1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

21 грудня 2022 року

м. Київ

справа № 293/1013/21

провадження № 61-9180 св 22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Коломієць Г. В., Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1",

третя особа - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2021 року у складі судді Лось Л. В. та постанову Житомирського апеляційного суду від 15 серпня 2022 року у складі колегії суддів: Коломієць О. С., Шевчук А. М., Талько О. Б.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" (далі - КСП "Україна-Черняхів-1"), третя особа - ОСОБА_2, про визнання права на майновий пай, земельну частку (пай) та зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_3, яка у період з 24 лютого 1961 року по 27 вересня 1984 року працювала у навчально-дослідному господарстві "Україна" і була звільнена з роботи у зв`язку з виходом на пенсію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2015 року № 271 "Про проведення прозорої конкурентної приватизації у 2015- 2017 роках" державне підприємство "Україна" (далі - ДП "Україна", підприємство) включено до переліку об`єктів, які підлягають приватизації. 07 лютого 2018 року з метою приватизації єдиного майнового комплексу ДП "Україна" було створено КСП "Україна-Черняхів-1".

З 2015 року проводилися збори працівників підприємства та складалися списки осіб, які будуть мати право на пай та у подальшому повинні були надати відповідні підтверджуючі документи. У зв`язку з хворобою матері остання не мала можливості надати відповідні документи до підприємства, тому від її імені такі документи надавав він.

Отже, за життя мати помилково не була включена до списку членів КСП "Україна-Черняхів-1" на отримання майнового паю і земельної частки (паю).

У 2018 році почалася видача майнових сертифікатів на пай реформованого ДП "Україна". Однак, незважаючи на прийняття КСП "Україна-Черняхів-1" рішення про зарахування у члени колективного сільськогосподарського підприємства спадкоємців померлих осіб та неодноразову подачу ним до правління підприємства необхідних документів, у списки осіб, які матимуть право на майновий пай та земельну частку (пай), він включений не був.

З відповіді КСП "Україна-Черняхів-1" на чергове його звернення від 14 грудня 2020 року вбачається, що його мати - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому під час створення 07 лютого 2018 року КСП "Україна-Черняхів-1" вона не була включена у члени колективного сільськогосподарського підприємства.

За життя його мати - ОСОБА_3 склала заповіт від 06 листопада 1990 року, яким на випадок смерті заповідала усе належні їй майно у рівних частках своїм дітям: позивачу та його сестрі - ОСОБА_2

10 липня 2020 року державний нотаріус Черняхівської державної нотаріальної контори видав йому та ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину за заповітом, відповідно до якого за кожним зі спадкоємців зареєстровано право власності на 1/2 частку на належний спадкодавцю - ОСОБА_3 житловий будинок АДРЕСА_1 . У видачі свідоцтва про право на спадщину на майновий пай та земельну частку (пай) у КСП "Україна-Черняхів-1" було відмовлено через відсутність правовстановлюючого документа, а саме сертифіката, виданого на ім`я спадкодавця.

Отже, унаслідок протиправних дій відповідача, а саме невключення його, як спадкоємця після смерті матері, у списки осіб, які матимуть право на майновий пай та земельну частку (пай), порушено його права.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просив суд визнати за ним право на майновий пай у КСП "Україна-Черняхів-1" та земельну частку (пай) без визначення цієї частки у натурі (на місцевості) із земель колективної власності КСП "Україна-Черняхів-1" у порядку спадкування за заповітом померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ; зобов`язати КСП "Україна-Черняхів-1" видати йому майновий сертифікат померлої ОСОБА_3 та включити його у список осіб, які мають право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП "Україна-Черняхів-1".

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Рішенням Черняхівського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що визначальним для отримання права на земельну частку (пай), майновий пай у КСП "Україна-Черняхів-1" було включення особи у члени колективного сільськогосподарського підприємства та до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства.

Проте відсутні докази на підтвердження того, що мати позивача - ОСОБА_3 чи сам позивач, як спадкоємець, були включені у члени КСП "Україна-Черняхів-1" під час приватизації ДП "Україна" та у подальшому до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства.

Позивачем не надав належних та допустимих доказів звернення до відповідача з метою вирішення питання про включення його матері, чи його самого, як спадкоємця після смерті матері, у члени колективного сільськогосподарського підприємства та до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства на загальних зборах колективного сільськогосподарського підприємства. Єдиним підтвердженням щодо такого звернення є лист позивача від 16 червня 2020 року, проте відсутні докази його отримання відповідачем.

Крім того, у справі міститься звернення позивача до відповідача з метою отримання інформації про включення до списків членів колективного сільськогосподарського підприємства та у списки осіб, які мають право на майновий пай і земельний пай від 04 вересня 2020 року, яке отримано підприємством 29 вересня 2020 року. Проте, таке звернення не містить вимоги про розгляд спірного питання на загальних зборах підприємства і включення позивача до списку членів колективного сільськогосподарського підприємства та у списки осіб, які мають права на майновий пай і земельний пай.

