ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2023 року
м. Київ
справа №640/3439/20
адміністративне провадження № К/9901/10514/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Тацій Л.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційному порядку справу за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду міста Києва "Плесо" до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у складі судді Бояринцевої М.А. від 10.12.2020 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Пилипенко О.Є., Собківа Я.М., Черпіцької Л.Т. від 02.03.2021,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У лютому 2020 року Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду міста Києва "Плесо" (далі також КП "Плесо", Підприємство, позивач) звернулося з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також Департамент ДАБК, відповідач), у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати припис від 23.08.2019 б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистки водойм зони відпочинку "Чорторий" у Дніпровському районі м. Києва";
- визнати протиправним та скасувати припис від 23.08.2019 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистки водойм зони відпочинку "Чорторий" у Дніпровському районі м. Києва";
- визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.09.2019 №82/19/073-7895 "Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 72252,00 грн (далі також оскаржувані, спірні приписи та постанова).
2. У позовній заяві наводились аргументи про те, що при проведенні відповідачем заходу державного архітектурно - будівельного контролю останнім було допущено низку процедурних порушень, а виявлені за результатами такого заходу порушення положень пункту 1 частини 1 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у дійсності Підприємством не вчинялись, їх наявність не підтверджується матеріалами перевірки та фактичними обставинами, які мають місце у спірних правовідносинах.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2020, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2021, позов задоволено повністю.
4. Ухвалюючи таке судове рішення, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що відповідно до законодавства роботи з відновлення елементів благоустрою, якими, серед іншого є, покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
5. З огляду на це суди попередніх інстанцій визнали помилковими висновки відповідача про порушення позивачем пункту 1 частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
6. Колегія суддів апеляційного суду погодилась з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем здійснювався капітальний ремонт елементів благоустрою, а не будівництво чи реконструкція нової дороги, з огляду на що посилання Департаменту в цій частині на ДБН В.2.3.-4:2015 були визнані помилковими.
7. Беручи до уваги те, що Департамент ДАБК в апеляційній скарзі погоджувався з доводами суду першої інстанції щодо відсутності процедурних порушень при проведенні перевірки Підприємства, колегія суддів апеляційного суду не здійснювала перегляду рішення суду першої інстанції в цій частині.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
8. Не погоджуючись із вищевказаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до пункту 2.1. Статуту, Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" створено як спеціалізована водогосподарська організація з метою охорони, утримання та експлуатації внутрішніх водойм та земель водного фонду м. Києва і отримання прибутку: від провадження господарської діяльності, яка спрямована на досягнення задоволення громадських соціально-економічних потреб.
10. Предметом діяльності підприємства, у тому числі, є впровадження системи заходів, спрямованих на запобігання, обмеження і ліквідацію наслідків забруднення, засмічення і виснаження внутрішніх водойм м. Києва: створення спеціалізованих служб по догляду за річками, озерами, прибережними захисними смугами, гідротехнічними спорудами об`єктів природно-заповідного фонду; раціональне використання штучних водойм з прибережними захисними смугами, їх благоустрій та створення належних умов для відпочинку населення міста; розвиток земель рекреаційного призначення для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів; розвиток земель водного фонду, що становлять природні території та природні об`єкти в межах м. Києва; виконання Програм економічного і соціального розвитку м. Києва; розроблення та реалізація програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; зовнішній благоустрій, охорона, утримання та експлуатація внутрішніх водойм та земель водного фонду, покращення їх рекреаційної спроможності та екологічного стану: розроблення заходів по оздоровленню водойм; проведення науково-виробничої і організаційно-господарської діяльності у сфері створення і розвитку туристичної, спортивно-оздоровчої, розважальної і соціально-культурної інфраструктури, організація та проведення дозвілля, торгівельних фестивалів, ярмарків, виставок тощо, на землях водного фонду м. Києва.
11. Відповідно до рішень Київської міської ради від 12.12.2016 №553/1557 "Про Програму економічного і соціального розвитку м. Києва на 2017 рік", від 20.12.2017 №704/3711 "Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2017 рік, затвердженої рішенням Київської міської ради від 12.12.2016 №553/1557" та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.01.2017 №3 "Про Програму економічного і соціального розвитку м. Києва на 2017 рік" (із змінами та доповненнями), від 04.04.2018 №550 "Про затвердження адресного переліку об`єктів для виконання робіт з капітального ремонту в межах затверджених бюджетних призначень на 2018 рік Управлінню екології та природних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації)" (із змінами та доповненнями), від 22.03.2019 №507 "Про капітальний ремонт об`єктів, що фінансується в 2019 році за рахунок бюджетних коштів по Управлінню екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" передбачено фінансування за рахунок бюджетних коштів об`єкту "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва".
