспитів відображені у відомості про результати складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, про що позивач ознайомлений шляхом проставлення особистого підпису, у примітках до цієї відомості будь-які зауваження з боку позивача щодо процедури та порядку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки не зазначено. Відсутні також акти, якими би фіксувались технічні несправності у роботі інструменту "PSYMETRICS" під час складання 05.11.2020 іспиту.
3.2. Також зазначено, що П`ятнадцятою кадровою комісією за наслідками отриманих матеріалів атестації встановлено, що згідно з відомостями про результати складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, проходження тестування з боку позивача завершено, під час проведення тестування звернень від нього до робочої групи та до членів комісії не надходило, акти про дострокове завершення тестування з незалежних від членів комісії та прокурора причин, відповідно до пункту 7 розділу І Порядку №221, не складалися. Сам факт звернення прокурора із заявою про технічні несправності програмного забезпечення після неуспішного проходження ним тестування не є доказом їх наявності. Підстав для повторного проходження позивачем тестування п`ятнадцятою кадровою комісією не встановлено, а тому, за результатами голосування, вирішено не включати позивача до графіку на складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
4. У відзиві Офіс Генерального прокурора проти задоволення позову заперечив з підстав незаконності та необґрунтованості позовних вимог. Зокрема, зазначив, що 05.11.2020 за наслідками складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки (другий етап атестації) ОСОБА_1 набрав 73 бали, що з урахуванням наказу виконувача обов`язків Генерального прокурора від 07.10.2020 №474, є менше прохідного балу (93) для успішного складання іспиту. Ці результати відображені у відомості про результати складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, про що позивач ознайомлений шляхом проставлення особистого підпису. У примітках до цієї відомості будь-які зауваження з боку позивача щодо процедури та порядку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки не зазначено. Відомість також підписана головою та секретарем кадрової комісії.
4.1. Згідно з Актом позапланової перевірки роботи інструменту "PSYMETRICS" та локального сервера від 05.11.2020 збоїв, в тому числі часових затримок, у подачі запитань, обробці запитань та інших технічних проблем у роботі програми не виявлено. На засіданні Комісії 05.11.2020 (протокол 10) сформовано список прокурорів, які 05.11.2020 не склали іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної технік, набравши менше 93 балів, де під порядковим номером 75 зазначено ОСОБА_1 з результатом складного іспиту в 73 бали. Проте, вказаною комісією рішення про неуспішне проходження атестації позивачем не було прийнято. Згодом на підставі Акту приймання-передачі від 18.11.2021 матеріали атестації у тому числі стосовно позивача були передані до Офісу Генерального прокурора.
4.2. Згідно з відомостями про результати складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, проходження тестування з боку ОСОБА_1 було завершено, під час проведення тестування звернень від ОСОБА_1 до робочої групи та до членів комісії не надходило, акти про дострокове завершення тестування з незалежних від членів комісії та прокурора причин, відповідно до пункту 7 розділу І Порядку 221, не складалися. При цьому, на переконання представника Офісу Генерального прокурора, сам факт звернення прокурора із заявою про технічні збої програмного забезпечення після неуспішного проходження ним тестування не є доказом їх наявності.
4.3. В подальшому, з метою забезпечення атестації прокурорів місцевих прокуратур військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) 22.07.2021 наказом виконувача обов`язків Генерального прокурора було створено П`ятнадцяту кадрову комісію обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих).
4.4. Положеннями пункту 14 розділу II Закону № 113-IX та пункту 2 розділу III Порядку №221 визначено, що графік проходження прокурорами атестації встановлює відповідна кадрова комісія. Водночас, без вивчення матеріалів, на підставі яких першою - четвертою кадровими комісіями прийнято дані рішення, не вбачалось за можливе прийняття П`ятнадцятою кадровою комісією рішення про включення вказаних прокурорів до графіку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
4.5. У зв`язку з чим на підставі листа голови П`ятнадцятої кадрової комісії від 11.08.2021 №06/3/2-3039вн-21, матеріали атестації (відомості, протоколи, заяви тощо) першої, другої, третьої та четвертої кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів стосовно прокурорів, щодо яких прийнято рішення про призначення нового часу (дати) складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки Офісом Генерального прокурора передано до п`ятнадцятої кадрової комісії актами приймання-передачі матеріалів атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих). Підстав для повторного проходження позивачем тестування П`ятнадцятою кадровою комісією не встановлено.
