ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/1728/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Чумака Ю. Я. - головуючого, Багай Н. О., Берднік І. С.,
здійснив розгляд у письмовому провадженні касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Анмейд Груп"
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 21.02.2022 (суддя Котков О. В.) та постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022 (судді: Іоннікова І. А. - головуючий, Михальська Ю. Б., Тарасенко К. В.) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Анмейд Груп"
до Публічного акціонерного товариства "Укргазбанк"
про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Короткий зміст і підстави позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Анмейд Груп" (далі - ТОВ "Анмейд Груп") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укргазбанк" про витребування з чужого незаконного володіння нерухомого майна (адміністративно-виробничий комплекс, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 2-Б (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 891837080000)).
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач будучи реальним власником адміністративно-виробничого комплексу, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 2-Б (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 891837080000) фактично з 18.03.2019 позбавлений права володіння, користування, розпорядження вказаним нерухомим майном внаслідок реєстрації нерухомості за відповідачем на підставі недійсної (припиненої) Іпотеки № 1, у зв`язку з чим зазначене нерухоме майно зареєстроване та знаходиться у володінні відповідача без достатніх правових підстав.
Короткий зміст судових рішень судів попередніх інстанцій
3. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.02.2022, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022, повернуто позовну заяву на підставі пункту 1 частини 5 статті 174 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
4. Постановляючи оскаржувану ухвалу про повернення позовної заяви, місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відсутність ініціалів і прізвища особи, яка підписала позовну заяву, виключає можливість суду встановити, ким саме підписана така позовна заява та чи має право ця особа підписувати позовну заяву, а оскільки позивачем не дотримано вимог частини 2 статті 162 ГПК України, що є імперативними нормами, стосовно підписання уповноваженим представником позовної заяви, яка ним подається, зазначене є підставою для повернення позовної заяви відповідно до пункту 1 частини 5 статті 174 ГПК України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. ТОВ "Анмейд Груп" у касаційній скарзі просить скасувати ухвалу суду першої інстанції і постанову апеляційного суду, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії відкриття провадження у справі.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. Обґрунтовуючи касаційну скаргу скаржник зазначає про порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме вважає, що:
- нормами процесуального законодавства визначено імперативний обов`язок суду щодо повернення позовної заяви у випадку, якщо позов подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписаний або підписаний особою, яка не має права його підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано;
- висновки судів першої та апеляційної інстанцій фактично позбавили позивача права доступу до суду, що свідчить про порушення права звернення до суду, гарантованого статтею 4 ГПК України, оскільки суди не зазначили встановлених обставин, які б вказували на те, що позовну заяву підписано саме невідомою особою, а не директором позивача;
- до позовної заяви було долучено засвідчену належним чином копію Статуту позивача, копію електронного документу "Витяг з ЄДР по позивачу від 04.02.2022 за кодом 39923021 станом на 04.02.2022", а також всі долучені документи до позовної заяви були посвідчені підписом директора ТОВ "Анмейд Груп" із зазначенням прізвища та ініціалів, скріплені печаткою товариства;
- у постанові Верховного Суду від 31.05.2021 у справі № 160/336/20 висловлено правову позицію, відповідно до якої наголошено, що незазначення в позовній заяві поруч із підписом прізвища, ім`я, по батькові особи, яка її підписала, без встановлення судом обставин, які б свідчили про факт підписання позовної заяви іншою особою, а не позивачем не може бути підставою для повернення такої заяви, оскільки таке повернення свідчить про занадто формальне ставлення до передбачених законом вимог;
- виходячи з норм Конституції України, а також з норм міжнародного права, повернення позову з формальних підстав унеможливило доступ позивача до правосуддя для повного захисту своїх прав та інтересів шляхом судового розгляду справи.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
7. Публічне акціонерне товариство "Укргазбанк" у відзиві на касаційну скаргу просить відмовити у її задоволенні з мотивів, викладених в оскаржуваних судових рішеннях.
Розгляд справи Верховним Судом
8. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.11.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Анмейд Груп" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 21.02.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2022 у справі № 910/1728/22 та призначено здійснювати розгляд цієї справи у порядку письмового провадження.
Позиція Верховного Суду
9. Здійснивши розгляд касаційної скарги у письмовому провадженні, дослідивши наведені в ній вимоги і доводи, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
10. Предметом касаційного перегляду є питання щодо наявності або відсутності підстав для повернення позовної заяви відповідно до пункту 1 частини 5 статті 174 ГПК України, з огляду на те, що позовна заява підписана особою, прізвище і ініціали якої не зазначено.
11. Частиною 1 статті 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
12. Згідно із частиною 1 статті 11 ГПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
13. Відповідно до частини 2 статті 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
14. Згідно із частиною 3 статті 56 ГПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
15. Будь-який документ, що створюється підприємствами, установами, організаціями та їх об`єднаннями усіх форм власності, повинен відповідати Національному стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55.
16. Пунктом 5.23 зазначеного Стандарту визначено, що підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу(-ів) і прізвища. Даний реквізит розміщують під текстом документа або під відміткою про наявність додатків.
17. Зі змісту позовної заяви вбачається, що її підписано особою із вказівкою "директор ТОВ "Анмейд Груп", проте без зазначення прізвища та ініціалів.
18. Колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що наявність у позовній заяві лише підпису без зазначення прізвища та ініціалів особи, яка його підписала, унеможливлює ідентифікацію цієї особи, а відповідно і обсяг її повноважень на підписання від імені ТОВ "Анмейд Груп" позивної заяви.
До схожих висновків дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховний Суд в ухвалі від 10.09.2019 у справі № 920/917/18.
19. Згідно із пунктом 1 частини 5 статті 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.