ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2023 року
м. Київ
справа № 160/8707/21
провадження № К/990/27008/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Уханенка С. А., Шевцової Н. В.,
розглянув у порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2021 року (суддя Кучма К. С.) і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2022 року (судді: Прокопчук Т. С., Шлай А. В., Круговий О. О.) та
в с т а н о в и в:
1. У червні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просила:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у нездійсненні нового розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та невиплати їй одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які вона отримувала під час проходження військової служби;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити новий розрахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які вона отримувала під час проходження військової служби з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при розрахунку, а потім і виплаті одноразової грошової допомоги (яку передбачено частиною другою статті 15 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідач не врахував щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася їй відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова № 889).
Внаслідок цього сума одноразової грошової допомоги, яку позивачці виплатили у зв`язку зі звільненням з військової служби, була меншою, ніж належало бути, якби відповідач зважив на згадану виплату.
3. Обставини, які встановили суди попередніх інстанцій, стисло можна викласти так.
ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 16 червня 2017 року № 140 позивачка виключена зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення з 16 червня 2017 року (у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас «у зв`язку із закінченням строку контракту»).
Як можна зрозуміти зі встановлених у справі обставин, Військова частина НОМЕР_1 виплатила ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку зі звільненням з військової служби, але розрахувала цю допомогу без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася ОСОБА_1 відповідно до Постанови № 889.
Позивач звернулася до Військової частини НОМЕР_1 із заявою, в якій просила здійснити новий розрахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації які вона отримувала під час проходження військової служби; виплатити їй своєчасно невиплачену частину одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які позивач отримувала під час проходження військової служби.
Військова частина НОМЕР_1 листом від 11 серпня 2020 року повідомила, що відповідно до вимог законодавства, яке діяло на момент розрахунку, щомісячна додаткова грошова винагорода не входила до розрахунку одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто Військова частина НОМЕР_1 відмовила позивачці у перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, у зв`язку з чим остання звернулася з цим позовом до суду.
Судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій
4. Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 04 серпня 2021 року (яке Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 25 січня 2022 року залишив без змін) задовольнив позов повністю:
Визнав протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у нездійсненні ОСОБА_1 нового розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та не виплати їй одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які вона отримувала під час проходження військової служби;
Зобов`язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 новий розрахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які вона отримувала під час проходження військової служби з урахуванням раніше виплачених сум.
5. Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, зазначив, що відмова відповідача щодо перерахунку одноразової грошової допомоги, як того просила позивач, ґрунтується на нормах Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі - Інструкція № 260).
З покликанням на частину четверту статті 9 Закону № 2011-ХІІ і спираючись на правову позицію Верховного Суду у справі № 826/3398/17 (постанова від 31 липня 2019 року) суди попередніх інстанцій зазначили, що Міністр оборони України може лише визначати порядок виплати грошового забезпечення, а не визначати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та види виплат військовослужбовцям, які включаються до складу місячного грошового забезпечення.
За змістом судових рішень, при визначенні розміру грошового забезпечення має застосовуватися Закон № 2011-ХІІ, а не підзаконні акти, які звужують поняття грошового забезпечення та суперечать вимогам зазначеного Закону.
Зваживши на те, що згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 № 605 від 11 серпня 2020 року позивач щомісяця протягом 24 місяців поспіль перед звільненням отримувала додаткову грошову винагороду, суди попередніх інстанцій зазначили, що зазначена винагорода не є одноразовим видом грошового забезпечення, тому відповідач протиправно не включив цю виплату до складу грошового забезпечення позивача, з якого їй нарахована одноразова грошова допомога при звільненні.
Касаційне оскарження
6. У касаційній скарзі Військова частина НОМЕР_1 просить скасувати судові рішення судів першої і апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційну скаргу її автор подав з підстави, визначеної пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв`язку з чим зазначив, що суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення не зважив на висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 16 липня 2020 року у справі № 820/5473/17, від 03 квітня 2019 року у справі № 808/2189/16, від 31 січня 2019 року у справі № 522/24664/16-а, від 19 червня 2018 року у справі № 825/1138/17, від 01 березня 2018 року у справі № 761/17387/17.
Відповідач, покликаючись на окремі приписи Інструкції № 260, Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 24 жовтня 2016 року № 550 (далі - Інструкція № 550), наголосив на тому, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачується військовослужбовцям відповідно до Постанови № 889, не входить до структури і складу щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується і виплачується одноразова грошова допомога, передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Саме така правова позиція відображена у зазначених судових рішеннях Верховного Суду, які, з погляду заявника, мали бути враховані при застосуванні норм матеріального права під час вирішення цієї справи.
Ухвалою від 30 листопада 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження з наведених підстав.
7. Представник ОСОБА_1 - адвокат Острицький А. О. подав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити оскаржені судові рішення без змін. З-поміж іншого зазначив про те, що питання, яке порушив скаржник у касаційній скарзі, уже було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 825/997/17 (постанова від 10 листопада 2021 року). У цій справі суд касаційної інстанції дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова допомога входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби.
Представник позивача зазначив також, що відповідач у касаційній скарзі покликається на судові рішення, які не є актуальними в тому сенсі, що позиція, яка у них висловлена, уже змінена пізнішим (у часі) судовим рішенням, яким є постанова Великої Палати Верховного Суду від 10 листопада 2021 року у справі № 825/997/17.
Релевантні джерела права
8. Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-ХІІ порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з абзацом першим і четвертим частини другої статті 15 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Виплата військовослужбовцям зазначеної в цьому пункті одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
9. Відповідно до пункту до пункту 38.1 Інструкції № 260 (яка була чинна у період звільнення позивачки з військової служби і виключення її зі списків особового складу військової частини і визначала порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби) особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним