1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

25 січня 2023 року

м. Київ

справа № 391/299/21

провадження № 61-10257 св 22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач),

суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - виробничий сільськогосподарський кооператив "Колос",

третя особа - Компаніївська селищна рада Кіровоградської області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу виробничого сільськогосподарського кооперативу "Колос" на рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області у складі судді Мумиги І. М. від 09 грудня 2021 року та постанову Кропивницького апеляційного суду у складі колегії суддів: Дуковського О. Л., Дьомич Л. М., Письменного О. А. від 23 серпня 2022 року,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовної заяви

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виробничого сільськогосподарського кооперативу (далі - ВСК) "Колос", третя особа - Компаніївська селищна рада Кіровоградської області, в якому просив суд визнати за ним право на земельну частку (пай).

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що з 01 лютого 1976 року його було прийнято у члени колгоспу імені Дзержинського Компаніївського району Кіровоградської області. У 1992 році при реорганізації колгоспу імені Дзержинського Компаніївського району Кіровоградської області у Колективно-дольову селянську спілку "Колос" (далі - КДСС "Колос") він набув у ньому членство як колгоспник колгоспу імені Дзержинського, подавши особисту заяву про прийняття його у члени КДСС "Колос".

Вказував на те, що його членство у КДСС "Колос" було припинено 07 лютого 1996 року, після розпаювання зазначеного господарства.

26 квітні 2021 року він звернувся до відділу у Компаніївському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області для отримання сертифіката щодо права на земельну частку (пай), який видавався громадянину України, члену колективного сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства) встановленого зразка.

27 квітня 2021 року з повідомлення відділу у Компаніївському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

№ 72/114-21 йому стало відомо, що він не був включений до списку-додатку осіб до державного акту на право колективної власності на землю КДСС "Колос" Компаніївського району Кіровоградської області та роз`яснено право на звернення до суду із позовом про визнання права на земельну частку (пай),

а тому сертифікат на його ім не виготовлялося.

Позивач вважав, що має право на земельну частку (пай), оскільки на час отримання КДСС "Колос" державного акта на право колективної власності на землю, він був членом КДСС "Колос" та набув право на земельний пай на підставі чинного законодавства.

З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 просив суд його позов задовольнити.

Короткий зміст судових рішень суду першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградськї області

від 09 грудня 2021 року, залишеним без змін постановою Кропивницького апеляційного суду від 23 серпня 2022 року, позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) із земель колективної власності Колективно-дольової селянської спілки "Колос" Компаніївського району Кіровоградської області.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Судові рішення мотивовано тим, що позивач набув членство у КДСС "Колос" з часу його створення - 28 лютого 1992 року, а рішення про вибуття

ОСОБА_1 із членів КДСС "Колос", що записане в трудовій книжці за рішенням правління підприємства є 07 лютого 1996 року, інших доказів, які б підтверджували вибуття позивача із членів КДСС "Колос" саме з 01 червня 1995 року (рішення правління КДСС "Колос", затверджених загальними зборами) матеріали справи не містять. При цьому, суд вказав, що позивач станом на 21 грудня 1995 року, а саме на час видачі державного акту на право колективної власності на землю КДСС "Колос" Компаніївської селищної ради був членом даного підприємства, а тому має право на частку (пай), що відповідає Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та статтям 22, 23 ЗК України, проте не отримав відповідний правовстановлюючий документ, який посвідчує таке право - сертифікат на земельну частку (пай).

Суд вказав, що невнесення позивача до списків членів КДСС "Колос" не може бути підставою для позбавлення його права на земельну частку (пай) незалежно від того, чи свідомо, чи помилково відповідачем не виконано цього обов`язку.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що позивачем не пропущено строк позовної давності, оскільки порушене право позивача є тривалим, невідомо з якої дати потрібно вираховувати момент його порушення і чинне законодавство не омежує термін отримання (витребування) земельного сертифікату особою, що має на це право.

Суд першої інстанції врахував відповідні правові висновки Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Верховного Суду.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У жовтні 2022 року ВСК "Колос" звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 09 грудня 2021 року та постанову Кропивницького апеляційного суду

від 23 серпня 2022 року, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Надходження касаційної скарги до Верховного Суду

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі, витребувано з Компаніївського районного суду Кіровоградської області вищевказану цивільну справу (№ 391/299/21). Надіслано іншим учасникам справи копію касаційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснено право подати відзив на касаційну скаргу та надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

У листопаді 2022 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 грудня 2022 року справу призначено до судового розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга ВСК "Колос" мотивована тим, що суди попередніх інстанцій належним чином не встановили фактичні обставини у справі та надані докази, не взяли до уваги той факт, що на момент прийняття Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям"ОСОБА_1 вже не був членом КДСС "Колос", так як офіційно був звільнений та виключений із членів КДСС "Колос" відповідно до записів трудової книжки колгоспника, тому не має права на земельну частку (пай). При цьому, вказує, що припинення членства у КДСС "Колос" ОСОБА_1 відбулося в результаті припинення трудових відносин (01 червня 1995 року),

а не в результаті проведення правління від 07 лютого 1996 року № 14, на якому було підтверджено факт здійсненого раніше звільнення і виключення із членів КДСС "Колос" позивача 01 червня 1995 року, що підтверджується наданими в матеріалах справи доказами.

