ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2022 року
м. Київ
справа №640/8916/20
адміністративне провадження № К/9901/36420/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Губської О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-Новий Розділ" до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про визнання протиправними дій та рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз Тепло", провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 вересня 2020 року (суддя - Каракашьяна С.К.), постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року (головуючий суддя-Карпушова О.В., судді: Губська Л.В., Епель Л.В.)
І. СУТЬ СПОРУ
1. У квітні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія-Новий Розділ" (далі - позивач, ТОВ "Енергія-Новий Розділ") звернулось до суду із позовом до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (надалі - відповідач, АРМА, Національне агентство), в якому просило визнати:
-протиправними дії відповідача щодо обрання Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз Тепло" управителем арештованого майна ТОВ "Енергія-Новий Розділ" та розміщення 15 листопада 2019 року відповідного оголошення на власному сайті https://arma.gov.ua/news/typical/u-novovavorivskoi-ta-novorozdilskoi-tets-noviv-upravitel;
- протиправним та скасувати рішення Тендерного комітету Національного агентства про обрання ТОВ "Нафтогаз тепло" управителем арештованого майна ТОВ "Енергія - Новий Розділ".
2. Позов обґрунтовано тим, що Національне агентство, порушуючи положення статті 21 Закону України від 10 листопада 2015 року № 772-VIII "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" (далі - Закон № 772-VIII), статті 16, частини другої статті 20, статті 35 Закону України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII "Про публічні закупівлі" без проведення оцінки майна та конкурсної процедури, визначив ТОВ "Нафтогаз Тепло" управителем арештованого майна позивача.
II.ОБСТАВИНИ СПРАВИ
3. 07 червня 2018 року ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва у справі №760/14539/18 при розгляді клопотання детектива НАБУ про накладення арешту в рамках кримінального провадження №22016000000000243 від 22 червня 2016 року, накладено арешт на майновий комплекс ТОВ "Енергія-Новий Розділ", який розташований за адресою: Львівська область, м. Новий розділ. Вказане майно передано Національному агентству в управління.
4. У вересні 2018 року відповідач управителем вказаного майна, у порядку проведення конкурсної процедури, обрав ПП "Гарант Енерго М", 24 вересня 2018 року між АРМА та управителем, відповідно до статей 19, 21 Закону № 772-VIII, укладено Договір управління майном (активами).
5. У період з 07 липня по 25 жовтня 2019 року Національне агентство здійснило виїзну перевірку ефективності управління активами ПП "Гарант Енерго М". За результатами перевірки складено довідку від 25 жовтня 2019 року про виявлені порушення Договору управління майном (активами) та надано строк для усунення недоліків до 08 листопада 2019 року. Управитель не усунув порушень, в результаті чого управління визнано неефективним.
6. 06 листопада 2019 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1040-р з метою запобігання виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру в м. Новояворівську і Новому Роздолі Львівської області, забезпечення сталого проходження в зазначених населених пунктах опалювального періоду 2019/20 року відповідно до статті 16 Кодексу цивільного захисту України і статті 10 Закону України "Про теплопостачання", АРМА доручено вжити невідкладних заходів стосовно зміни управителя майновими комплексами Новояворівської і Новороздільської теплоелектроцентралей, для забезпечення їх належного функціонування шляхом застосування процедури закупівлі, передбаченої статтею 35 Закону № 922-VIII.
7. 12 листопада 2019 відбулось засідання Тендерного комітету АРМА з приводу проведення переговорної процедури відбору управління майновими комплексами, що належать ТОВ "Енергія-Новий Розділ" та ТОВ НВП "Енергія-Новояворівська", за результатами якого складено протокол № 295 та вирішено:
- визнати інформацію та документи, надані представником компанії ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз тепло", такими, що відповідають умовам закупівлі;
-прийняти рішення про намір укласти договори з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз тепло" щодо управління майновими комплексами ТОВ "Енергія-Новий Розділ" та ТОВ НВП "Енергія-Новояворівська";
- доручити управлінню менеджменту активів оприлюднити на офіційному сайті агентства з розшуку та менеджменту активів повідомлення про намір укласти договори з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз тепло" щодо управління майновими комплексами, які належать ТОВ "Енергія-Новий Розділ" та ТОВ НВП "Енергія-Новояворівська".
8. 15 листопада 2019 року на офіційному веб-сайті відповідача було розміщене оголошення про те, що внаслідок незадовільної підготовки управителем майна ТОВ "Енергія-Новий Розділ" було обрано шляхом переговорної процедури ТОВ "Нафтогаз Тепло" на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 листопада 2019 року №1040-р.
9. 11 лютого 2020 року Національне агентство уклало з ТОВ "Нафтогаз Тепло" договір управління майном (активами).
10. Не погоджуючись із діями Національного агентства щодо обрання управителем майна ТОВ "Нафтогаз Тепло", ТОВ "Енергія-Новий Розділ" звернулось до суду.
III.ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2020 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року, позовні вимоги задоволено частково.
