ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2023 року
м. Київ
cправа № 922/3604/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Васьковського О.В., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників сторін:
прокурора ОГПУ - Кондратюка Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство"
на ухвалу Східного апеляційного господарського суду
від 24.10.2022
у справі № 922/3604/21
за позовом Керівника Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова, Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області
до Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача,- Кириченка А. М.
про стягнення 1 127 755,36 грн,-
ВСТАНОВИВ:
1. Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області до Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство", в якій просив суд стягнути з відповідача на користь держави шкоду, заподіяну незаконним вирубуванням дерев, у загальній сумі 1 127 755,36 грн.
2. Рішенням Господарського суду Харківської області від 13.01.2022 позов задоволено; стягнуто з Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на користь держави шкоду, заподіяну незаконним вирубуванням дерев у загальній сумі 1 127 755,36грн.
3. Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, 03.10.2022 Державне підприємство "Жовтневе лісове господарство" звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції
4. Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на рішення Господарського суду Харківської області від 13.01.2022 у даній справі.
Рух касаційної скарги
5. 03.11.2022 Державне підприємство "Жовтневе лісове господарство" звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 у справі № 922/3604/21.
6. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" у справі № 922/3604/21 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Васьковського О.В., судді - Погребняка В.Я., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.11.2022.
7. Ухвалою Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/3604/21 касаційну скаргу Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 292 Господарського процесуального кодексу України.
8. Державним підприємством "Жовтневе лісове господарство" усунено недоліки касаційної скарги у встановлений ухвалою Верховного Суду термін.
9. Ухвалою Верховного Суду від 20.12.2022, серед іншого, відкрито касаційне провадження у справі № 922/3604/21 за касаційною скаргою Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 24.10.2022 та призначено розгляд касаційної скарги Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на 24.01.2023 о 10:30.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
10. Не погоджуючись з ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 24.10.2022, Державним підприємством "Жовтневе лісове господарство" подано касаційну скаргу, в якій скаржник просить оскаржувану ухвалу апеляційного суду скасувати, а справу № 922/3604/21 направити на новий розгляд до Східного апеляційного господарського суду.
11. Аргументи касаційної скарги полягають у наступному.
11.1. Державне підприємство "Жовтневе лісове господарство" 07.02.2022 у межах строку на апеляційне оскарження засобами поштового зв`язку звернулось з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Харківської області від 13.01.2022. Доказами направлення апеляційної скарги 07.02.2022 Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" є поштова декларація оператора поштового зв`язку № 1800357 на адресу Східного апеляційного господарського суду, 1800358 на адресу Державної екологічної інспекції у Харківській області, 1800359 на адресу Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова, 1800360 на адресу Кириченко А.М.
11.2. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції порушує право Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на апеляційного оскарження, оскільки не обґрунтовує відмову у доступі до правосуддя відповідачу, а лише констатує формальний факт невизначеності долі втрачених матеріалів апеляційної скарги від 07.02.2022, що ставить у провину відповідачу, як підставу для відмови у доступі до апеляційного провадження.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
12. До Верховного Суду від інших учасників справи не надходили відзиви на касаційну скаргу.
13. У судовому засіданні 24.01.2023 представник ОГПУ заперечив проти касаційної скарги.
Позиція Верховного Суду
14. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування господарським судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
15. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
16. Об`єктом касаційного оскарження у цій справі є ухвала суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" на рішення Господарського суду Харківської області від 13.01.2022 у даній справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 261 ГПК України.
17. За змістом положень статті 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.
18. Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (п. 8 ч. 1 цієї статті).
19. У рішенні від 13.06.2019 № 4-рн/2019 Конституційний Суд України вказав, що забезпечення права на апеляційний перегляд справи, передбаченого пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України, слід розуміти як гарантоване особі право на перегляд її справи в цілому судом апеляційної інстанції; забезпечення права на апеляційний перегляд справи - одна з конституційних засад судочинства - спрямоване на гарантування ефективного судового захисту прав і свобод людини і громадянина з одночасним дотриманням конституційних приписів щодо розумних строків розгляду справи, незалежності судді, обов`язковості судового рішення тощо (абз. 13 підпункту 2.3 пункту 2 мотивувальної частини названого рішення).
20. Право на апеляційний перегляд справи, передбачене пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України, є гарантованим правом на перегляд у суді апеляційної інстанції справи, розглянутої судом першої інстанції по суті (абз. 8 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 17.03.2020 № 5-р/2020).
21. Водночас відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Мушта проти України", "Мельник проти України"), що застосовується як джерело права при розгляді справ судами згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Норми, які регламентують строки подання скарг, безумовно, передбачаються для забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані. У той же час такі норми або їх застосування мають відповідати принципу юридичної визначеності та не перешкоджати сторонам використовувати наявні засоби.
22. Тобто право на звернення до суду не є абсолютним та обмежено вимогами процесуального закону щодо прийнятності відповідної скарги чи заяви, зокрема, стосовно строків їх подання. Застосування відповідних обмежень у передбачених законом випадках не може вважатися порушенням права особи на доступ до суду.
23. Згідно з частиною першою статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
24. Частиною першою статті 119 ГПК України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
25. Статтею 119 ГПК України не передбачено конкретного переліку обставин, що відносяться до поважних і можуть бути підставою для поновлення пропущеного процесуального строку.
26. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку, встановити чи є такий строк значним та чи поновлення такого строку не буде втручанням у принцип юридичної визначеності з врахуванням балансу суспільного та приватного інтересу.
27. При цьому поважними визнаються лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними і пов`язані з дійсними істотними труднощами для вчинення відповідних процесуальних дій. Поновлення пропущеного процесуального строку є правом господарського суду, яке він використовує виходячи із поважності причин пропуску строку на оскарження.
28. Питання про поважність причин пропуску процесуального строку в розумінні статті 86 ГПК України вирішується судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
29. При цьому з огляду на вимоги статей 13, 74 ГПК України заявник повинен довести обставини, на які він посилається як на поважні причини пропуску встановленого законом строку, шляхом подання відповідних доказів. Без доведення заявником таких обставин підстави для поновлення пропущеного строку та розгляду відповідної заяви у суду відсутні.