1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2023 року

м. Київ

cправа № 914/1334/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Селіваненка В.П.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Хетлайф" (далі - ТОВ "Хетлайф")

на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 19.09.2022 (колегія суддів: Кордюк Г.Т. (головуючий), Кравчук Н.М., Плотніцький Б.Д.)

зі справи № 914/1334/20

за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" (далі - ЛМКП "Львівтеплоенерго")

до приватного підприємства "Синерджі Консалтинг" (далі - ПП "Синерджі Консалтинг")

про стягнення 161 021,20 грн.

1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

ЛМКП "Львівтеплоенерго" звернулося до господарського суду Львівської області з позовом до ПП "Синерджі Консалтинг" про стягнення 161 021,20 грн. заборгованості за договором від 21.08.2018 № 6169/Ф про постачання теплової енергії в гарячій воді (з них: 154 029, 40 грн. основного боргу, 776,70 грн. - 3% річних, 4838,95 грн. пені, 1376,15 грн. інфляційних втрат).

Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на неналежне виконання відповідачем зобов`язання за договором від 21.08.2018 № 6169/Ф про постачання теплової енергії в гарячій воді, який (договір) укладений позивачем з відповідачем, в частині оплати отриманої теплової енергії, яка постачалася до об`єкта споживача за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 16.

Короткий зміст судових рішень

Рішенням господарського суду Львівської області від 02.11.2020 зі справи № 914/1334/20, яке залишено без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.04.2021, позов задоволено повністю, з посиланням на його обґрунтованість.

ТОВ "Хетлайф" звернулося до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Львівської області від 02.11.2020 зі справи № 914/1334/20. В обґрунтування доводів апеляційної скарги ТОВ "Хетлайф" посилалося, зокрема, на те, що оскаржуване судове рішення порушує його законні права та інтереси, оскільки назване підприємство є орендарем (користувачем) приміщення (кімнати № 402 площею 17,5 кв.м) за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 16, що належать відповідачу і сплачувало вартість спожитих комунальних послуг, у тому числі, послуг з теплопостачання, які є предметом спору у цій справі. Також в апеляційній скарзі ТОВ "Хетлайф" просило суд призначити судову економічну експертизу.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 19.09.2022 апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою ТОВ "Хетлайф" на рішення господарського суду Львівської області від 02.11.2020 зі справи закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 264 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Ухвалу суду апеляційної інстанції мотивовано, зокрема, тим, що ТОВ "Хетлайф" не є учасником спірних правовідносин у даній справі; оскаржуваним судовим рішенням зі справи питання про права, інтереси та (або) обов`язки ТОВ "Хетлайф" не вирішувалося; оскаржуване рішення (його мотивувальна чи (або) резолютивна частини) не містить будь-якого посилання на права, інтереси чи обов`язки скаржника (ТОВ "Хетлайф"), рішення з цього приводу судом не приймалося.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, ТОВ "Хетлайф" звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу за апеляційною скаргою названого підприємства направити до Західного апеляційного господарського суду для продовження її розгляду.

2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

За доводами скаржника, порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права призвело до помилкового висновку про те, що рішенням у справі не порушено права та інтереси ТОВ "Хетлайф", яке є орендарем (користувачем) приміщення (кімнати № 402 площею 17,5 кв.м) за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 16 і за договором оренди з ПП "Синерджі Консалтинг" зобов`язане оплачувати комунальні послуги, до яких входять й послуги за теплову енергію.

Ухвала суду апеляційної інстанції фактично не містить мотивів, яким суд керувався, постановляючи оскаржувану ухвалу.

Також скаржник з посиланням на пункт 3 частини третьої статті 310 ГПК України, вказує на те, що подане ним клопотання (разом з апеляційною скаргою) про призначення судової економічної експертизи взагалі не було вирішено апеляційним судом, йому не надавалась жодна правова оцінка в оскаржуваній ухвалі.

Доводи інших учасників справи

Сторони не скористалися своїм правом на подання відзивів на касаційну скаргу.

3. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Джерела права. Оцінка аргументів учасників справи і висновків апеляційного господарського суду

Основними засадами судочинства є, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8 частини першої статті 129 Конституції України).

Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина (абзац 3 підпункту 3 пункту 3.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11.12.2007 № 11-рп/2007).

За змістом статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. На розширення цього положення Основного Закону в статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Важливим елементом верховенства права є гарантія справедливого судочинства. Так, у справі Bellet v. France ЄСПЛ зазначив, що "стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів якого є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права у демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання в її права".

Згідно з позицією ЄСПЛ основною складовою права на суд є право доступу в тому розумінні, що особі має бути забезпечено можливість звернутися до суду для вирішення певного питання і держава не повинна чинити правових чи практичних перешкод для здійснення цього права.

Повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду (пункт 42 рішення у справі "Пономарьов проти України", заява № 3236/03).

Відповідно до частини першої статті 17 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Отже, вказана стаття визначає коло осіб, які наділені процесуальним правом на апеляційне оскарження судового рішення і які поділяються на дві групи - учасники справи, а також особи, які участі у справі не брали, але судове рішення стосується їх прав, інтересів та (або) обов`язків.

При цьому, на відміну від оскарження судового рішення учасником справи, не залучена до участі у справі особа повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності таких критеріїв: вирішення судом питання про її право, інтерес, обов`язок, причому такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.

Разом з тим судове рішення, оскаржуване незалученою особою, повинно безпосередньо стосуватися прав, інтересів та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або якщо суд вирішив питання про обов`язки цієї особи чи про її інтереси у відповідних правовідносинах.


................
Перейти до повного тексту