1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року

м. Київ

cправа № 910/10164/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранця О. М. - головуючого, Кролевець О. А., Студенця В. І.,

за участю секретаря судового засідання Низенко В. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Господарського суду міста Києва

у складі судді Плотницької Н. П.

від 14 лютого 2022 року

та постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Демидової А. М., Владимиренко С. В., Ходаківської І. П.

від 12 жовтня 2022 року

у справі за позовом ОСОБА_1

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

про стягнення 39 361,89 грн,

за участю представників:

від позивача: Бєлкін Л. М.

від відповідача: Жила М. І.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог.

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про стягнення невиплачених дивідендів за 2017 рік у розмірі 30 462,52 грн, а також трьох відсотків річних у розмірі 2 939,00 грн та інфляційних втрат у розмірі 5 960,37 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач сплатив дивіденди за 2017 рік лише державі як мажоритарному акціонеру, з огляду на що відповідно до принципу рівності усіх суб`єктів права власності перед законом відповідач також мав сплатити дивіденди за 2017 рік і усім іншим акціонерам товариства, зокрема і позивачу. Однак, відповідач в порушення норм чинного законодавства України не виконав належним чином свої зобов`язання, у зв`язку з чим має сплатити позивачу суму заборгованості за невиплаченими дивідендами, а також три відсотки річних та інфляційні втрати за прострочення виконання грошового зобов`язання.

2. Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій.

Відповідно до обмеженої виписки про стан рахунку в цінних паперах, що були видані депозитарною установою - Товариством з обмеженою відповідальністю "Навігатор-Інвест" від 04 червня 2021 року, ОСОБА_1 станом на 14 червня 2018 року був власником 21 343 штук простих іменних акцій Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" номінальною вартістю 0,25 грн.

14 червня 2018 року відбулися загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" з таким порядком денним: 1) обрання лічильної комісії загальних зборів акціонерів товариства; 2) обрання голови та секретаря загальних зборів акціонерів товариства; 3) затвердження порядку та способу засвідчення бюлетеню; 4) затвердження порядку (регламенту) проведення загальних зборів акціонерів товариства; 5) розгляд звіту правління товариства за 2017 рік та затвердження заходів за результатами його розгляду; 6) розгляд звіту наглядової ради товариства за 2017 рік та затвердження заходів за результатами його розгляду; 7) розгляд висновків зовнішнього аудиту за 2017 рік та затвердження заходів за результатами його розгляду; 8) затвердження звіту та висновків ревізійної комісії за 2017 рік; 9) затвердження річного звіту та балансу товариства за 2017 рік; 10) розподіл прибутку і збитків товариства за підсумками 2017 року; 11) прийняття рішення за наслідками розгляду звіту правління, звіту наглядової ради та звіту ревізійної комісії Товариства за 2017 рік; 12) припинення повноважень голови та членів наглядової ради Товариства; 13) обрання членів наглядової ради товариства; 14) обрання голови наглядової ради товариства; 15) затвердження умов цивільно-правових або трудових договорів (контрактів), що укладатимуться з головою та членами наглядової ради, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів (контрактів) з головою та членами наглядової ради.

На зазначених загальних зборах з питання десятого порядку денного "Розподіл прибутку і збитків Товариства за підсумками 2017 року" простою більшістю голосів було прийнято наступне рішення: "Оскільки загальні збори товариства не прийняли рішення про нарахування дивідендів за 2017 до 01.05.2018 відповідно до частини 5 статті 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" сплатити до Державного бюджету України до 01 липня 2018 року частину чистого прибутку Товариства за 2017 рік, визначену відповідно до частини 5 статті 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності". Дивіденди не нараховувати у зв`язку із наявністю значної заборгованості товариства з податків і зборів. Решту чистого прибутку спрямувати на погашення заборгованості товариства з податків та зборів.".

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" на підставі платіжного доручення № 8835-П18 від 26 червня 2018 року сплатило до державного бюджету України частину прибутку за 2017 рік відповідно до частини п`ятої статті 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" у розмірі 38 164 126,41 грн.

