ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 640/33154/20
адміністративне провадження № К/990/12707/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2022 року (судді: Чаку Є.В., Єгорова Н.М., Сорочко Є.О.) у справі № 640/33154/20 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - відповідач-1) та Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (далі - відповідач-2, ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області), у якому просив суд:
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09 грудня 2020 року №420-к в частині затвердження висновків щодо результатів оцінювання службової діяльності начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області ОСОБА_1 ;
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 10 грудня 2020 року №421-к про звільнення ОСОБА_1 ;
-поновити ОСОБА_1 на посаді начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області.
-стягнути з Держпродспоживслужби в Херсонській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 11 грудня 2020 року по дату поновлення на посаді.
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскільки прийняті відповідачем-1 оскаржувані акти індивідуальної дії (накази) є протиправними, а звільнення позивача з посади є незаконним, чим порушено його право на працю, такі акти мають бути скасовані судом в силу своєї протиправності, а порушені права поновленні у заявлений позивачем спосіб.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09 грудня 2020 року №420-к в частині затвердження висновків щодо результатів оцінювання службової діяльності начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 10 грудня 2020 року №421-к про звільнення ОСОБА_1 .
Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області з 12 грудня 2020 року.
Стягнуто з ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 12 грудня 2020 року по 16 червня 2021 року в сумі 240 730,88 грн.
Допущено негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області з 12 грудня 2020 року та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 38 554,59 грн.
Стягнуто з Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на користь ОСОБА_1 судові витрати (правничу допомогу) в сумі 27 500,00 грн.
Стягнуто з Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в сумі 1681,60 грн.
В іншій частині відмовлено.
Приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив з того, що завдання 2 - 4 та ключові показники до них, в порушення вимог пункту 7 Порядку № 640, виходять за межі посадових обов`язків державного службовця ОСОБА_1, що в свою чергу ставить під сумнів дотримання принципів об`єктивного та достовірного оцінювання результатів виконання державним службовцем Завдань та ключових показників.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем-1 не дотримано порядку проведення оцінювання результатів службової діяльності позивача та оцінка, яка виставлена за виконання ним завдань не відповідає обґрунтуванню критеріїв виставлення балів, визначених Порядком №640, висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця - позивача за 2020 рік, не може вважатися законним та обґрунтованим, а тому є протиправним.
Враховуючи встановлену судом першої інстанції протиправність висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця - позивача за 2020 рік, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09 грудня 2020 року №420-к в частині затвердження висновків щодо результатів оцінювання службової діяльності начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області ОСОБА_1 та наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 10 грудня 2020 року №421-к про звільнення ОСОБА_1 .
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2022 року скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2021 року та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що визначення та виставлення оцінки за виконані завдання є дискреційними повноваженнями керівника, а відтак суд не може втручатися у дискреційні повноваження відповідача в частині надання оцінки виставлених суб`єктом оцінювання балів, та перебирати на себе дискреційні повноваження суб`єкта оцінювання щодо застосування критеріїв виставлення балів та обґрунтування виставленої оцінки, оскільки судом надається виключно юридична оцінка відповідності проведеної процедури оцінювання та її результатів вимогам Типового Порядку № 640.
Підстави касаційного оскарження та їх обґрунтування
У касаційній скарзі ОСОБА_1 указує на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване судове рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
ОСОБА_1 рішення суду апеляційної інстанції оскаржується відповідно до вимог пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
ОСОБА_1 зазначає, що на цей час відсутній висновок Верховного Суду у правовідносинах щодо застосування статті 11 Закону України "Про державну службу".
На переконання скаржника, суд апеляційної інстанції невірно трактував зміст статті 11 Закону №889-УІІІ і як наслідок дійшов до невірного висновку щодо законності виставлених завдань позивачу та можливості їх виконання останнім у повному обсязі, що призвело до невірного застосування Закону № 889-УШ та як наслідок, протиправного скасування рішення суду першої інстанції.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 01 червня 2022 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2022 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 26 грудня 2022 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Наказом Держпродспоживслужби від 17 березня 2017 року №133-к позивача з 27 березня 2017 року призначено на посаду начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області.
Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів було визначено Завдання і ключові показники результативності, ефективності та якості службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В" на 2020 рік", а саме ОСОБА_1 .
