ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2022 року
м. Київ
справа №826/6172/16
адміністративне провадження № К/9901/38632/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Київської міської ради
на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.01.2018 (суддя Власенкова О.О) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 (колегія у складі суддів Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В., Чаку Є.В.)
у справі №826/6172/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глорія Трейд"
до Київської міської ради
про визнання протиправною бездіяльності.
І. РУХ СПРАВИ
1. 15.04.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Глорія Трейд" звернулося до суду з позовом до Київради, в останній редакції якого від 13.12.2017 просило:
- визнати протиправною бездіяльність Київради ради щодо нерозгляду у двотижневий строк, який обчислюється з 16.12.2015, кадастрової справи Д-7083 та проекту рішення Київради "Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівельно-нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м. Києва" для прийняття рішення в порядку, встановленому ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України (далі- ЗК України);
- зобов`язати Київраду на найближчому пленарному засіданні розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" (кадастрова справа Д-7083) разом з проектом рішення, зареєстрованих Київрадою 16.12.2015 за № 08/231-211/ПР, та прийняти рішення в порядку, встановленому ч. 6 ст.123 ЗК України.
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.01.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018, позов задоволено.
3. У касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції, ухвалити нове - про відмову в задоволенні позову.
4. Ухвалою Верховного Суду від 26.03.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач в установленому порядку звернувся до Київради через Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент земельних ресурсів) з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції будівельно-нежитлових приміщень торговельного призначення з наступною експлуатацією за адресою: площа Дружби народів, 6 в Оболонському районі м.Києва. Клопотання в установленому порядку зареєстроване Департаментом земельних ресурсів від 21.11.2014 за № К-23668 та Київрадою 21.11.2014 (т.1 а.с.33 та а.с.69), що підтверджується відміткою на першій сторінці клопотання.
6. Київрада не вирішила в установленому порядку згадане клопотання. Тому позивач відповідно до ст. 123 ЗК України уклав з ТОВ "Терра Проект" договір на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (т.1 а.с.35).
7. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" погоджено Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (висновок про погодження від 22.05.2015 №6274/0/01/09-15) та Головним управлінням Держземагентства у м.Києві (висновок про погодження від 04.06.2015 №19-26-0.3-8364/2-15) (т.1 а.с.38 та 39).
8. 05.06.2015 у Державному земельному кадастрі здійснено державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: м.Київ, площа Дружби народів, буд.6 та присвоєно кадастровий номер 78:098:0131, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру від 05.06.15 (т.1 а.с.40).
9. 18.06.2015 проект землеустрою передано до Департаменту земельних ресурсів, що підтверджується реєстраційною відміткою на копії його титульної сторінки (т.1 а.с.62).
10. 16.12.2015 Департамент земельних ресурсів підготував проект рішення Київської міської ради "Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації, обслуговування будівель - нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м. Києва" (т.1 а.с.46) та передав його на розгляд Київради.
11. Листом від 16.12.2015 №057052-22469 (т.1 а.с.53) Департамент земельних ресурсів повідомив заступника міського голови - секретаря Київради про підготовку проекту рішення Київради "Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівельно-нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м.Києва" (кадастрова справа Д-7083) та відповідно до Регламенту направив цей проект для подальшого розгляду у відповідних комісіях Київради.
12. 16.12.2015 згаданий проект надійшов до Київради та згідно з дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 16.12.2015 №08/231-211/ПР (т.1 а.с.52) переданий на опрацювання до відповідних служб. Згідно з доводами позивача на офіційному веб-сайті Київради розміщені відповідні матеріали.
13. Однак рішення відповідач не прийняв, що стало підставою для звернення позивача до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
14. Позивач вважав, що всупереч приписам ч.6 ст.123 ЗК України та Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 12.11.2014 №351/351 "Про Регламент Київської міської ради", відповідач у двотижневий строк з дня отримання кадастрової справи Д-7083 та проекту рішення Київради "Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівель - нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м. Києва", підготовленого Департаментом земельних ресурсів, не розглянув зазначений проект рішення на пленарному засіданні.
15. Відповідач зазначив, що на пленарному засіданні сесії Київської міської ради 08.10.2015 розглянуто та прийнято рішення "Про відхилення проекту рішення Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівель - нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м.Києва". Поданий пізніше такий же проект рішення був відхилений відповідною профільною постійною комісією Київської міської ради та повернутий до суб`єкта його подання - Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який не позбавлений права повторно направити його до Київради. Після цього згаданий проект рішення до Київради не надходив.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо нерозгляду на пленарному засіданні рішення "Про передачу ТОВ "Торговий Дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації та обслуговування будівель - нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м.Києва". Вважав, що такі дії не узгоджуються з вимогами ч. 6 ст. 123 ЗК України щодо обов`язку у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийняти рішення про надання земельної ділянки у користування.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ
17. Відповідач у касаційній скарзі покликається на те, що суди попередніх інстанцій дійшли неправомірного висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду доводи, що збігаються із його запереченнями по суті позову (п. 15 цієї постанови).
18. У відзиві позивач покликається на правомірність оскаржуваних судових рішень з огляду на те, що рішення №150/2053 було прийнято відповідачем 08.10.2015, тобто до отримання відповідних документів та погоджень.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та заперечень на неї і дійшов таких висновків.
20. Земельним кодексом України передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:
1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;
2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);
3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів ст. 186-1 ЗК України;
4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
21. Єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
22. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України, у ст.118 Земельного кодексу України не передбачено. При цьому, перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.
23. Така позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 28.02.2019 у справі №808/3081/17.
24. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач в установленому порядку звернувся до Київради через Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент земельних ресурсів) з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для реконструкції будівельно-нежитлових приміщень торговельного призначення з подальшою експлуатацією за адресою: площа Дружби народів, 6 в Оболонському районі м. Києва. Клопотання в установленому порядку зареєстроване Департаментом земельних ресурсів від 21.11.2014 за № К-23668 та Київрадою 21.11.2014, що підтверджується відміткою на першій сторінці клопотання (т. 1 а.с.33 та а.с.69).
25. Згідно з ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України у разі якщо в місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду Міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
26. Ураховуючи, що Київрада не вирішила в установленому порядку згадане клопотання, позивач відповідно до ст.123 Земельного кодексу України уклав з ТОВ "Терра Проект" договір на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" погоджено Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (висновок про погодження від 22.05.2015 №6274/0/01/09-15) та Головним управлінням Держземагентства у м.Києві (висновок про погодження від 04.06.2015 №19-26-0.3-8364/2-15).
27. 05.06.2015 у Державному земельному кадастрі здійснено державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: м.Київ, площа Дружби народів, буд. 6 та присвоєно кадастровий номер 8000000000:78:098:0131, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру від 05.06.15. 18.06.2015 вищевказаний проект землеустрою передано до Департаменту земельних ресурсів, що підтверджується реєстраційною відміткою на копії його титульної сторінки.
28. 16.12.2015 Департамент земельних ресурсів підготував проект рішення Київської міської ради "Про передачу ТОВ "Торговий дім "Глорія Трейд" земельної ділянки для реконструкції, експлуатації, обслуговування будівель - нежитлових приміщень торговельного призначення на площі Дружби народів, 6 в Оболонському районі м.Києва" та передав його на розгляд Київради.
29. Згідно з п. 7 ст. 13 Порядку рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки приймається Київрадою в порядку, встановленому Регламентом Київради та у строки, встановлені законодавством.