Постанова
Іменем України
13 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 334/6438/17
провадження № 61-7858св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,
Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 19 травня 2022 року у складі колегії суддів: Маловічко С. В., Гончар М. С., Подліянової Г. С.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до
ОСОБА_2 про стягнення коштів у порядку регресу.
Рішенням Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 17 січня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 08 квітня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 17 січня 2022 року залишено без руху.
Надано заявнику строк у десять днів з дня вручення копії ухвали для направлення до суду апеляційної інстанції оригіналу квитанції про сплату судового збору.
Короткий зміст оскаржуваного судового рішення апеляційного суду
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 19 травня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 17 січня 2022 року визнано неподаною та повернуто заявнику.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що ОСОБА_1, отримавши
25 квітня 2022 року ухвалу Запорізького апеляційного суду від 08 квітня
2022 року, якою його апеляційну скаргу залишено без руху, недоліки вказані в ухвалі станом на 19 травня 2022 року не усунув, а тому апеляційна скарга згідно правил статей 185, 357 ЦПК України вважається на поданою та повертається заявнику.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
09 серпня 2022 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати ухвалу Запорізького апеляційного суду від 19 травня 2022 року та передати справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Касаційна скарга мотивована тим, що ОСОБА_1 у зв?язку із збройною агресією російської федерації проти України вимушений був виїхати до Західної частини України, а відтак ухвалу Запорізького апеляційного суду від 08 квітня 2022 року не отримував.
Доводи інших учасників справи
Відзив на касаційну скаргу не надійшов.
Рух касаційної скарги та матеріалів справи
Ухвалою Верховного Суду від 27 жовтня 2022 року поновлено ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження ухвали Запорізького апеляційного суду від
19 травня 2022 року. Відкрито касаційне провадження у даній справі та витребувано матеріали цивільної справи з Ленінського районного суду міста Запоріжжя.
25 листопада 2022 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ ДРУГОЇ СУДОВОЇ ПАЛАТИ КАСАЦІЙНОГО ЦИВІЛЬНОГО СУДУ
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 400 ЦПК України встановлено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.