ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2023 року
м. Київ
справа №466/487/22
адміністративне провадження № К/990/33710/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 466/487/22
за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року (суддя-доповідач - Судова-Хомюк Н.М., судді: Онишкевич Т.В., Сеник Р.П.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У січні 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), у якому просив: визнати протиправною та скасувати постанову серія ВМ № 00006121 від 06 січня 2022 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України; провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити; стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
2. Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 20 червня 2022 року позовні вимоги задоволено.
3. Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії ВМ № 00006121 від 06 січня 2022 року скасовано. Провадження у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, передбачене частиною другою статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 закрито. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Державної служби України з безпеки на транспорті.
4. Не погодившись з указаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
5. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 20 червня 2022 року у справі №466/487/22 повернуто скаржнику.
6. Зазначена ухвала суду апеляційної інстанції постановлена з тих підстав, що апеляційна скарга відповідача сформована в системі "Електронний суд" представником, на підтвердження повноважень якого надано ордер серії ВТ № 1030271, однак у графі "Адвокат" підпис адвоката відсутній. Зважаючи на це суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що подана до апеляційної скарги сканкопія ордеру серії ВТ № 1030271 не є належним документом, що підтверджує право Доготер О.Г., як особи, яка підписала апеляційну скаргу, на вчинення таких дій від імені та в інтересах відповідача у даній справі, у зв`язку із чим апеляційну скаргу слід повернути особі, яка її подала.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
7. 01 грудня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Державної служби України з безпеки на транспорті на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року, в якій скаржник просить скасувати вказане судове рішення та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
8. У касаційній скарзі зазначено про те, що суд апеляційної інстанції помилково дійшов до висновків, що вказаний ордер не підтверджує повноважень представника апелянта, оскільки останній було скріплено кваліфікованим електронним підписом, а тому відсутні підстави вважати, що ордер не підписано. Додатково зауважено, що під час дії воєнного стану на території України дозволяється видача адвокатським бюро/адвокатським об`єднанням ордеру без скріплення його печаткою юридичної особи та без підпису керівника адвокатського об`єднання, адвокатського бюро. Відповідні зміни до Положення про ордер адвоката на надання правничої (правової) допомоги внесла Рада адвокатів України, рішенням №45 від 29 квітня 2022 року. При цьому скаржник посилається на постанову Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 560/11791/21, яка не врахована судом апеляційної інстанції і яка, на його думку, підтверджує неправильне застосування цим судом норм процесуального права.
9. Ухвалою від 27 грудня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
10. 17 січня 2023 року до суду касаційної інстанції надійшов відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому позивач просить залишити скаргу без задоволення, а ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року - без змін.
11. Ухвалою від 06 лютого 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 3 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
IV. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
12. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 27 грудня 2022 року, касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
13. Переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги, Верховний Суд зазначає наступне.
14. Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи.
15. Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 2 КАС України забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
16. Наведеним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 02 червня 2016 року №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
17. Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
18. Статтею 296 КАС України визначено вимоги до форми та змісту апеляційної скарги. Так, відповідно до частини першої указаної статті апеляційна скарга подається у письмовій формі.
19. Згідно з частиною другою статті 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
20. При цьому, пунктом 1 частини четвертої статті 298 КАС України обумовлено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
21. Положеннями статті 44 КАС України передбачено, що документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.