Зокрема позивачу визначено такі завдання:
1. Організація ефективної роботи Головного управління за наступними ключовими показниками: 1) виконання не менше як 80 відсотків запланованих на звітний період завдань та заходів у рамках плану діяльності Головного управління; 2) завершення запровадження системи внутрішнього електронного документообігу та підключено її до системи електронної взаємодії органів виконавчої влади; 3) організація роботи щодо опрацювання 100 відсотків звернень громадян, запитів на публічну інформацію;
2. Забезпечення управління персоналом за наступними ключовими показниками: 1) забезпечення підвищення престижу Головного управління; 2) визначення потреби у професійному навчанні державних службовців; 3) проведення опитування та аналіз рівня емоційної залученості, задоволеності умовами державної служби, потреби у професійному розвитку державних службовців Головного управління, складання аналітичного звіту та плану заходів щодо розв`язання виявлених проблем та задоволення виявлених потреб; 4) проведення повторного опитування та аналіз результативності реалізації плану заходів;
3. Створення дієвих систем консультування споживачів, підвищення рівня загальної правової грамотності, ступеня поінформованості, впевненості та впливовості споживачів на розвиток внутрішнього ринку за наступними ключовими показниками: 1) проведення інформаційної компанії щодо законодавства у сферах діяльності Держпродспоживслужби та її територіальних органів; 2) створення та забезпечення функціонування на базі Головного управління консультативного центру захисту прав споживачів; 3) проведення наради, семінарів, засідання за круглим столом щодо обговорення проблемних питань у сфері діяльності Держпродспоживслужби та шляхів її вирішення;
4. Здійснення комплексу організаційних заходів з метою належного контролю за станом підготовки та проведення оздоровчого сезону 2020 року за наступними ключовими показниками: 1) організація навчання, у тому числі дистанційне, для фахівців районних, міжрайонних та міських управлінь з тематики контрольних заходів у ході підготовки та проведення оздоровчого сезону 2020; 2) здійснення контролю за функціонуванням закладів оздоровлення та відпочинку, у тому числі проведенням виробничого лабораторного контролю; 3) розроблення та розповсюдження Пам`ятки для батьків щодо критеріїв виробу безпечного закладу оздоровлення;
5. Організація державного нагляду у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини за наступними ключовими показниками: 1) зменшення випадків харчових отруєнь та випадків токсикоінфекції ; 2) зменшення випадків спалахів інфекційних хвороб тварин (том 1, а.с. 57-59).
Позивач був ознайомлений з вказаним переліком завдань особисто під підпис 28 грудня 2019 року (т.1 а.с 59).
За результатами проведення щорічного оцінювання результатів виконання завдань державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В" за 2020 рік, позивачу виставлена негативна оцінка, що підтверджується Висновком щодо оцінювання результатів службової діяльності керівника територіальних органів Держпродспоживслужби у 2020 році.
09 грудня 2020 року Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів було видано наказ №420-к "Про затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності керівників територіальних органів Держпродспоживслужби".
В подальшому на підставі вказаного наказу, видано наказ Держпродспоживслужби від 10 грудня 2020 року № 421-к, яким позивача звільнено 11 грудня 2020 року з посади начальника ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області, у зв`язку з отриманням ним негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, відповідно до пункту 3 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" (том 1, а.с. 48).
При цьому, згідно з листком непрацездатності від 09 грудня 2020 року серії АДЛ №839192 позивач з 09 грудня 2020 року по 18 грудня 2020 року перебував на лікарняному (том 1, а.с. 154).
Позивач не погоджуючись з правомірністю прийнятих відповідачем наказів та звільненням з посади, звернувся до суду з цим позовом.
Релевантні джерела права й акти їхнього застосування
За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визначення публічної служби міститься у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України та означає діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях регулює Закон № 889-VIII (тут і далі - у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої - шостої статті 44 Закону № 889-VIII результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання, планування їхньої кар`єри.
Оцінювання результатів службової діяльності проводиться на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов`язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції, виконання індивідуальної програми професійного розвитку, а також показників, визначених у контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", здійснюється безпосереднім керівником державного службовця та керівником самостійного структурного підрозділу. Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", здійснюється суб`єктом призначення.
Державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності під підпис протягом трьох календарних днів після проведення оцінювання. Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності затверджується наказом (розпорядженням) суб`єкта призначення.
За результатами оцінювання службової діяльності державного службовця йому виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка з її обґрунтуванням.