ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2023 року
м. Київ
справа № 825/1423/18
касаційне провадження № К/9901/56538/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Олендера І.Я., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - Управління) на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 (суддя Бородавкіна С.В.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 (головуючий суддя - Губська Л.В., судді - Епель О.В., Карпушова О.В.) у справі за позовом Комунального підприємства "Прилукитепловодопостачання" Прилуцької міської ради (далі - Підприємство) до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
У березні 2018 року Підприємство звернулось до суду із позовом до Управління, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00003781400 від 16.11.2017.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Підприємство послалося на те, що: штрафні санкції не можуть бути застосовані до Товариства, оскільки норми Податкового кодексу України не передбачають юридичної відповідальності у вигляді штрафу за несвоєчасну реєстрацію тих податкових накладних, які не видаються покупцю; податкові зобов`язання, визначені в податкових накладних, включені до декларацій з податку на додану вартість Підприємства та своєчасно сплачені до бюджету; формулювання статті 120-1 Податкового кодексу України містить неоднозначне та множинне трактування даної норми, що підтверджується листом Державної фіскальної служби України від 03.03.2017 № 709/4/99-99-15-03-02-15.
Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 05.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018, позов задовольнив: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення № 00003781400 від 16.11.2017.
Рішення суду першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, мотивоване ним, що у статті 120-1 Податкового кодексу України законодавець окреслює обмежене коло випадків, які звільняють платника від штрафних санкцій. Проте, сама процедура нарахування штрафу передбачає базу для її нарахування, тоді як у даному випадку така база відсутня, оскільки сума податку на додану вартість у таких податкових накладних, незалежно від того, чи вони надаються чи не надаються покупцю, дорівнюватиме нулю, з урахуванням того, що ніхто з контрагентів позивача не зазнав шкоди через несвоєчасне включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту у періоді, що перевірявся.
Управління оскаржило рішення судів першої та апеляційної інстанції до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, який ухвалою від 06.08.2018 відкрив касаційне провадження у справі за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, оскільки суди не надали належної правової оцінки тому, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою.
У відзиві на касаційну скаргу Підприємство просить суд відмовити у її задоволенні, а рішення судів першої та апеляційної інстанції залишити без змін з підстав того, що норма статті 120-1 Податкового кодексу України передбачає неоднозначне тлумачення прав платника податків щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних; податкові накладні, вказані в податковому повідомленні-рішенні, не підлягали наданню отримувачу (покупцю), а тому ніхто з контрагентів Підприємства не зазнав шкоди.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 16.11.2022 закінчив підготовку справи до касаційного розгляду, визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами і призначив справу до касаційного розгляду у порядку письмового провадження 17.11.2022, з огляду на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) про доцільність розгляду справи на основі письмових доказів у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права (рішення від 08.12.1983 у справі "Аксен проти Німеччини", заява № 8273/78; рішення від 25.04.2002 у справі "Варела Ассаліно проти Португалії", заява № 64336/01).
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що Управління провело документальну планову виїзну перевірку Підприємством податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.06.2017, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2017, результати якої оформлені актом № 611/14/32863684 від 02.11.2017, за висновками якого Підприємством були порушені граничні терміни реєстрації податкових накладних, перелік та реквізити яких наведені на 24 аркуші акту перевірки, за період з 11.11.2016 по 13.06.2017.
Відповідно до розрахунку штрафних санкцій, який оформлений додатком до акта перевірки № 611/14/32863684 від 02.11.2017, загальна сума штрафу складає 336171,08 грн., з яких: штраф за порушення строку реєстрації до 15 календарних днів (10%) - на загальну суму 336129,65 грн.; штраф за порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів (20%) - на загальну суму 41,43 грн.
На підставі висновків вказаного акта перевірки Управління прийняло податкове повідомлення-рішення № 00003781400 від 16.11.2017, згідно якого застосувало до Підприємства штраф на загальну суму 336171,08 грн., з яких: штраф за порушення строку реєстрації до 15 календарних днів (10%) - на загальну суму 336129,65 грн.; штраф за порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів (20%) - на загальну суму 41,43 грн.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (у редакції, чинній до 01.01.2017) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, визначеному цією статтею.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України (у редакції, чинній з 01.01.2017) було визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, визначеному цією статтею.
Законом України від 16.01.2020 №466-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" (далі - Закон №466-ІХ), який набрав чинності 23.05.2020, змінено статтю 120-1 ПК України та викладено пункт 120-1.1 вказаної статті у такій редакції: "Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".