Таким чином, оскільки позивач не включений до складу членів підприємства, тому він право на майновий пай у КСП "Україна-Черняхів-1" не набув. Включення до складу учасників КСП "Україна-Черняхів-1" є компетенцією загальних зборів підприємства, у суду відсутні повноваження на вирішення такого питання і на втручання у дискреційні повноваження загальних зборів учасників підприємства.

Також позивач, вважаючи, що питання включення його до складу учасників КСП "Україна-Черняхів-1" мало бути вирішено на загальних зборах, які відбулися 23 червня 2020 і саме на цих зборах було порушено його право, їх не оскаржував у судовому порядку. Отже, безпідставними є вимоги позивача про визнання права на майновий пай.

Оскільки ні спадкодавець позивача - ОСОБА_3, ні сам ОСОБА_1 не були включені у списки членів КСП "Україна-Черняхів-1", які мають право на майновий пай у підприємстві, вимога про зобов`язання відповідача видати майновий сертифікат у колективному сільськогосподарському підприємстві є безпідставною. Крім того, вимога позивача про видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства пред`явлена до КСП "Україна-Черняхів-1", як неналежного відповідача, оскільки правом на видачу такого свідоцтва відповідно до положень закону наділена відповідна сільська, селищна або міська рада, яка ним не була залучена до участі у справі.

У суду першої інстанції відсутні відомості про видачу КСП "Україна-Черняхів-1" державного акту на право колективної власності на землю. Таким чином, не отримавши у колективну власність землю КСП "Україна-Черняхів-1", такого права не набули і його члени. Отже, безпідставною є позовна вимоги про визнання права на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП "Україна-Чкрняхів-1", оскільки відповідач не набув права колективної власності на землю, яка підлягає паюванню між членами колективного сільськогосподарського підприємства.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Житомирського апеляційного суду від 15 серпня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Черняхівського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2021 року змінено, викладено мотивувальну частину рішення у редакції цієї постанови.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що належним співвідповідачем за вимогами позивача про визнання права на майновий пай та земельну частку (пай) КСП "Україна-Черняхів-1", крім позивача, є усі спадкоємці померлої матері ОСОБА_3, а саме сестра - ОСОБА_2, яка прийняла спадщину після смерті матері. Проте клопотання про залучення вказаної особи співвідповідачем позивачем не заявлялося. Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаних вимог, оскільки позов у цій частині, який стосується визнання права на спадкове майно, пред`явлено до неналежних відповідачів. Також не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання КСП "Україна-Черняхів-1" видати ОСОБА_1 майновий сертифікат померлої ОСОБА_3 та включити його у список осіб, які мають право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП "Україна-Черняхів-1", оскільки вказані вимоги є похідними від основної вимоги про визнання права на пай.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржувані судові рішення скасувати й направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 293/1013/21 з Черняхівського районного суду Житомирської області.

У жовтні 2022 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 12 грудня 2022 року справу за зазначеним позовом призначено до розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що список осіб, які мають право на майновий пай, формувався комісією із врегулювання майнових відносин приватизованого ДП "Україна" та затверджувався загальними зборами працівників і прирівняних до них осіб цього підприємства, які відбулися 07 лютого 2018 року. Отже, незаконними діями саме ДП "Україна" порушено права позивача щодо включення у списки осіб, які мають право на земельну частку (пай), майновий пай. Однак відносно ДП "Україна" на підставі наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях від 19 грудня 2017 року № 836 "Про припинення шляхом перетворення ДП "Україна" внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення юридичної особи ДП "Україна", шляхом перетворення в КСП "Україна-Черняхів-1", яке зареєстровано 20 лютого 2018 року.

У пункті 13.2 розділу 13 Статуту КСП "Україна-Черняхів-1" зазначено, що вищим органом управління підприємства є загальні збори його членів, отже, саме КСП "Україна-Черняхів-1" є належним відповідачем у спірних правовідносинах. Територіальна громада відношення до формування списку колишніх працівників ДП "Україна", майно якого приватизується, не мала та не уповноважена на перевірку достовірності їх складання.

Ураховуючи викладене, належним відповідачем у справі є саме КСП "Україна-Черняхів-1".

При цьому із спадкоємців померлої матері, яка мала право на земельну частку і майновий пай, до комісії із врегулювання майнових відносин приватизованого ДП "Україна" звернувся лише він і тому порушені його права.

Відзив на касаційну скаргу не надійшов.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Мати позивача - ОСОБА_3 у період з 24 лютого 1961 року по 27 вересня 1984 року працювала у державному підприємстві "Навчально-дослідне господарство "Україна" Державного агроекологічного університету", правонаступником якого є КСП "Україна-Черняхів-1", що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_3 (а.с. 9).

06 листопада 1990 року ОСОБА_3 склала заповіт, яким заповіла усе майно своїм дітям: ОСОБА_2 і ОСОБА_1 у рівних частинах (а.с. 50).


................
Перейти до повного тексту