Постанова
Іменем України
18 січня 2023 року
м. Київ
справа № 444/3482/18
провадження № 61-8910св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Жовківська міська рада Львівського району Львівської області,
третя особа - ОСОБА_2,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, яка подана його представником - адвокатом Станьком Юрієм Петровичем, на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 10 червня 2021 року у складі судді Мікули В. Є. та постанову Львівського апеляційного суду від 07 червня 2022 року у складі колегії суддів: Левика Я. А., Савуляка Р. В., Шандри М. М.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування рішення, визнання бездіяльності дискримінаційною, відшкодування моральної шкоди.
Позовна заява мотивована тим, що рішенням Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 10 30-ої сесії 7-го демократичного скликання від 19 жовтня 2018 року ОСОБА_2 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 0,5500 га за кадастровим номером 4622789200:01:023:0134 та передано йому земельну ділянку у приватну власність.
На підставі даного рішення ОСОБА_2 здійснив державну реєстрацію речових прав на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_1 вважав, що відповідач, передаючи у власність згадану земельну ділянку ОСОБА_2, порушив його право на отримання даної земельної ділянки, оскільки він першим отримав на це право, дотримався усіх встановлених для цього умов, проте через протиправні дії відповідача був позбавлений можливості оформити право власності на згадану земельну ділянку. Крім того, рішення Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області не відповідає актам цивільного законодавства, оскільки земельним законодавством не передбачено формування та відведення земельної ділянки громадянам на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості.
Звертав увагу на те, що відповідач спірну земельну ділянку передав третій особі на підставі технічної документації із землеустрою, розробленої ТОВ "Терразем", тим самим порушив вимоги земельного законодавства.
При цьому оскаржуване рішення Туринівської сільської ради Жовківського району Львівської області не відповідає вимогам, встановленим статтями 22, 55 Закону України "Про землеустрій", статтям 116, 118 ЗК України, отже, є незаконним та підлягає скасуванню.
Зазначав, що він розробив технічну документацію на виконання рішення № 06 21-ої сесії 5-ого демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району від 31 жовтня 2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Українки гр. ОСОБА_1".
Дана технічна документація є погодженою у встановленому порядку, про що отримані відповідні висновки і є підставою для її затвердження і передачі у приватну власність. Отже, відповідач з порушенням законодавства без надання дозволу розроблення технічної документації для ОСОБА_2 передав йому у власність спірну земельну ділянку.
Позивач посилався на те, що, починаючи з березня 2011 року до червня 2018 року, відповідач 27 разів розглядав на сесії сільської ради технічну документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки саме йому, однак, жодного рішення по суті не прийняв. Відтак, вважав, що мала місце протиправна бездіяльність відповідача, чим порушено його право на отримання земельної ділянки.
Крім того, внаслідок протиправної поведінки Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області йому було завдано моральної шкоди, яка полягала у перенесених ним душевних стражданнях через стурбованість і тривогу, адже більше 7 років він страждав від невизначеності ситуації щодо вирішення його питання по суті, внаслідок чого зазнав глибокого відчуття несправедливості та певного розчарування у інститутах державної влади. Отже, мала місце дискримінація щодо нього з боку відповідача.
Зазначав, що Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 07 листопада 2013 року у справі "Пічкур проти України" (заява № 10441/06), яке набуло статусу остаточного 07 лютого 2014 року, у пункті 48 указав: "Практикою Суду встановлено, що дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об`єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях ( рішення у справі "Відлліс проти Сполученого Королівства", заява № 36042/97, п. 48, ECHR 2002-IV., у пункті 49 зазначив: "Відмінність у ставленні є дискримінаційною, якщо вона не має об`єктивного та розумного обґрунтування, іншими словами, якщо вона не переслідує легітимну ціль або якщо немає розумного співвідношення між застосованими засобами та переслідуваною ціллю. Договірна держава користується свободою розсуду при визначенні того, чи та якою мірою відмінності в інших схожих ситуаціях виправдовують різне ставлення (рішення від 21.02.1997 року у справі "Ван Раалте проти Нідерландів").