Зазначає, що суди не врахували те, що позивач подав позов з пропуском строку позовної давності та до неналежного відповідача - ВСК "Колос",

так як ВСК "Колос" не є розпорядником земель запасу чи резерву, тому судові рішення неможливо буде виконати.

Також погоджується з окремою думкою судді Кропивницького апеляційного суду Дьомич Л. М. від 23 серпня 2022 року, яка вказала, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з позовом, пославшись на відповідні правові висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, які не були враховані судом апеляційної інстанції при винесенні постанови.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У листопаді 2022 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшов відзив від ОСОБА_1 на касаційну скаргу, в якому вказується, що оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права,

а доводи касаційної скарги безпідставні, так як суди належними чином встановили фактичні обставини у справі, з наданням обґрунтованої відповіді доводам сторін у справі. Вказує, що окрема думка судді апеляційного суду не є судовим рішенням, тому не може братися до уваги. При цьому, посилання в касаційній скарзі на відповідні правові висновки Верховного Суду не підлягають застосуванню, оскільки правовідносини у справах не є подібними.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 був членом КДСС "Колос" Компаніївського району Кіровоградської області на час отримання підприємством державного акту на право колективної власності на землю - 21 грудня 1995 року.

21 грудня 1995 року відповідно до рішення Компаніївської селищної Ради народних депутатів від 06 грудня 1995 року № 188 було видано державний акт на право колективної власності на землю КДСС "Колос" Компаніївської селищної ради серії КР00002, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 2.

За вказаним державним актом КДСС "Колос" отримало у колективну власність 6782,6 га (т. 1, а. с. 89-90).

Додаток № 1 до Державного акта Список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства із зазначенням порядкового номера, прізвища, імені,

по батькові та місця проживання, розташований на аркуші 2 Державного акта на право колективної власності на землю Колективно-дольової селянської спілки "Колос" Компаніївської селищної ради серії КР00002 від 21 грудня

1995 року не заповнений.

З Витягу із рішення загальних зборів колгоспників колгоспу імені Дзержинського Компаніївського району Кіровоградської області від 28 лютого 1992 року вбачається, що було вирішено: реорганізувати колгосп імені Дзержнського в колективно-дольову селянську спілку (КДСС), із назвою КДСС "Колос", затверджено статут КДСС та положення про співвласників КДСС "Колос" (т. 1, а. с. 201).

Статутом КДСС "Колос" визначено, що загальні збори затверджують рішення правління про прийом в члени господарства і виключення з нього або самі приймають рішення з цього питання" (т. 1, а. с. 199-205).

Положенням про співвласників КДСС "Колос", затвердженого на загальних зборах працівників-співвласників 28 лютого 1992 року, яким передбачено, що майно КДСС "Колос", що складається з основних та оборотних засобів, землі та інших цінностей (фінансових активів, незавершеного будівництва і т.д.) є власністю колективу і кожного його члена окремо (т. 1, а. с. 75-78).

Згідно з абзацу 3 пункту 2.1. положення визначено, що співвласниками майна господарства є бувші працівники колгоспу імені Дзержинського .

У пункті 2.2. Положення визначено, що право на пай член спілки втрачає повністю при самовільному залишенні роботи, що приводить до значних витрат по збереженню майна або звільненими працівниками по ініціативі правління спілки з послідуючим затвердженням загальними зборами за систематичні прогули, п`янки, невиконання робочих обов`язків, що призводить до додаткових затрат по підтримці нормальних технологічних процесів у виробництві, зниження його результативності.

Із записів трудової книжки колгоспника на ім`я ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 22 квітня 1972 року вбачається, що позивач 01 лютого 1976 року був прийнятий у члени колгоспу імені Дзержинського Компаніївського району Кіровоградської області, працював ветеринарним фельдшером, з 1979 року

по 1982 рік працював зоотехніком, з 1983 року по 1996 року працював ветеринарним лікарем (т. 1, а. с. 124-125).

У трудовій книжці міститься запис про вибуття із членів КДСС "Колос" згідно протоколу від 07 лютого 1996 року № 14 (т. 1, а. с.124 зворот).

Із книги обліку трудового стажу №V (виписки) вбачається, що ОСОБА_1 вибув із членів КДСС "Колос" згідно протоколу від 07 лютого 1996 року № 14 - 07 лютого 1996 року (т. 1, а. с. 79, 80, 81).

З копії списків працівників дольової спілки співвласників "Колос" на розпаювання землі, які підписані головою правління В.І. Барахтія, головним бухгалтером В. С. Шепель, головою Компаніївської селищної Ради А. І. Шрамка, вбачається, що під № 121 вказаний ОСОБА_1 (т. 1, а. с. 20 зворот).

ОСОБА_1 набув членство у КДСС "Колос" з часу його створення -

28 лютого 1992 року, а рішення про вибуття ОСОБА_1 із членів КСП, що записане в трудовій книжці за рішенням правління підприємства є 07 лютого 1996 року.

Голова ВСП "Колос" у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 посилався на пропуск позивачем строку позовної давності при пред`явленні позову (т. 1, а. с. 70-74).

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року

№ 460-IХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження

у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

В обґрунтування підстав касаційного оскарження судового рішення заявник посилається на таке: судами першої та апеляційної інстанцій застосовано норми права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду; судами належним чином не досліджено зібрані у справі докази, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи та суди встановили обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів(пункти 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України).


................
Перейти до повного тексту