ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 909/50/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г. О. - головуюча, Губенко Н. М., Кондратова І. Д.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР - АГРО"
на додаткову ухвалу Західного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Бойко С. М., Бонк Т. Б, Якімець Г. Г
від 07.09.2022
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР - АГРО"
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Галич - Іф"
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Кондор Логістик"
про стягнення заборгованості за договорами поставки та поруки
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст заяви
1. У серпні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР - АГРО" (далі - Скаржник) звернулось до Західного апеляційного господарського суду із заявою про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених при наданні правової допомоги, пов`язаної з подачею апеляційної скарги особи, яка не була учасником справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Міра Кепітал Груп" (далі - ТОВ "Міра КепіталГруп") на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2022, де загальна вартість вказаних послуг складе 34 000,00 грн.
Короткий зміст додаткової ухвали суду апеляційної інстанції
2. Додатковою ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі № 910/50/22 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР - АГРО" про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Міра Кепітал Груп" (ідентифікаційний код юридичної особи - 41389625) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТР - АГРО" (ідентифікаційний код юридичної особи - 36348550) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 17 000,00 грн. У решті в задоволенні заяви відмовлено.
3. Судове рішення мотивоване тим, що інформація щодо характеру та обсягу виконаної адвокатом Скаржника роботи (наданих послуг), яка відображається в детальному описі наданих Скаржнику послуг, не відповідає критерію розумності та часу, витраченому адвокатом на виконання відповідних робіт.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справ
4. Скаржник звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати додаткову ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі № 910/50/22 та ухвалити нову додаткову ухвалу, якою заяву про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задовольнити повністю.
5. Підставою касаційного оскарження Скаржник зазначає те, що суд всупереч положення ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, самостійно зменшив розмір витрат на професійну правничу допомогу.
6. Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції порушив принцип змагальності сторін і фактично виступив захисником ТОВ "Міра Кепітал Груп".
7. ТОВ "Міра Кепітал Груп" у встановлений Судом строк відзив на касаційну скаргу не надало.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
8. Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України)
Стаття 123. Види судових витрат
3. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу.
Стаття 124. Попереднє визначення суми судових витрат
1. Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Стаття 126. Витрати на професійну правничу допомогу
3. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
4. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
5. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
6. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Стаття 129. Розподіл судових витрат
5. Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Стаття 300. Межі розгляду справи судом касаційної інстанції
1. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
4. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновку суду апеляційної інстанції
9. Відповідно до ст. 131 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
10. За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
11. Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
12. Виходячи із змісту положень ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
13. Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю.
14. Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.
15. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч.3 ст. 2 ГПК України).
16. Скаржником до Західного апеляційного господарського суду було подано заяву, в якій він просив стягнути з ТОВ "Міра Кепітал Груп" на його користь 37 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.