12. Земельна ділянка (код 62:206:0016) відповідно до листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) обліковуються у міському земельному кадастрі за землекористувачем - КП "ПЛЕСО", а розташовані на ній елементи благоустрою обліковується на балансі КП "ПЛЕСО" як майно територіальної громади м. Києва, що передано на баланс та закріплено на праві повного господарського відання відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 15.10.1996 №1641 "Про реорганізацію Управління парків та установ дозвілля", наказу Головного управління житлового господарства та майна міста Київської міської державної адміністрації від 04.04.1997 №30 "Про передачу основних фондів комунальної власності м. Києва", наказу Департаменту комунальної власності м. Києва від 18.10.2016 №505 "Про внесення змін до наказу Головного управління житлового господарства та майна міста Київської міської державної адміністрації від 04.04.1997 №30 "Про передачу основних фондів комунальної власності м. Києва".
13. На виконання зазначених Програм економічного і соціального розвитку м. Києва та задля проведення робіт по об`єкту "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва" КП "Плесо" укладено з ТОВ "Інженербудпроект" договір від 15.11.2017 №825 на виконання проектно-вишукувальних робіт (стадія "Робочий проект"). Розроблено проектну документацію.
14. За договором, укладеним з ТОВ "НВФ "Міжрегіональна будівельна експертиза" від 04.10.2018 №1395-18Е, проведено експертизу кошторисної частини проектної документації та отримано позитивний експертний звіт від 26.10.2018 №1395-18Е.
15. На підставі договору, укладеного із Київським комунальним об`єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" від 12.11.2018 №271/5365-ВО, проведено обстеження зелених насаджень по об`єкту капремонту.
16. Роботи по об`єкту "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва" були проведені відповідно договору від 03.12.2018 №1085, укладеному із ПП "СПЕЦ-КОМ".
17. На підставі вимоги Київської місцевої прокуратури №4 від 24.04.2019 №53-3409 вих19, виданої в порядку частини другої статті 93 Кримінального процесуального кодексу України, наказу Департаменту з питань Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №409 від 28.05.2019 "Про проведення позапланової перевірки" наказано здійснити проведення позапланової перевірки Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання будівельних робіт на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва".
18. 28.05.2019 Департаментом оформлено направлення для проведення планового (позапланового) заходу №б/н зі строком дії з 28.05.2019 до 10.06.2019.
19. Листом від 29.05.2019 №073-4829 Департамент повідомляв про необхідність, серед іншого, позивача прибути до органу державного архітектурно-будівельного контролю та надати документи.
20. З матеріалів справи слідує, що копію направлення отримав О. Глухіх 07.06.2019.
21. Надалі, з огляду на не надання КП "Плесо" документів для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, на підставі службової записки від 22.08.2019 №073/25264, наказом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.08.2019 №634 "Про проведення позапланової перевірки" наказано здійснити проведення позапланової перевірки Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання будівельних робіт на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва".
22. 22.08.2019 Департаментом сформовано направлення для проведення планового (позапланового) заходу №б/н зі строком дії з 22.08.2019 по 23.08.2019.
23. На направленні від 22.08.2019 №б/н Департаментом здійснено відмітку про відмову Сойкіс Т.М. (довіреність №4011 від 04.04.2018) від отримання копії направлення.
24. 23.08.2019 Департаментом складено акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - акт перевірки).
25. У розділі 4 акту перевірки зафіксовано особи, що беруть участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю): посадові особи органу державного нагляду (контролю): заступник начальника інспекційного відділу №3 управління контролю за будівництвом Якимчук Мальвіна Сергіївна, керівник суб`єкта господарювання/фізична особа або уповноважені ними особи уповноважена особа комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо", Сойкіс Григорій Михайлович (довіреність від 04.09.2018 №4011), начальник відділу проектування та підготовки будівництва комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо", Глухіх О. О. (витяг з наказу №230-к/тр від 31.10.2017).
26. Також в акті перевірки зафіксовано наступні порушення: "Згідно листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14.02.2019 №05708-3487, земельна ділянка з обліковим кодом 62:206:0016 (урочище Чорторий, парк Дружби народів у Деснянському районі м. Києва, площа 39753, 07 кв.м) станом на 14.01.2019 у міському земельному кадастрі обліковується за виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо".
27. На замовлення КП "Плесо" розроблена проектна документація ТОВ "Інженербудпроект" на об`єкт "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистки водойми зони відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва під керівництвом Диняка Сергія Анатолійовича (кваліфікаційний сертифікат серії АР №001705), та затверджена замовником будівництва наказом від 02.11.2018 №1802 "Про затвердження кошторисної частини проектної документації за робочим проектом "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистка водойми зони відпочинку "Чорторий".
28. Згідно наданої проектної документації (стадія "РП", том III), розробленої ТОВ "Інженербудпроект" встановлено, що під час облаштування зони відпочинку "Чорторий" передбачено виконання будівельних робіт: під`їзної дороги з розворотною площадкою; перспективної свердловини) та підключення до господарсько-питного водопроводу: силового розподільчого пристрою РП; світлодіодні світильники на трубчастих опорах, встановлення прожекторів.
29. Під час виїзду посадової особи Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) на об`єкт будівництва встановлено, що з північної сторони Північного мосту у Деснянському районі (лівий берег протоки Десенка) проводяться зазначені будівельні роботи та облаштовується прибережна зона "Чорторий".
