ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2022 року
м. Київ
справа №420/13281/20
адміністративне провадження № К/9901/5268/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів: Мельник-Томенко Ж.М., Уханенка С.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Другого Київського відділу державної виконавчої служби у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
про скасування постанови,
провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 (головуючий суддя - Завальнюк І.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2021 (головуючий суддя - Градовський Ю.М., судді - Крусян А.В., Яковлєв О.В.)
ВСТАНОВИВ:
І. Історія справи
1. У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Другого Київського відділу державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просила суд скасувати постанову державного виконавця Другого Київського відділу державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 04.11.2020 про відкриття виконавчого провадження №63484699.
2. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 позовну заяву залишено без руху на підставі ч. 1 ст. 123 КАС України у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
3. 09 грудня 2020 року до суду від представника позивача надійшла заява, в якій заявник вказував, що дізнатися про порушення своїх прав постановою про відкриття виконавчого провадження можливо у разі отримання копії відповідної рекомендованої кореспонденції, а також зазначав, що відлік процесуального строку за п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України починається виключно з дня отримання копії постанови, а не дня її прийняття. При цьому заявник зазначив також про відмову йому у доступі до правосуддя.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2020, залишеною без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2021, позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
5. Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що позивач у встановлений в ухвалі суду від 03.12.2020 строк не усунула недоліки позовної заяви, а з позовних матеріалів неможливо встановити дату отримання позивачем спірної постанови державного виконавця Другого Київського відділу державної виконавчої служби у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 04.11.2020 про відкриття виконавчого провадження №63484699, що унеможливлює перевірку судом дотримання позивачем строку на звернення до суду.
6. Суд апеляційної інстанції підтримав висновки суду першої інстанції, а також зазначив, що у поданій представником позивача заяві не зазначено дати отримання оскаржуваного рішення, та конкретних обставин, що стали підставою пропуску строку звернення до суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
7. У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2021, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить вказані судові рішення скасувати та передати справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
8. У касаційній скарзі позивач стверджує, що строк звернення до адміністративного суду нею не був пропущений, оскільки матеріали справи не містять будь-яких доказів пропуску процесуального строку; вважає, що наданими 09.12.2020 поясненнями вона виконала вимоги ухвали суду від 03.12.2020 про залишення позову без руху.
9. На думку скаржника, суд першої інстанції дійшов висновку про порушення нею вимог ст. 160 КАС України щодо змісту позовної заяви, в той час як саме суд апеляційної інстанції зробив висновок про пропуск нею процесуального строку, чим перебрав на себе повноваження суду першої інстанції.
10. У відзиві на касаційну скаргу відповідач вважає доводи касаційної скарги необґрунтованими, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
11. Відповідач зазначає, що позивачем не виконано ухвалу суду про залишення позову без руху, при цьому з матеріалів позовної заяви неможливо встановити дату отримання позивачем спірної постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження №63484699, що свідчить про пропуск позивачем процесуального строку для звернення до суду з цим позовом.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
12. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2021 для розгляду справи №420/13281/20 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жук А.В., судді - Мельник-Томенко Ж.М., Уханенко С.А.
13. Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2021 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
14. Ухвалою Верховного Суду від 12.12.2022 адміністративну справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ІІ. Позиція Верховного Суду
15. Згідно з ч. 1 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
16. Оцінюючи обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
17. Відповідно до встановлених у справі обставин підставою для повернення позовної заяви стало неусунення позивачем недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду про залишення позовної заяви без руху від 03.12.2020.
22. Так, в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 зазначено, що позивач звернулася до суду із суттєвим порушенням спеціального десятиденного строку на звернення до суду із даними позовними вимогами. Судом запропоновано позивачу звернутися до суду з обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даними вимогами, зазначивши причини, які перешкоджали вчасно звернутися до суду.
23. Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що заява позивача від 09.12.2020 не містила клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, не містила причин пропуску такого строку, також позивач не зазначила, коли саме отримала спірну постанову про відкриття виконавчого провадження.
24. Частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
25. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
26. Таким чином, суди дійшли правильного висновку про застосування до спірних правовідносин спеціального десятиденного строку звернення до суду, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
27. Не погоджуючись з ухвалою про повернення позовної заяви, позивач вказує, що десятиденний строк має обчислюватися з моменту отримання спірної постанови та виключно у разі отримання такої постанови. При цьому вважає, що відсутність можливості у суду перевірити дотримання позивачем процесуального строку для звернення до суду не є підставою для повернення позову. Колегія суддів вважає такі доводи касаційної скарги помилковими з огляду на наступне.
28. Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.