ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 480/5246/21
адміністративне провадження № К/990/11935/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Калашнікової О.В.,
суддів: Мельник-Томенко Ж.М., Білак М.В.,
розглянувши в письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу №480/5246/21
за позовом ОСОБА_1 до Сумської обласної прокуратури про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року (прийняте у складі головуючого судді - Гелети С.М.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2022 року (прийняту у складі колегії суддів: судді-доповідача - Ральченка І.М., суддів: Катунова В.В., Чалого І.С.)
У С Т А Н О В И В :
І. Суть спору
1. У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сумської обласної прокуратури, в якому просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність Сумської обласної прокуратури щодо ненарахування та невиплати йому заробітної плати (посадового окладу та інших виплат, які є складовими заробітної плати) за період з 26.03.2020 року по 15.03.2021 року включно відповідно до частини 3 статті 81 Закону України "Про прокуратуру";
1.2. зобов`язати Сумську обласну прокуратуру провести нарахування та виплату йому неотриманих грошових коштів у вигляді заробітної плати (посадового окладу та інших виплат, які є складовими заробітної плати) виходячи з розміру посадового окладу визначеного за частиною 3 статті 81 Закону України "Про прокуратуру", з урахуванням висновків рішення Конституційного суду України від 26.03.2020 року №1-223/2018 (2840/18) за період з 26.03.2020 року по 15.03.2021 року включно, з урахуванням раніше виплачених коштів
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 26.03.2020 року на підставі рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 року №6р/2020 його посадовий оклад має обчислюватись відповідно до положень статті 81 Закону України "Про прокуратуру".
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. З 15 грудня 2015 року по 15.03.2021 року позивач працював на посаді прокурора Сумської місцевої прокуратури Сумської області.
3.1. 12 березня 2021 року наказом №146К позивача переведено на посаду прокурора Окружної прокуратури міста Суми Сумської області з 15.03.2021 року.
3.2. 21 квітня 2021 року позивач звернувся до Сумської обласної прокуратури із запитом, за результатами розгляду якого позивача листом від 30.04.2021 № 07-13-21 повідомлено, що в період з 26.03.2015 по 15.03.2021 заробітна плата ОСОБА_1 складалась з посадового окладу, надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо-важливої роботи; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень;щомісячної премії, які обраховувались згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (в редакції постанов КМУ від 30.09.2015 № 763, від 09.12.2015 №1013, від 30.08.2017 №657).
До вказаного листа відповідачем додано розрахункові листи.
3.3. Позивач вважає, що за час роботи в органах прокуратури йому не була виплачена заробітна плата у повному обсязі, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2022 року, у задоволенні позову відмовлено.
4.1. Відмовляючи в задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що у спірний період позивач перебував на посаді прокурора Сумської місцевої прокуратури Сумської області, не був переведений до окружної прокуратури, тому заробітна плата йому правомірно виплачувалася у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
IV. Касаційне оскарження
5. Не погодившись з рішенням суду першої та постановою суду апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу.
5.1. Посилаючись на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, позивач зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання частин 2, 3, 7 статті 81 "Про прокуратуру", а саме: щодо нарахування та виплати заробітної плати прокурорам місцевих прокуратур у період до початку створення окружних прокуратур та переведення прокурорів до таких прокуратур в порядку проходження атестації прокурорів, передбаченої Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" № 113-ІХ, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 26 березня 2020 року № 6-р/2020, яким зумовлено застосування до спірних правовідносин норм статті 81 Закону України "Про прокуратуру", що визначають розміри та порядок виплати заробітної плати прокурорам.
5.2. У зв`язку із наведеним скаржник просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову.
6. У відзиві на касаційну скаргу, відповідач посилається на те, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, прийнятими з дотриманням норм процесуального права, а тому не підлягають скасуванню.
V. Оцінка Верховного Суду
7. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити таке.
8. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
9. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
10. Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи питання щодо правильності застосування судами норм чинного законодавства, а також щодо обґрунтованості поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.
11. Спірні правовідносини в цій справі склались з приводу ненарахування та невиплати позивачу заробітної плати у період з 26.03.2020 року по 15.03.2021 року, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 26.03.2020 № 6-р/2020, у порядку та розмірі, передбаченому статтею 81 Закону України "Про прокуратуру".
12. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Отже, принцип законності вимагає, щоб органи державної влади мали дозвіл на вчинення певних дій та в наступному діяли виключно в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.
14. Правове регулювання оспорюваних позивачем питань щодо виплати заробітної плати, визначено спеціальним Законом України від 19 вересня 2019 року №113-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" (далі - Закон №113-ІХ), що набрав чинності 25 вересня 2019 року, яким передбачена переатестація прокурорів. Отже, на час виникнення спірних правовідносин у цій справі, діяла нова редакція статті 81 Закону №1697-VII.
15. Сам Закон №113-ІХ визначає умови переведення прокурорів, процедуру проходження атестації і відповідно порядок оплати праці прокурорів на період проведення їх атестації.
16. Згідно з пунктом 3 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України від 19 вересня 2019 року №113-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури. За прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.