Про наявність дискримінації щодо нього з боку відповідача свідчить те, що 11 жовтня 2018 року Туринківська сільська рада Жовківського району Львівської області звернулсь до відділу у Жовківському районі Головного територіального управління Держгеокадастру у Львівській області з проханням провести землевпорядну експертизу технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Українки ОСОБА_1 на предмет законності. В цей же час Туринківська сільська рада Жовківського раойну Львівської області звернулсь до відділу у Жовківському районі Головного територіального управління Держгеокадастру у Львівській області з проханням надати відповідь, чи згідно із законодавством ОСОБА_2 оформив технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в АДРЕСА_1 . У відповідь на згадані запити відділ у Жовківському районі Головного територіального управління Держгеокадастру у Львівській області повідомив, що технічна документація ОСОБА_1 відповідає вимогам законодавства, а при розгляді технічної документації, виготовленої ТОВ "Терразем" на замовлення ОСОБА_2 встановлено її невідповідність вимогам законодавства. Однак, не дивлячись на зазначені обставини, Туринківська сільська рада Жовківського району Львівської області затвердила технічну документацію ОСОБА_2 та передала йому у власність спірну земельну ділянку.
Зважаючи на те, що неприйняття відповідачем жодного рішення щодо питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки триває понад 7 (сім) років, починаючи з 11 березня 2011 року він, визначаючи грошовий розмір моральної шкоди виходив із розміру матеріального еквіваленту моральної шкоди відповідно до висновку судового експерта-психолога.
Отже, сума шкоди в розмірі 169 168 грн включає компенсацію за перенесені ним моральні страждання, а також вартість коригувальних заходів, спрямованих на нормалізацію його психічного та психологічного стану.
Тобто, це є грошовий розмір моральної компенсації, який підлягає стягненню з відповідача за неприйняття ним рішення щодо питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу впродовж більше 7 (семи) років та за невиконання судового рішення, ухваленого на його користь, яке відповідачем умисно не виконується.
Крім того, позивач посилався на рішення Європейського Суду з прав людини від 10 жовтня 2011 року у справі "Рисовський проти України)" (заява № 29979/04), яке набуло статусу остаточного 20 січня 2012 року, у якому заявник стверджував, що органи державної влади безпідставно не виконали рішення суду, постановлене на його користь, втручались у його можливість володіти земельною ділянкою, а також, що не було ефективних засобів юридичного захисту у зв`язку з цими скаргами.
У зазначеній справі, як і у цій справі, він був позбавлений можливості отримати в натурі земельну ділянку, виділену йому для ведення фермерського господарства через тривале невиконання рішення суду, яким сільську раду було зобов`язано відвести в натурі земельну ділянку для його фермерського господарства. Визнавши порушення статті 1 Протоколу № 11, пункту 1 статті 6 та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Європейський Суд з прав людини присудив виплатити заявнику 8 000 (вісім тисяч) євро відшкодування моральної шкоди.
Уточнивши позовні вимоги (том 2, а. с. 68-71), ОСОБА_1 просив суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення 30-ої сесії 7-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 10 від 19 жовтня 2018 року "Про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_2";
- визнати дискримінаційною бездіяльність Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області, правонаступником якої є Жовківська міська рада Львівського району Львівської області, щодо неприйняття рішення по питанню затвердження технічної документації із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 ;
- стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 169 168 грн;
- стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати у розмірі 14 176 грн за проведення експертизи, 80 000 грн - витрати на професійну правничу допомогу, 800 грн - витрат на оплату банківської комісії, 1 409 грн - судовий збір.
Протокольною ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 18 грудня 2020 року до участі у справі як правонаступника Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області залучено Жовківську міську раду Львівського району Львівської області (том 2, а. с. 133).
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 10 червня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення районного суду мотивоване тим, що на розгляд сесії Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області було подано два проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Отже, районний суд вважав, що відсутня дискримінація щодо позивача, оскільки ні ОСОБА_1, ні ОСОБА_2 не були обмежені у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами, так як на розгляд сесії було подано два проекти землеустрою, а відповідачу - Туринківській сільській раді Жовківського району Львівської області, як колегіальному органу, необхідно було прийняти законне рішення щодо затвердження одного із проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Оскільки позивачем не доведено дискримінаційної бездіяльності відповідача, відсутні підстави для визнання незаконним та скасування рішення Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області 30-тої сесії 7-ого демократичного скликання № 30 від 19 жовтня 2018 року щодо затвердження ОСОБА_2 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства та передачу у власність згаданої земельної ділянки.