4.6. Враховуючи зазначене, просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
ІІ. Установлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи
5. ОСОБА_1 працював на посаді прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області.
6. У зв`язку з прийняттям Закону України від 19.09.2019 №113-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" позивач подав заяву про переведення на посаду прокурора в окружній прокуратурі та про намір пройти атестацію.
7. Позивач успішно пройшов перший етап атестації - іспит у формі анонімного тестування з використанням комп`ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону та був допущений до наступного етапу атестації іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, призначеного на 05.11.2020.
8. Наказом виконувача обов`язків Генерального прокурора від 07.10.2020 №474 "Про встановлення прохідного балу для успішного складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки під час атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), а також оприлюднення зразка (прикладу) тестових питань (завдань) та правил складання іспиту" встановлено прохідний бал 93.
9. Тестування відбувалось 05.11.2020 за допомогою програмного забезпечення - інструменту "PSYMETRICS", який був наданий для проведення атестації прокурорів ТОВ "Сайметрікс-Україна" та за його результатами позивач набрав 73 бали, тобто менше прохідного.
10. 07.11.2020 позивач звернувся до Другої кадрової комісії із заявою про повторне проходження тестування з підстав технічних збоїв у роботі комп`ютерної техніки під час складання іспиту 05.11.2020, що призвело до невірного відображення результатів його тестування.
11. Згідно з протоколом засідання комісії від 19.11.2020 №14 Друга кадрова комісія розглянула заяву позивача про можливість вважати, що іспит не відбувся з технічних причин, оскільки неналежно працювала комп`ютерна техніка та, на підставі пункту 11 Розділу 1 Порядку проходження прокурорами атестації, визнала недійсними результати пройденого позивачем іспиту від 05.11.2020, виключила його зі списків осіб, які під час здачі іспиту 05.11.2020 набрали менше 93 балів та вирішила проходження анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки призначити на іншу дату. Водночас конкретна календарна дата складання іспиту у рішенні не була визначена.
12. 19.11.2020 Друга кадрова комісія направила позивачу повідомлення про розгляд його заяви від 07.11.2020 та про прийняте рішення призначити йому нову дату складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
13. Враховуючи рішення Другої кадрової комісії про скасування результатів іспиту 05.11.2020 у формі анонімного тестування на загальні здібності та виключення ОСОБА_1 із списку осіб, які набрали менше 93 бали та у зв`язку із незавершеною ним атестацією і початком роботи окружних прокуратур станом на 15.03.2021, позивачу, як прокурору Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області наказом керівника Вінницької обласної прокуратури 354к від 15.03.2021 тимчасово визначено робоче місце у Гайсинській окружній прокуратурі Вінницької області, у зв`язку із ліквідацією наказом Генерального прокурора "Про затвердження структури та штатної чисельності Вінницької обласної прокуратури" від 17.02.2021 №2ш, посади, яку він займав в місцевій прокуратурі.
14. В подальшому, наказом Генерального прокурора №236 від 16.07.2021 визнано такими, що втратили чинність накази Генерального прокурора №№422, 423, 424, 425 від 10.09.2020 про створення першої, другої, третьої, четвертої кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) та згідно з актом приймання-передачі від 18.01.2021 матеріали атестації передані до Департаменту кадрової роботи та державної служби Офісу Генерального прокурора.
15. Наказом Генерального прокурора №239 від 22.07.2021 з метою здійснення атестації прокурорів місцевих прокуратур створено п`ятнадцяту кадрову комісію обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) та для вирішення питання щодо призначення нового часу (дати) іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки (другий етап атестації) згідно з рішеннями першої-четвертої кадрових комісій з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) стосовно 479 прокурорів матеріали атестації передані П`ятнадцятій кадровій комісії.
16. Згідно з протоколом від 26.08.2021 №7 засідання П`ятнадцятої кадрової комісії розглянуто питання щодо включення до графіку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки позивача та вирішено не включати його до графіку складання іспиту на загальні здібності і навички, оскільки позивач завершив тестування і під час проведення відповідного тестування від нього до робочої групи не надходило скарг, актів про дострокове завершення тестування не складено, а сам факт звернення прокурора із заявою про технічні збої програмного забезпечення після неуспішного проходження ним тестування не є доказом їх наявності.