З огляду на те, що Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" не сплатило ОСОБА_1, як акціонеру цього товариства, дивіденди за 2017 рік, а сплатило дивіденди за 2017 рік лише державі як акціонеру, ОСОБА_1 у червні 2021 року звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про стягнення невиплачених дивідендів за 2017 рік у розмірі 30 462,52 грн з розрахунку 1,4075 грн за одну акцію, а також просив стягнути з відповідача три відсотки річних у розмірі та інфляційні втрати за прострочення виконання грошового зобов`язання, посилаючись на те, що така поведінка товариства є дискримінаційною по відношенню до нього як акціонера цього товариства.

3. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх ухвалення.

Господарський суд міста Києва рішенням від 14 лютого 2022 року, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 12 жовтня 2022 року, у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.

Суди попередніх інстанцій виходили з того, що підставою для виплати дивідендів акціонерам (учасникам) господарського товариства є відповідне рішення загальних зборів акціонерів (учасників) товариства, яким визначається сума прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, порядок та строки такої виплати, і прийняття такого рішення належить до виключної компетенції загальних зборів. Однак, у спірних правовідносинах, що склалися між сторонами у цій справі, рішення про виплату дивідендів загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не приймалося, а господарський суд у разі, якщо загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги.

У касаційній скарзі позивач - ОСОБА_1 просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 14 лютого 2022 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12 жовтня 2022 року у справі № 910/10164/21 і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

5. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу.

Як на підставу касаційного оскарження судових рішень позивач у касаційній скарзі послався на абзац 2 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України та зазначив про те, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, а саме: частину четверту статті 13 Конституції України у системному зв?язку із статтями 25, 30 Закону України "Про акціонерні товариства". При цьому, скаржник зазначив про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування зазначених норм права у подібних правовідносинах, зокрема стосовно способу поновлення (захисту) права осіб, відносно яких застосований закон або норма закону, які визнані неконституційними.

6. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи.

Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на те, що доводи касаційної скарги є необґрунтованими та безпідставними, а оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанова суду апеляційної інстанції ухвалені відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права, є законними та обґрунтованими.

7. Короткий зміст заявлених учасниками справи до суду касаційної інстанції клопотань.

У касаційній скарзі позивач заявляє клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частині п`ятої статті 302 Господарського процесуального кодексу України з огляду на те, що ця справа № 910/10164/21 містить виключну правову проблему щодо застосування частини четвертої статті 13 Конституції України у системному зв?язку із статтями 25, 30 Закону України "Про акціонерні товариства" стосовно способу поновлення (захисту) права осіб, відносно яких застосований закон або норма закону, які визнані неконституційними, і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.

Позиція Верховного Суду

8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій.

Верховний Суд, обговоривши доводи, викладені позивачем у касаційній скарзі, та відповідачем у відзиві на касаційну скаргу, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та дотримання норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога ОСОБА_1, як акціонера, до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про стягнення дивідендів за 2017 рік, а також вимоги про стягнення трьох відсотків річних та втрат від інфляції.

Відповідно до частини першої статті 167 Господарського кодексу України (тут і далі по тексту цієї постанови - у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме: на 14 червня 2018 року - дату прийняття загальними зборами акціонерів відповідача рішення про ненарахування дивідендів) корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно із пунктом 8 частини першої статті 2 Закону України "Про акціонерні товариства" (тут і далі по тексту цієї постанови - у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме: на 14 червня 2018 року - дату прийняття загальними зборами акціонерів відповідача рішення про ненарахування дивідендів) корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.

Відповідно до частини першої статті 152 Цивільного кодексу України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Частина перша статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) передбачає, що акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України "Про акціонерні товариства" кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: участь в управлінні акціонерним товариством; отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.

Відповідно до частин першої - третьої статті 30 Закону України "Про акціонерні товариства" дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів.

Виплата дивідендів власникам акцій одного типу та класу має відбуватися пропорційно до кількості належних їм цінних паперів, а умови виплати дивідендів (зокрема щодо строків, способу та суми дивідендів) мають бути однакові для всіх власників акцій одного типу та класу.

Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.

Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів акціонерного товариства у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

У разі прийняття загальними зборами рішення щодо виплати дивідендів у строк, менший ніж передбачений абзацом першим цієї частини, виплата дивідендів здійснюється у строк, визначений загальними зборами.

Рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами акціонерного товариства.


................
Перейти до повного тексту