Районний суд встановив, що ОСОБА_1 було завдано моральної шкоди внаслідок протиправної поведінки щодо нього невиконанням Туринківською сільською радою Жовківського району Львівської області остаточних рішень судів, якими сільську раду було зобов`язано прийняти рішення щодо питання затвердження технічної документації із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки позивачу ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
При цьому суд дійшов висновку про відсутність підстав для відшкодування моральної шкоди ОСОБА_1 у цій справі, оскільки рішення про затвердження технічної документації із землеустрою ОСОБА_2 було прийнято колегіально Туринківською сільською радою Жовківського району Львівської області на підставі положень ЗК України.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Львівського апеляційного суду від 07 червня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Жовківського районного суду Львівської області від 10 червня 2021 року в частині вирішення вимог про стягнення моральної шкоди скасовано та ухвалено в цій частині нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Стягнуто з Жовківської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 20 000 грн на відшкодування моральної шкоди.
В іншій частині вимог про відшкодування моральної шкоди відмовлено.
У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що позивачем заявлено позовну вимогу про визнання незаконним та скасування рішення 30-ої сесії 7-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 10 від 19 жовтня 2018 року "Про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_2", однак, відповідачем до участі у справі залучено лише Туринківську сільську раду Жовківського району Львівської області, правонаступником якої є Жовківська міська рада Львівського району Львівської області. Інших осіб, прав та обов`язків яких даний спір стосується, до участі у справі не залучено. Зокрема, позивачем не залучено до участі у розгляді справи як відповідача ОСОБА_2, якому оскаржуваним рішенням 30-ої сесії 7-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 10 від 19 жовтня 2018 року передано у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, хоча рішення суду про задоволення позову в цій частині та скасування вказаного рішення прямо впливає на його права та законні інтереси.
З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції вважав, що позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 10 від 19 жовтня 2018 року не можуть бути задоволені у зв`язку з незалученням до участі у справі як відповідача ОСОБА_2 .
Щодо позовної вимоги про визнання дискримінаційною бездіяльності Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області, правонаступником якої є Жовківська міська рада Львівського району Львівської області, щодо неприйняття рішення щодо питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 апеляційний суд вважав висновки районного суду про відсутність ознак дискримінації правильними.
Апеляційний суд вважав частково обґрунтованими вимоги про відшкодування моральної шкоди, оскільки врахував, що сільська рада з 2011 року до 2018 року не вирішила питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства. Ураховуючи зазначене, апеляційний суд дійшов висновку про дійсність факту заподіяння такою бездіяльністю моральної шкоди позивачу та про наявність передбачених законом підстав для відшкодування завданої позивачеві такою бездіяльністю моральної шкоди.
Ураховуючи принципи розумності та справедливості, суд вважав необхідною до відшкодування моральну шкоду у розмірі 20 000 грн. При цьому суд не врахував висновок експертизи, наданий позивачем, оскільки визначення суми для відшкодування моральної шкоди є оціночним і не може бути однозначно зроблене за допомогою експерта у галузі психології.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, оскаржуючи рішення районного суду і постанову апеляційного суду у прохальній частині просить постанову Львівського апеляційного суду від 07 червня 2022 року скасувати та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У вересні 2022 року касаційна скарга надійшла до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
У грудні 2022 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 грудня 2022 року справу призначено до розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи осіб, які подали касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1, яка подана його представником - адвокатом Станьком Ю. П., мотивована тим, що дискримінація щодо нього полягає у тому, що в той час, коли відповідач не приймає рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки йому для ведення особистого селянського господарства за аналогічних умов відповідач приймає рішення, якими затверджує технічні документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та передачу їх у власність іншим особам.
Зазначає, що в силу принципу правової визначеності мав правомірні очікування на реалізацію свого права на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель запасу с. Туринка. Адже ним було виконано усі вимоги закону для отримання такої земельної ділянки.
Натомість відповідач у відносно схожих ситуаціях в однаковий період часу, діяв у різний спосіб, а саме без об`єктивного та розумного обґрунтування не приймав рішення щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу йому у власність земельної ділянки. Поряд з цим, за аналогічних умов приймав рішення, якими затверджував технічні документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та передачу їх у власність іншим особам.