30. Департамент не видавав та не реєстрував комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, отриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта за адресою: зона відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва. Будівельні роботи за вказаною адресою виконуються самочинно, без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів будівництва, які за класом (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), чим порушено пункт 1 частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
31. Під час перевірки не надано: вихідні дані на проектування, технічні умови видані відповідними службами міста, виконавча документація відповідно до пункту 4.8 ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", документи (сертифікати, паспорти, акти, протоколи контролю, випробувань), що посвідчують якість матеріалів, виробів та конструкцій, що використані при виробництві робіт, що є порушенням абзацу другого пункту 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553".
32. На підставі висновків акту перевірки Департаментом винесено наступні рішення:
припис від 23.08.2019 б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт, яким вимагається з 23.08.2019 зупинити виконання будівельних робіт на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистки водойм зони відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва" до усунення виявлених порушень (далі - оскаржуване та/або спірне рішення №1);
припис від 23.08.2019 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким вимагається від позивача усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у термін до 23.10.2019 на об`єкті "Капітальний ремонт елементів благоустрою та розчистки водойм зони відпочинку "Чорторий" у Деснянському районі м. Києва" (далі - оскаржуване та/або спірне рішення №2).
33. Також Департаментом складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.08.2019.
34. Листом віл 23.08.2019 №073-7511 Департамент повідомив про прийняті рішення листом із доданими документами, складеними за результатами здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Зазначений лист скеровано позивачу засобами поштового зв`язку, що підтверджується фіскальним чеком від 23.08.2019, проте поштовий конверт повернувся із відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
35. Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) винесено постанову №82/19/073-7895 від 05.09.2019 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" винним у правопорушенні, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 72252,00 грн.
36. Вважаючи вищевказані приписи та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
37. Підставою касаційного провадження скаржник зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
38. Вказану підставу мотивує відсутністю висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо питання необхідності отримання документа, який надає право на виконання будівельних робіт у складі виконання робіт з будівництва під`їзної дороги, встановлення силового електрообладнання, прокладання водопроводу тощо.
39. Також підставою касаційного оскарження скаржник вказує підпункт "а" пункт 2 частини п`ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вважає, що подана касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
40. У відзиві на касаційну скаргу позивач наполягає, що така є необґрунтованою і задоволенню не підлягає, а оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими й підстави для їх скасування відсутні.
41. КП "Плесо" вважає правильними викладені у оскаржуваних судових рішеннях висновки про те, що у діях позивача відсутній склад правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", і що таке правопорушення ним не вчинялись.
42. Водночас, як стверджує позивач, висновки Департаменту ДАБК ґрунтуються на неправильному розумінні і застосуванні цим органом норм чинного законодавства України.
43. Підприємство вказує, що виконані ним роботи є роботами з капітального ремонту (відновлення) об`єктів благоустрою, а тому в силу приписів пункту 10 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, у позивача не виник обов`язок щодо отримання визначених пунктом 1 частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" для проведення таких робіт.
44. Позивач звертає увагу, що роботи з капітального ремонту об`єктів благоустрою та їх елементів виконані Підприємством на підставі оформлених у відповідності з вимогами законодавства документів, а саме - дозволу на порушення елементів благоустрою та відповідної проєктної документації.
45. За доводами позивача будівництво нових доріг Підприємством не здійснювалось і не було передбачено проєктом, а проведені роботи здійснювались щодо відновлення зруйнованих та ремонту пошкоджених ділянок під`їзної дороги для спецтехніки (з розворотною площадкою), ремонту майданчика для паркування автомобілів осіб з інвалідністю в існуючих межах.
46. Отже, позивач вважає, що як правильно встановили суди попередніх інстанцій вищевказані роботи відносяться до робіт з капітального ремонту елементів благоустрою і не є будівництвом чи реконструкцією нової дороги.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
47. Так, у відповідності до частини першої статті 34 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
48. Таким законодавчим приписам кореспондують положення пункту 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", згідно з яким будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
49. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №406 затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
50. Згідно із пунктом 10 вищевказаного Переліку роботи з відновлення елементів благоустрою, визначених Законом України "Про благоустрій населених пунктів", існуючих дитячих та спортивних майданчиків, майданчиків для вигулу домашніх тварин, прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
51. Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України від 06.09.2005 №2807-IV "Про благоустрій населених пунктів".
52. За приписами статті 1 вказаного вище Закону благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально-складських та інших об`єктів у межах населеного пункту а заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
53. Згідно із пунктом 14 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
54. Положення статті 13 цього ж Закону визначають, що до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам`ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
55. Згідно зі частиною першою статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами (частинами) об`єктів благоустрою є:
1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
5) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
7) комплекси та об`єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;
8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
9) малі архітектурні форми;
10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
56. Відповідно до статті 26-1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" порушення об`єктів благоустрою, пов`язане з виконанням суб`єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об`єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим - четвертим частини першої цієї статті.
Дозвіл на порушення об`єктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються: особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту; у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.
57. Перелік земляних та ремонтних робіт, для виконання яких необхідно отримати дозвіл, встановлюється у Типовому порядку щодо видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів, який затверджується Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 26-1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
58. Додатком №3 до Типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870, визначено перелік земляних та/або ремонтних робіт, для проведення яких необхідно отримати дозвіл, а саме: