ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 826/4123/18
адміністративне провадження № К/9901/2788/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П, Єзерова А.А.,
розглянув в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Техпромсталь"
на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.09.2018 (суддя Пащенко К.С.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 (колегія у складі суддів Сорочка Є.О., Коротких А.Ю., Федотова І.В.)
у справі №826/4123/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техпромсталь"
до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Праволенд",
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 13.03.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Техпромсталь" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно нерозгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5980 га, що розташована по вул. Червоноткацькій, 85 у Деснянському районі м. Києва, для реконструкції під виробничу будівлю й промисловий майданчик для передачі в оренду на 15 років з подальшим викупом;
- зобов`язати відповідача: розглянути питання щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; надати висновок щодо відведення земельної ділянки; внести відомості до міського земельного кадастру; підготувати проект рішення Київради про передачу позивачу земельної ділянки в оренду на 15 років з подальшим викупом.
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.09.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018, у задоволенні позову відмовлено.
3. 22.01.2019 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій позивач просить судові рішення скасувати та ухвалити нове - про задоволення позову.
4. Ухвалою від 29.01.2019 відкрито касаційне провадження.
5. Позивач клопотав про розгляд справи за його участю, однак відповідно до ч. 1 ст. 343 КАС України попередній розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 26.11.2004 між ТОВ "Техпромсталь" та ВАТ "Радикал" було укладено договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу - виробництво рідкого хлору з майданчиком під резервуари, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Червоноткацька, 85. Цей договір зареєстровано в реєстрі за № 1966.
7. 27.01.2017 позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,6824 га, що розташована за адресою: м.Київ, вул. Червоноткацька, 85, для реконструкції під виробничу будівлю й промисловий майданчик в оренду на 15 років з подальшим викупом.
8. Не отримавши відповіді, позивач у порядку частини третьої статті 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) замовив розроблення проектної документації у ТОВ "Праволенд", про що 27.02.2017 було укладено договір № 7-17-п про виконання проектно-вишукувальних робіт із землеустрою.
9. Про ці обставини позивач повідомив Київську міську раду листом від 28.02.2017 № 08/3559.
10. Після розроблення проекту землеустрою щодо відведення ТОВ "Техпромсталь" земельної ділянки по вул. Червоноткацькій, 85 у м. Києві для реконструкції під виробничу будівлю й промисловий майданчик, ТОВ "Праволенд" звернулося листом від 03.05.2017 №78 до відповідача про надання висновку та внесення відомостей про проект землеустрою до бази АС ПК Кадастр.
11. Листом від 11.05.2017 № 057041-8103 відповідач повідомив, що для передачі вказаного проекту на затвердження необхідно додати висновок територіального органу у сфері земельних ресурсів за адресою земельної ділянки з розробленим проектом землеустрою. Також цим листом повідомлено, що частина земельної ділянки згідно з рішенням Київради від 10.09.2015 №961/1829 включена до переліку земельних ділянок для опрацювання можливості їх продажу (або права оренди на них) на земельних торгах.
12. 25.10.2017 ТОВ "Техпромсталь" повторно звернулося до відповідача з проханням надати свій висновок та внести відомості про проект землеустрою до міського земельного кадастру.
13. Не отримавши відповіді, позивач звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
14. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, розробивши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у відповідності до вимог ЗК України звернувся до Департаменту для отримання висновку та внесення відомостей про проект до міського земельного кадастру. Однак ані позивач, ані ТОВ "Праволенд" (розробник проекту землеустрою) будь-якої відповіді за заявою не отримали.Такі дії Департаменту суперечать вимогам ст. 186-1 ЗК України. Крім того, порушуються права позивача як землекористувача, закріплені в ст. 95 ЗК України, зокрема ТОВ "Техпромсталь" не може провести реконструкцію будівлі та здійснювати свою діяльність.
Що стосується можливості продажу частини земельної ділянки на земельних торгах, то з цього приводу позивач зазначає, що об`єкт нерухомого майна, який знаходиться на земельній ділянці, належить ТОВ "Техпромсталь" на праві власності, тому продаж такої ділянки на конкурентних засад є порушенням прав позивача.
