ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2023 року
м. Київ
справа №380/4967/22
адміністративне провадження № К/990/27352/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 380/4967/22
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - Головне управління ДФС у Львівській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (далі - Головне управління ДПС у Львівській області) на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року (суддя Кухар Н.А.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року (суддя-доповідач - Іщук Л.П., судді: Обрізко І.М., Шинкар Т.І.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У лютому 2022 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій щодо нарахування вихідної допомоги та грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку, зобов`язання здійснити нарахування і виплату вихідної допомоги і грошової компенсації з урахуванням виплачених сум.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
2. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року, замінено відповідача у справі - Головне управління ДФС у Львівській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090).
3. Здійснюючу заміну відповідача у справі, суд першої інстанції керувався тим, що з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" Державною податковою службою України (далі - ДПС) видано наказ від 12 листопада 2020 року № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" яким установлено, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується. Відповідно до пункту 1 Положення про ГУ ДПС у Львівській області від 12 листопада 2020 року №643 ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039). Таким чином суд установив, що Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700).
4. Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про необхідність заміни відповідача у справі правонаступником і відхилив доводи Головного управління ДПС у Львівській області щодо відсутності у нього компетенційного правонаступництва повноважень податкової міліції з тих підстав, що спір у цій справі виник у відносинах публічної служби у зв`язку зі звільненням позивача з посади головного державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з фізичних осіб, яка не має жодного зв`язку із податковою міліцією.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
5. 07 жовтня 2022 на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області, в якій скаржник просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року про заміну сторони у справі №380/4967/22.
6. Касаційна скарга мотивована тим, що спірні правовідносини у цій справі виникли з питань нарахування вихідної допомоги і грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку працівнику, звільненому з Головного управління ДФС у Львівській області. Тобто, обов`язок відповідача, що випливає з ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року у справі №380/4967/22, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації, державної податкової політики, чи інших функцій, що були передані ДПС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України". Тож оскільки Головне управління ДПС у Львівській області та Головне управління ДФС у Львівській області є різними юридичними особами і будь-які документи щодо прийняття, проходження та звільнення ОСОБА_1 зі служби відсутні у Головному управлінні ДПС у Львівській області відсутні, виконання ухвали чи рішення суду щодо нарахування вихідної допомоги і грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку є неможливим.
7. Касатор посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11 лютого 2021 року у справі № 826/9915/18, де зазначено про те, що якщо спір виник з приводу реалізації суб`єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема передачі розпорядчим актом Кабінету Міністрів України його адміністративної компетенції іншому суб`єкту владних повноважень. Водночас якщо спір виник у відносинах, що не пов`язані з реалізацією суб`єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб`єкта владних повноважень.
8. Ухвалою від 20 жовтня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
9. Позивач відзив на касаційну скаргу не надіслав, що в силу частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не є перешкодою для перегляду оскаржуваних судових рішень.
10. Ухвалою від 30 січня 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 3 частини першої статті 345 КАС України.
IV. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
11. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 20 жовтня 2022 року, касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права.
12. Переглянувши оскаржувані судові рішення у межах, визначених статтею 341 КАС України, Верховний Суд зазначає наступне.
13. Статтею 52 КАС України закріплені положення стосовно процесуального правонаступництва та указано, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
14. Згідно з пунктами 5 та 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074 (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
15. За приписами пункту 8 Порядку № 1074, внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
16. 18 грудня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", відповідно до якої утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
17. Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Зокрема, утворено Головне управління ДПС у Львівській області шляхом приєднання до нього Головного управління ДФС у Львівській області.