11.1. Визнано протиправними дії Національного агентства щодо обрання ТОВ "Нафтогаз Тепло" управителем арештованого майна ТОВ "Енергія - Новий Розділ" та розміщення 15 листопада 2019 року відповідного оголошення на власному сайті https://arma.gov.ua/news/typical/u-novovavorivskoi-ta-novorozdilskoi-tets-noviv-upravitel.
11.2. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
12. Приймаючи оскаржувані рішення, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про протиправність застосування переговорної процедури Національним агентством, обираючи ТОВ "Нафтогаз Тепло" управителем майна позивача.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)
13. Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Національне агентство звернулось із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просило скасувати оскаржувані судові рішення в частині задоволених позовних вимог, ухваливши в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
14. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 січня 2021 року відкрито касаційне провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України (відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах).
15. У касаційній скарзі представник АРМА вказав, що позивач обрав неналежний спосіб захисту, оскільки визнання протиправними дій Національного агентства з обрання управителя та скасування рішення тендерного комітету АРМА жодним чином не поновлять права ТОВ "Енергія-Новий Розділ". Ухвала Солом`янського районного суду міста Києва від 12 червня 2018 року у справі №760/14541/18 про накладення арешту на майно позивача із подальшою передачею в управління АРМА не скасовано, а отже Національне агентство має обов`язок здійснювати всі необхідні дії, у межах спеціального закону, по обранню управителя арештованим активом та управління активом.
16. Також представник АРМА вказав, що переговорна процедура була застосована для обрання управителя з метою недопущення наслідків надзвичайної ситуації, її попередження, відвернення та відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 листопада 2019 року №1040-р "Питання забезпечення сталого проходження опалювального періоду 2019/20 року у містах Новояворівську і Новому Роздолі Львівської області.
17. ТОВ "Енергія-Новий Розділ" подало відзив на касаційну скаргу, в якому вказано, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій щодо протиправності дій Національного агентства стосовно обрання ТОВ "Нафтогаз Тепло" управителем арештованого майнового комплексу, який перебуває у власності ТОВ "Енергія-Новий Розділ".
18. ТОВ "Нафтогаз" подало пояснення на касаційну скаргу відповідача, в яких вказано, що судами попередніх інстанцій неповно з`ясовано обставин справи, що мають значення для справи, оскільки Уряд доручив Національному агентству вжити невідкладних заходів стосовно зміни управителя майновими комплексами Новояворівської і Новороздільської теплоелектроцентралей для забезпечення їх належного функціонування, шляхом застосування процедури закупівлі, передбаченої статтею 35 Закону № 922-VIII. Також у поясненнях зазначено про відсутність порушених прав позивача, оскільки фактично між ТОВ "Енергія-Новий Розділ" та АРМА відсутній спір, позивач не довів, що його права порушені укладенням договору із ТОВ "Нафтогаз Тепло".
19. Представником позивача подані заперечення на пояснення ТОВ "Нафтогаз Тепло", в яких вказано, що позивач як власник використовує передбачений чинним законодавством спосіб захисту свого законного інтересу у вигляді визнання протиправними дій із обрання некваліфікованого управителя, а у подальшому в рамках господарського судочинства і визнання договорів управління недійсними, оскільки вони укладені внаслідок порушення вимог законодавства та за результатами вчинення протиправних дій.
20. Протоколом автоматизованого розподілу від 28 грудня 2020 року касаційну скаргу у справі №620/8916/20 (касаційне провадження №К/9901/36420/20) передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді - Коваленко Н.В., суддів: Бевзенко В.М., Мороз Л.Л.
21. Ухвалою Верховного Суду від 16 січня 2021 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою у справі №620/8916/20 (касаційне провадження №К/9901/36420/20).
22. Ухвалою Верховного Суду від 08 листопада 2022 року задоволено заяви суддів Верховного Суду про самовідводи у справі № 640/8916/20. Відведено суддів Коваленко Н.В., Мороз Л.Л., Стрелець Т.Г. від участі у розгляді касаційної скарги у справі №620/8916/20 (касаційне провадження №К/9901/36420/20).
23. Протоколом повторного автоматизованого розподілу від 09 листопада 2022 року касаційну скаргу №620/8916/20 (касаційне провадження №К/9901/36420/20) передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді - Калашнікової О.В., суддів: Губської О.А., Білак М.В.
V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
24. Відповідно до частини першої статті 170 Кримінального процесуального кодексу України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
25. Правові та організаційні засади функціонування Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів визначає Закон України від 10 листопада 2015 року № 772-VIII "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів".
26. Згідно із частиною першою статті 2 Закону № 772-VIII Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
27. Пунктами 1, 4 частини першої статті 1 Закону № 772-VIII визначено, що активи - це кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено або накладено арешт у кримінальному провадженні або які конфісковані за рішенням суду у кримінальному провадженні.
Управління активами - діяльність із володіння, користування та/або розпорядження активами, тобто забезпечення збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості або реалізація таких активів чи передача їх в управління відповідно до цього Закону, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні.
28. Відповідно до статті 19 Закону № 772-VIII Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.