17. Відповідно до пункту 17 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 №113-1Х та пункту 7 розділу І Порядку №221 повторне проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів забороняється.
18. Рішенням П`ятнадцятої кадрової комісії від 13.09.2021 №320 позивача не допущено до етапу проходження співбесіди і припинено його участь в атестації, у зв`язку з чим визнано його таким, що не успішно пройшов атестацію.
19. На підставі рішення П`ятнадцятої кадрової комісії від 13.09.2021 №320 керівником Вінницької обласної прокуратури видано наказ від 20.10.2021 №1367к про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області та органів прокуратури на підставі підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" в перший робочий день після закінчення тимчасової непрацездатності.
20. Згідно з наказом керівника Вінницької обласної прокуратури №1367к від 20.10.2021 датою звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області є 22.10.2021.
ІІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
21. 09 лютого 2022 року рішенням Вінницького окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року, позов задоволено повністю.
21.1. Визнано протиправним та скасовано рішення П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 13.09.2021 №320 про неуспішне проходження прокурором Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області позивача атестації.
21.2. Визнано протиправним та скасовано наказ керівника Вінницької обласної прокуратури від 20.10.2021 №1367к про звільнення позивача з 22.10.2021 з посади прокурора Тростянецького відділу Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області та органів прокуратури.
21.3. Зобов`язано Вінницьку обласну прокуратуру поновити позивача з 23.10.2021 в Гайсинській окружній прокуратурі Вінницької області на посаді, рівнозначній тій, яку він обіймав до звільнення.
21.4. Стягнуто з Вінницької обласної прокуратури на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23.10.2021 по 09.02.2022 з урахуванням сум заробітної плати, нарахованої та виплаченої позивачу за час перебування на посаді старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Вінницької обласної прокуратури.
22. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що приймаючи рішення про невключення позивача до графіку проведення іспиту на загальні здібності та навички, оформлене протоколом №7 від 26.08.2021, всупереч рішенню другої кадрової комісії про призначення позивачу нової дати складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички від 19.11.2020 (протокол №14), п`ятнадцята кадрова комісія діяла непослідовно, тобто з порушенням принципів належного урядування та юридичної визначеності.
22.1. Водночас неузгодженість дій органів державної влади або невиконання державними органами та їх посадовими особами своїх безпосередніх обов`язків не повинно тягти за собою покладення на фізичних чи юридичних осіб несприятливих наслідків.
22.2. Враховуючи, що п`ятнадцята кадрова комісія вийшла за межі наданих їй повноважень та діяла непослідовно, суд дійшов висновку, що рішення №11 від 13.09.2020 про неуспішне проходження позивачем атестації прийнято з порушенням частини другої статті 19 Конституції України, та не відповідає принципу верховенства права, тому є протиправним і підлягає скасуванню. Отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
22.3. Оскільки судом визнано протиправним рішення п`ятнадцятої кадрової комісії від 13.09.2021 №11 про неуспішне проходження позивачем атестації, тобто воно відсутнє як юридичний факт, необхідний для звільнення позивача з посади, то й оскаржений наказ, який прийнятий на підставі зазначеного рішення, підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню, як і похідні від них вимоги про поновлення позивача в органах прокуратури.
22.4. З огляду на те, що Тростянецький відділ Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області наразі є ліквідованим, а в трудових відносинах перед звільненням позивач перебував з Гайсинською окружною прокуратурою Вінницької області, то саме в даному органі прокуратури слід поновити позивача з 23.10.2021 в зв`язку зі скасуванням наказу № 1367к від 20.10.2021.
22.5. При цьому середній заробіток має визначатися відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок № 100).
ІV. Касаційне оскарження
23. На зазначені рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду Офісом Генерального прокурора та Вінницькою обласною прокуратурою подано касаційні скарги, які зареєстровані у Верховному Суді відповідно 27 червня 2022 року та 11 липня 2022 року.