15. Відповідач проти позову заперечив. Зазначив, що розглянув проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5980 га, що розташована по вул. Червоноткацькій, 85 у Деснянському районі м. Києва. Було встановлено, що площа земельної ділянки згідно з розробленим проектом становить 0,5980 га, що не відповідає виданому завданню на проектування ЗВП-3972 від 23.05.2017, у зв`язку з чим відомості про цей проект не було внесено до міського земельного кадастру.
Також відповідач зазначив, що згідно з Положенням про Департамент земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002 № 182/342, Департамент не розглядає питання про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, тому твердження позивача про порушення відповідачем його прав з посиланням на ст. 186-1 ЗК України є безпідставними.
Окрім того, в порушення вимог Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київради від 20.04.2017 № 241/2463, ТОВ "Техпромсталь" не зверталося до Київради як розпорядника земель комунальної власності через дозвільний центр, а направило лист до Департаменту про надання висновку та внесення відомостей про проект землеустрою до міського земельного кадастру. Оскільки позивач не усунув зауваження до проекту землеустрою, то немає підстав видавати висновок, вносити інформацію до кадастру та готувати проект рішення Київраді про передачу ТОВ "Техпромсталь" земельної ділянки в оренду.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що твердження позивача про вчинення Департаментом протиправної бездіяльності щодо нерозгляду проекту землеустрою є безпідставними, оскільки у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та згідно чинного законодавства. 27.02.2018 позивач не мав права на замовлення розроблення документації із землеустрою без надання дозволу, оскільки останнім днем строку, визначеного у абзаці першому частини третьої статті 123 ЗК, є 27.02.2018, а тому право на застосування абзацу другого частини третьої статті 123 ЗК та замовлення розроблення документації із землеустрою без надання дозволу виникло у позивача лише 28.02.2018.
Суди дійшли висновку, що інші позовні вимоги ТОВ "Техпромсталь" також не підлягають до задоволення, оскільки, по-перше, є похідними вимогами, а, по-друге, у зв`язку із тим, що як на час звернення до суду з позовом, так і на час прийняття рішення у даній справі, діє інший порядок набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНИХ СКАРГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
17. У касаційній скарзі скаржник посилається на те, що суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили незаконне та необґрунтоване рішення, з огляду на те, що саме 26.02.2017 є днем закінчення строку відповіді на клопотання відповідно до ст. 123 ЗК України.
Судами попередніх інстанцій протиправно зазначено про недотримання позивачем місячного строку на укладення договору про розроблення проектної документації. Клопотання було подано 27.01.2017, місячний строк закінчився 26.02.2017, а тому з 27.02.2017 мав право замовити розробку проектної документації.
Cпірна земельна ділянка необґрунтовано включена до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Крім того, включення земельної ділянки до переліку не є підставою для відмови, передбаченою ч. 3 ст. 123 ЗК України.
18. Відзив від відповідача не надходив.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
(а) щодо повернення клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою
20. Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
21. За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
22. Порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність регламентований положеннями ст. 118 ЗК України.
23. Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені ст.ст. 122, 123 ЗК України.
24. Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 122 ЗК сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
25. Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
26. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 27.01.2017 позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,6824 га, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Червоноткацька, 85, для реконструкції під виробничу будівлю й промисловий майданчик в оренду на 15 років з подальшим викупом.
27. Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
28. Згідно з п. 2 ч.1 ст.22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" від 15.01.1999 № 401-XIV у зв`язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
29. Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві затверджений рішенням Київської міської ради від 04.03.2015 № 195/1060 (у редакції, чинній на час подання позивачем клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою; далі - Порядок № 195/1060).
30. Згідно з п.п.1, 2, 5 ст. 5 Порядку №195/1060 зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань (крім випадків, встановлених цим Порядком для громадян, які подають клопотання про передачу земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), ведення садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва або про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою одержання земельних ділянок для зазначених цілей в оренду) із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.