Постанова
Іменем України
01 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 308/2484/17
провадження № 61-3563св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - Ужгородська місцева прокуратура,
відповідачі: Ужгородська міська рада, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Закарпатської обласної прокуратури на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 жовтня 2020 року у складі судді Фазикош О. В. та постанову Закарпатського апеляційного суду від 20 січня 2021 року у складі колегії суддів: Собослой Г. Г., Готра Т. Ю., Мацунич М. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2017 року Ужгородська місцева прокуратура звернулась до суду з позовом до Ужгородської міської ради, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про скасування рішень Ужгородської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки, витребування земельної ділянки на користь територіальної громади міста Ужгорода.
Позов мотивовано тим, що за результатами вивчення стану дотримання вимог земельного законодавства щодо порядку передачі громадянам у користування земельних ділянок з комунальної власності встановлено, що рішенням 15 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 28 грудня 2012 року № 795 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, загальною площею 0,0590 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, з подальшою передачею її в оренду. Рішенням 20 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 14 березня 2014 року № 1231 ОСОБА_1 указану земельну ділянку надано в оренду на три роки до 27 лютого 2017 року. Рішенням 25 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 12 вересня 2014 року № 1433 ОСОБА_2 надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з подальшою передачею у власність, а рішенням 26 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 07 листопада 2014 року № 1509 - затверджено технічну документацію із землеустрою та передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:24:001:0447, площею 0,0590 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку. Відповідно до генерального плану міста Ужгорода, затвердженого рішенням Ужгородської міської ради № 313 від 04 червня 2004 року, на відведеній відповідачці земельній ділянці будівництво житлової заборони заборонено, тому розміщення на ній житлового будинку та надання відповідно дозволу без внесення змін до генерального плану містить суперечить вимогам статті 20 Земельного кодексу України, а прийняті рішення ради порушують права територіальної громади міста. 10 квітня 2015 року указана земельна ділянка ОСОБА_2 була продана ОСОБА_3 .
Посилаючись на викладені обставини, позивач просив: визнати незаконним та скасувати пункт 1.69 рішення 20 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 14 березня 2014 року № 1231; визнати незаконним та скасувати пункт 1.9 рішення 25 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 12 вересня 2014 року № 1433; визнати незаконним та скасувати пункт 1.15 рішення 26 сесії 6 скликання Ужгородської міської ради від 07 листопада 2014 року № 1509; накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:24:001:0447, площею 0,0590 га; витребувати від ОСОБА_3 земельну ділянку з кадастровим номером 2110100000:24:001:0447, площею 0,0590 га, на користь територіальної громади міста Ужгорода.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 жовтня 2020 року позов залишено без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду справи позивач повторно не з`явився у судове засідання, тому позовна заява підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України.
При цьому суд зазначив, що прокурор подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивоване запровадженням з 12 березня 2020 року в Україні карантину з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену COVID-19, та погіршенням епідеміологічної ситуації у м. Ужгороді і Закарпатській області, у зв`язку із чим представник не може з`явитись у судове засідання.
При цьому суд вказав, що таке клопотання є ідентичним клопотанню, поданому перед початком попереднього судового засідання, призначеного на 10 вересня 2020 року, та мотивоване аналогічними підставами. Доказів того, що прокурор хворіє або перебуває на самоізоляції до клопотання не надано.
Разом із цим місцевий суд вказав на відсутність підтвердження того, що жоден інший прокурор Ужгородської місцевої прокуратури не може взяти участь у судовому засіданні.
Не погодившись з таким судовим рішенням, Ужгородська місцева прокуратура подала апеляційну скаргу.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 20 січня 2021 року ухвалу Ужгородського міськрайонного суду від 16 жовтня 2020 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та цивільного процесуального права.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У березні 2021 року Закарпатська обласна прокуратура звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 жовтня 2020 року та постанову Закарпатського апеляційного суду від 20 січня 2021 року.
В касаційній скарзі заявник, посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій ухвалені судові рішення без повного дослідження усіх обставин, що мають значення для справи, а підстави для залишення позовної заяви без розгляду відсутні.
Доводи інших учасників справи
25 серпня 2021 року на адресу Верховного Суду засобами поштового зв`язку від представника ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 - адвоката Логойди В. М. надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому представник просить суд касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 13 травня 2021 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.
27 травня 2021 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Відповідно до розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду № 70/0/226-23 від 18 січня 2023 року про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи, у зв`язку із перебуванням судді Черняк Ю. В. у відпустці, пов`язаною з вагітністю та пологами, справа № 308/2484/17 передана на розгляд колегії суддів у складі: судді-доповідача Коротенка Є. В., суддів: Зайцева А. Ю., Тітова М. Ю.
Ухвалою Верховного Суду від 24 січня 2023 року справу призначено до судового розгляду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.