1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

18 січня 2023 року

м. Київ

справа № 754/7441/21

провадження № 61-7367св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 18 листопад 2021 року у складі судді Лісовської О. В. та постанову Київського апеляційного суду від 07 липня 2022 року у складі колегії суддів: Слюсар Т. А., Білич І. М., Коцюрби О. П.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування за заповітом.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, який 15 серпня 2017 року склав заповіт за № 622, посвідчений приватним нотаріусом КМНО Бережанською Н. П., яким померлий заповів на ім`я ОСОБА_1 все своє майно, в тому числі квартиру АДРЕСА_1 .

28 липня 2020 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Бережанської Н. П. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4, однак їй було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 24 листопада 2020 року ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 строком в один місяць з дня набрання рішенням законної сили.

14 січня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулась до приватного нотаріуса КМНО Пестич Л. В. із заявою про прийняття спадщини.

18 січня 2021 року постановою приватного нотаріуса КМНО Пестич Л. В. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на квартиру АДРЕСА_1, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Одночасно вона дізналась, що 15 вересня 2020 року з такою самою заявою до приватного нотаріуса звернулася ОСОБА_2 .

Враховуючи вищевикладене просила суд визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 18 листопада 2021 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 07 липня 2022 року, позов задоволено частково.

Визнано за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Задовольняючи позовні вимоги частково та визнаючи за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом після померлого ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, суди першої та апеляційної інстанцій виходили із того, що після смерті останнього обов`язкову частку у майні спадкодавця має його донька ОСОБА_2, яка незалежно від змісту заповіту спадкує половину частки, що належала б їй у разі спадкування за законом.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У серпні 2022 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 .

Ухвалою Верховного Суду від 04 серпня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.

Ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 10 січня 2023 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Аргументи учасників справи

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Підставою касаційного оскарження заявник зазначає застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20, провадження № 61-14038св20, від 13 грудня 2018 року у справі № 459/295/16-ц, провадження № 61-19401св18, у постановах Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року у справі № 6-85цс12, від 04 листопада 2015 року у справі № 6-1486цс15 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Касаційна скарга мотивована тим, що судами не враховано, що ОСОБА_2 повинна була як спадкоємець за законом звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк, оскільки вона не проживала разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, проте у вказаний строк остання до нотаріуса не звернулась.

Таким чином, заявник вважає, що на момент ухвалення судових рішень судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 була такою, що спадщину не прийняла й, відповідно, не мала будь-якого права на спадщину, оскільки їй в судовому порядку не було визначено додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вважає помилковим посилання апеляційного суду на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 11 листопада 2021 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: житлово-будівельний кооператив "Кристал", приватний нотаріус Пестич Л. В., ОСОБА_1, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування, відповідно до якого ОСОБА_2 встановлено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 тривалістю три місяці.

Зазначає, що вказане рішення місцевого суду скасовано постановою Київського апеляційного суду від 30 червня 2022 року, та відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Вказує, що оскільки відповідач не прийняла спадщину після смерті батька, тому у неї відсутні підстави на отримання обов`язкової частки у спадщині при здійснення ОСОБА_1 спадкування за заповітом майна померлого ОСОБА_4 .

Відзиву на касаційну скаргу не подано

Фактичні обставини справи, встановлені судами

15 серпня 2017 року ОСОБА_4 склав заповіт, який був посвідчений приватним нотаріусом КМНО Бережанською Н. П., реєстровий № 622, яким все його майно, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, в тому числі квартиру АДРЕСА_1 , заповів ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим відділом державної реєстрації смерті ГТУЮ у м. Києві.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема, на квартиру АДРЕСА_1 .

28 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса КМНО Бережанської Н. П. із заявою про прийняття спадщини за заповітом, але нотаріусом було надано роз`яснення про те, що строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4, пропущено, зазначивши, що позивачу необхідно звернутися до суду з позовом для надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 24 листопада 2020 року у справі № 754/9663/20 визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 строком в один місяць з дня набрання рішенням законної сили. Вказане рішення набрало законної сили.

Зі спадкової справи № 13/2020 убачається, що 06 жовтня 2020 року до приватного нотаріуса КМНО Пестич Л. В. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась відповідачка ОСОБА_2, яка є дочкою померлого, що підтверджується свідоцтвом про народження від 22 травня 1955 року, серія НОМЕР_2 .

Постановою від 06 листопада 2020 року приватний нотаріус КМНО Пестич Л. В. відмовила ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_4, з підстав пропуску встановленого законодавством строку для прийняття спадщини та потребує встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 11 листопада 2021 року у справі № 754/13144/20 за позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: житлово-будівельний кооператив "Кристал", приватний нотаріус Пестич Л. В., ОСОБА_1, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування, позов задоволено частково.

Встановлено ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного суду від 30 червня 2022 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_5 задоволено.

Рішення Деснянського районного суду м. Києва від 11 листопада 2021 року скасовано та ухвалено нове, яким позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування залишено без задоволення. Вказане судове рішення набрало законної сили.

18 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса КМНО Пестич Л. В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 .

Постановою від 18 січня 2021 року приватний нотаріус КМНО Пестич Л. В. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на квартиру АДРЕСА_1, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Так, частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).


................
Перейти до повного тексту