Вважає, що висновок суду апеляційної інстанції про те, що позивачем не залучено до участі у справі як відповідача ОСОБА_2 щодо позовних вимог про скасування рішення сільської ради є помилковим, оскільки залучення особи, у якої на підставі оскаржуваного рішення органу місцевого самоврядування виникли права, як відповідача, виключає можливість заявити до такої особи матеріально-правову вимогу у позові в частині визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, так як саме орган місцевого самоврядування відповідає за прийняті ним рішення на виконання наданих йому повноважень.
В іншому випадку залучення такої особи до участі у справі як відповідача (співвідповідача) залишатиме відкритим питання, яку саме матеріально-правову вимогу повинен заявити позивач безпосередньо до даної особи, як відповідача, і щодо якої саме вимоги суд повинен ухвалити рішення по суті, коли предметом позову є визнання незаконним та скасування рішення, прийнятого безпосередньо органом місцевого самоврядування.
З огляду на зазначене вважає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норм статей 42, 48, 52, 53, 175 ЦПК України у подібних правовідносинах щодо статусу особи, як учасника справи, у якої виникли майнові права на підставі оскаржуваного рішення органу місцевого самоврядування.
Підставою касаційного оскарження вказаних судових рішень ОСОБА_1 зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Крім того, підставою касаційного оскарження зазначених судових рішень ОСОБА_1 вказує неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме судові рішення оскаржуються з підстав, передбачених частиною третьою статті 411 ЦПК України, оскільки суди не дослідили зібрані у справі докази, що передбачено пунктом 4 частини другої статті 389 ЦПК України.
Відзив на касаційну скаргу учасники справи не подали.
Фактичні обставини, встановлені судами
На виконання рішення Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 6 21-ої сесії 5-го демократичного скликання від 31 березня 2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 загальною площею 0,5000 га із земель запасу сільської ради гр. ОСОБА_1" ОСОБА_1 було замовлено та виготовлено відповідний проект землеустрою, що стверджується копією виписки з рішення Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області № 6 21-ої сесії 5-го демократичного скликання від 31 березня 2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 загальною площею 0,5000 га із земель запасу сільської ради гр. ОСОБА_1", копією заяви-договору № 03/01 від 17 січня 2011 року на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, укладеного між Приватним підприємством (далі - ПП) "ВКМ-Базис" та ОСОБА_1 .
Даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі частини восьмої статті 118 ЗК України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІ, ОСОБА_1 було погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК УКраїни, про що отримано відповідні висновки, і є підставою для прийняття рішення про його затвердження, що стверджується копією технічної документації із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
На виконання пункту 3 зазначеного рішення сільської ради та відповідно до частини дев`ятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 було подано на розгляд сесії Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області для прийняття рішення про його затвердження і надання земельної ділянки у власність.
Технічна документація із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 є погодженою у встановленому порядку і є підставою для прийняття рішення про її затвердження.
Туринківська сільська рада Жовківського району Львівської області за результатами неодноразового розгляду технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 відповідного рішення не прийняла, що стверджується виписками із протоколів сесій Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області, а саме: випискою з протоколу 4-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 11 березня 2011 року, випискою з протоколу 5-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 12 квітня 2011 року, випискою з протоколу 8-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 20 грудня 2011 року, випискою з протоколу 10-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 11 травня 2012 року, випискою з протоколу 16-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 21 червня 2013 року, випискою з протоколу 19-ої сесії 6-го демократичного скликання Туринківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 28 листопада 2013 року.
Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 10 липня 2014 року у справі № 444/660/14-а за позовом ОСОБА_1 до Туринківської сільської ради Жовківського району, яка набрала законної сили 11 серпня 2014 року, суд визнав незаконною відмову Туринківської сільської ради Жовківського району від 28 листопада 2013 року у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та передачі у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,55 га, якій присвоєно кадастровий номер 4622789200:01:023:0134. Також, суд зобов`язав Туринківську сільську раду Жовківського району розглянути на сесії сільської ради питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою, щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 з відповідним прийняттям рішення, що підтверджується копією постанови Жовківського районного суду Львівської області від 10 липня 2014 року у справі № 444/660/14-а.