24. В касаційних скаргах відповідачами зазначено, що вони подані на підставі пунктів 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
25. Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
26. На обґрунтування наявності зазначеної підстави касаційного оскарження відповідачі вказують, що судами першої та апеляційної інстанцій не враховані позиції Верховного Суду стосовно проходження процедури атестації прокурорами відповідно до положень Закону № 113-ІХ та Порядку проходження прокурорами атестації, викладені у постановах Верховного Суду від 21.09.2021 у справі № 200/5038/20-а, від 21.09.2021 у справі № 160/6204/20, від 24.09.2021 у справі № 140/3790/19, від 24.09.2021 у справі № 160/6596/20, від 24.09.2021 у справі № 280/4314/20, у від 29.09.2021 у справі № 640/1218/21, від 29.09.2021 у справі № 440/2682/20, від 20.10.2021 у справі № 280/25298/19.
27. Також при ухваленні рішення у даній справі судами першої та апеляційної інстанцій не враховано висновки Верховного Суду викладені у постановах у справах з подібними правовідносинами стосовно проходження прокурорами другого етапу атестації - складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, а саме: у постанові від 29.09.2021 у справі №440/2682/20, від 20.10.2021 у справі № 420/4196/20, від 21.10.2021 у справі № 520/5000/2020, від 20.10.2021 у справі № 280/3705/20, від 20.10.2021 у справі № 440/2700/20, від 11.11.2021 у справі № 580/1859/20, від 25.11.2021 у справі № 160/6148/20, від 17.11.2021 у справі № 340/1673/20, від 17.11.2021 у справі № 140/8233/20, від 29.11.2021 у справі № 200/4759/20-а, від 08.12.2021 у справі № 420/4572/20.
28. Крім того, відповідачі вважають, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами попередніх інстанцій безпідставно не враховано висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах (категорія справ у спорах, пов`язаних із реформуванням державних органів) стосовно поновлення працівника саме на попередній роботі, а не у новоствореному органі, викладені, зокрема, у постановах від 20 січня 2021 року у справах № 640/18679/18, № 80/958/16, від 23 грудня 2020 року № 813/7911/14, від 09 грудня 2020 року у справі № 826/18134/14, від 19 листопада 2020 року у справі № 826/14554/18, від 070 липня 2020 року у справі № 811/952/15, від 19 травня 2020 року у справі № 9901/226/19, від 15 квітня 2020 року у справі № 826/5596/17, від 22 жовтня 2019 року у справі 816/584/17, від 12 вересня 2019 року у справі № 821/3736/15-а, від 09 жовтня 2019 року справі № П/811/1672/15, від 22 травня 2018 року у справі № П/9901/101/18.
29. В касаційній скарзі відповідачами також зазначено, що вони подана на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України, згідно з яким підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
30. На обґрунтування наявності зазначеної підстави касаційного оскарження відповідачі зазначають, що на даний час відсутні позиції Верховного Суду у справах з урахуванням обставин наявності протокольного рішення кадрової комісії (ухваленого всупереч пункту 17 розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 та пункту 7 розділу І Порядку проходження прокурорами атестації) стосовно задоволення заяви позивача про повторне проходження іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки та в подальшому пізнішою датою прийнятого рішення кадрової комісії про неуспішне проходження прокурором атестації ухваленого відповідно до п. 7 Порядку роботи кадрових комісії № 233 (стосовно повноважень членів кадрових комісій) за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки (ненабрання мінімального прохідного балу).
31. 14 липня 2022 року та 11 серпня 2022 року ухвалами Верховного Суду відкриті касаційні провадження за касаційними скаргами Офісу Генерального прокурора та Вінницької обласної прокуратури у зв`язку з доведенням наявності підстав касаційного оскарження, визначених пунктами 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
32. Матеріали адміністративної справи №120/15902/21-а витребувано з Вінницького окружного адміністративного суду.
33. 28 липня 2022 року справа №420/7407/20 надійшла до Верховного Суду.
34. У касаційних скаргах відповідачі просять розглядати справу за участю їх представників.
35. 16 серпня 2022 року до Верховного Суду надійшов відзив позивача на касаційну скаргу Офісу Генерального прокурора, в якому він, посилаючись на її необґрунтованість просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.
36. У відзиві на касаційну скаргу позивач просить розглядати справу за його відсутності.
V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
37. Згідно з частинами першою, другою статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
38. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
39. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
40. Відповідно до статті 4 Закону "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.