1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2022 року

м. Київ

cправа № 910/7746/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючий - Стратієнко Л.В.,

судді: Кібенко О.Р., Кондратова І.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Шпорт В.В.;

за участю представників:

скаржника - не з`явився,

позивача - не з`явився,

відповідача - не з`явився,

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - 1 - ОСОБА_1,

- 2 - не з`явився,

- 3 - не з`явився,

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" від імені, в інтересах та за рахунок якого діє Товариство з обмеженою відповідальність "Компанія з управління активами "Аста-Капітал"

на ухвалу Північного апеляційного господарського суду

(головуючий - Сулім В.В., судді - Майданевич А.Г., Ткаченко Б.О.)

від 31.08.2022,

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Фідобанк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вайт Енерджі",

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - 1) Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Візард", 2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Плейсмент", 3) ОСОБА_2,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб,

про стягнення 140 000,00 грн

та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вайт Енерджі"

до Публічного акціонерного товариства "Фідобанк"

про визнання протиправним та скасування рішення про нікчемність договору та визнання зобов`язання припиненим

В С Т А Н О В И В:

у червні 2020 року ПАТ "Фідобанк" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "Вайт Енерджі" про стягнення 140 000,00 грн заборгованості за кредитним договором № 1092015Г-Ю-1 від 10.12.2015 та генеральною кредитною угодою № 1092015Г-Ю від 10.12.2015.

Під час розгляду справи в суді першої інстанції, ТОВ "Вайт Енерджі" подало зустрічний позов до ПАТ "Фідобанк" про визнання протиправним та скасування рішення № 3 від 27.11.2019 про визнання нікчемними правочинів та визнання припиненим зобов`язання за кредитним договором № 1092015Г-Ю-1 від 10.12.2015 та генеральною кредитною угодою № 1092015Г-Ю від 10.12.2015.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.11.2020, залишеним без змін Постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.05.2021, у задоволенні позову ПАТ "Фідобанк" відмовлено. У задоволенні зустрічного позову ТОВ "Вайт Енерджі" також відмовлено.

19.01.2022 АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційнй фонд "Інвестохіллс Хеліантус" від імені та в інтересах і за рахунок якого діяло ТОВ "Компанія з управління активами "Аста-Капітал" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 24.11.2020.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2022 закрито апеляційне провадження з розгляду апеляційної скарги АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" на рішення Господарського суду міста Києва від 24.11.2020.

У листопаді 2022 року АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" від імені, в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ "Компанія з управління активами "Аста-Капітал" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Підставами для скасування судових рішень скаржник зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судом апеляційної інстанції, а саме: ч. 1 ст. 17, ст. ст. 236, 254, п. 3 ч. 1 ст. 264 Господарського процесуального кодексу України, а також ст. 129 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Фінансова компанія "Візард" вважає ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2022 законною та обґрунтованою, просить залишити її без змін. Серед іншого, вказана третя особа зазначила, що докази витрат на професійну правничу допомогу у суді касаційної інстанції будуть надані до суду додатково.

06.12.2022 представник АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" адвокат Бовкун В.І. подав клопотання про відкладення розгляду справи, яке обґрунтовано тим, що він є новим представником скаржника, якому попередній представник - адвокат Дудник О.С. через хворобу не встиг передати документи, що стосуються касаційного розгляду справи.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з такої, зокрема, підстави: перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Неявка учасника судового процесу у судове засідання за умови належного повідомлення сторони про час і місце розгляду його позову, не є підставою для відкладення розгляду справи.

З огляду на вищевикладене та те, що новий представник АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" адвокат Бовкун В.І. не звертався до суду як 06.12.2022 так і 07.12.2022 з клопотанням про ознайомлення з матеріалами справи, тобто не вчиняв дій спрямованих на належну підготовку до участі в судовому розгляді справи, а сам скаржник був завчасно повідомлений про дату, час і місце судового засідання в Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду відповідно до вимог ст. 120 ГПК України, клопотання представника скаржника про відкладення розгляду справи необхідно залишити без задоволення.

Водночас, явку представників сторін не було визнано обов`язковою, про що свідчить ухвала Верховного Суду від 09.11.2022, а наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду касаційної скарги АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Інвестохіллс Хеліантус" та ухвалення законного і обґрунтованого рішення відповідно до вимог ст. 236 ГПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ТОВ "Фінансова компанія "Візард", перевіривши наявність зазначеної у касаційній скарзі підстави касаційного оскарження судового рішення (абз. 2 ч. 2 ст. 287 ГПК України), дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з огляду на таке.

Пункт 8 ч. 1 ст. 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 254 цього ж Кодексу учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Особа, яка звертається з апеляційною скаргою в порядку ст. 254 ГПК України, повинна довести, що оскаржуване судове рішення прийнято про її права, інтереси та (або) обов`язки.

Отже, ГПК України у чинній редакції передбачає необхідність з`ясування апеляційним господарським судом питання про те, чи вирішено оскаржуваним рішенням місцевого господарського суду питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи.


................
Перейти до повного тексту