1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року

м. Київ

справа № 804/4702/17

адміністративне провадження № К/9901/28503/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду :

судді-доповідача - Стародуба О.П.,

суддів: Кравчук В.М., Єзеров А.А.

розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2018 (судді - Дадим Ю.М., Уханенко С.А., Богданенко І.Ю. )

у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (правонаступника Криворізького південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області) до Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" про стягнення заборгованості,

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У червні 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до суду з позовом в якому просило стягнути з Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 в розмірі 7869,02 грн. та заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 в розмірі 596,63 грн. на загальну суму 8438,65 грн.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ДВНЗ "Криворізький національний університет" є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Криворізькому південному об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

На виконання приписів чинного законодавства, пенсійним органом було сформовано та направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону "Про пенсійне забезпечення" по списку №1 та списку №2 за червень 2017 рік всього на суму 8438,65 грн.

Також судами встановлено, що пенсіонери, стосовно яких ДВНЗ "Криворізький національний університет" має заборгованість перед відповідачем були працівниками СУ "Спецмонтажшахтпроходка", яке з 01.10.1987 року реорганізовано в Дослідне виробництво та зазначається в картках як УСМШП та ОП.

Відповідно до п. 1.3 Статуту Спеціалізованого управління "Спецмонтажшахтопроходка" управління є самостійною господарською організацією, яка діє на засадах повного господарського розрахунку в межах завдань НДРГІ та директив Міністерства чорної металургії УРСР та користується правами юридичної особи, має свою власну печатку із зображенням Державного гербу СРСР та позначенням "ОП НИГРИ", розрахунковий рахунок у Криворізькому відділенні Держбанку та є юридичною особою та має самостійний баланс.

Відповідно до наказу НДГРІ №139 від 24.01.1996, структурний підрозділ "Дослідне виробництво НДГРІ" ліквідовано та введено в штатний розклад НДГРІ.

ДВНЗ "Криворізький національний університет" утворений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 №280 "Деякі питання реорганізації вищих навчальних закладів та наукових установ", наказів Міністерства освіти і науки України №501 від 30.05.2011 та №576 від 14.06.2011, Указу Президента України №599/2011 від 24.05.2011, відповідно до яких до його складу увійшли Криворізький технічний університет, Криворізький державний педагогічний університет, Криворізький економічний університет ДВНЗ "Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана", Криворізький металургійний факультет Національної металургійної академії України, Державне підприємство "Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній та металургійній промисловості", Державне підприємство "Науково-дослідний гірничорудний інститут".

До приєднання до ДВНЗ "Криворізький національний університет", ДП "Науково-дослідний гірничорудний інститут" було окремою юридичною особою, до якого входило Дослідне виробництво.

У зв`язку з несплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що внаслідок невиконання ДВНЗ "Криворізький національний університет" покладеного на нього пенсійним законодавством обов`язку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 відповідно до пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2017 року відповідач має заборгованість яка підлягає стягненню.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.08.2017 у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що сума заборгованості визначена позивачем відносно відповідача складається з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що працювали в СУ "Спецмонтажшахтпроходка" створеного при Науково-дослідному гірничорудному інституті (далі - НДГРІ), в подальшому реорганізованого в Дослідне виробництво НДГРІ, яке наказом НДГРІ №139 від 24.12.1996 року ліквідоване та введене в штатний розпис НДГРІ. Докази переходу майна, прав та обов`язків даних підприємств до відповідача відсутні, що свідчить про те, що він не є їх правонаступником та не несе щодо них будь - яких зобов`язань.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2018 постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено.

Стягнуто з Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" на користь Криворізького південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 в розмірі 7869.02 грн. та заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 в розмірі 596.63 грн.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову про задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що ДВНЗ "Криворізький національний університет" є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, який, як правонаступник ДП "НДГРІ", зобов`язаний сплатити до УПФУ збір у розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що доставляються особам, що були відображені в наданих пенсійним органом розрахунках та які працювали в Спеціалізованому управлінні "Спецмонтажшахтопроходка".

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обгрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що апеляційним судом порушено норми матеріального та процесуального права, неповно встановлено обставини справи, що призвело до ухвалення помилкового судового рішення.

Зокрема, посилається на те, що Державний вищий навчальний заклад "Криворізький національний університет" не є правонаступником підприємств роботавців пенсіонерів, а тому заявлені позивачем вимоги щодо відшкодування заборгованості з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що працювали в СУ "Спецмонтажшахтпроходка", є неправомірною.

Покликається на те, що виплата пенсій по зазначеним особам має здійснюватись виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, оскільки спірна сума заборгованості складається з витрат на виплату та доставку пенсій особам, яким було призначено пенсії за списком №1, та які, згідно з відомостями, вказаними у довідках, були зайняті повний робочий день на підземних роботах та були працівниками Спеціалізованого управління "Спецмонтажшахтопроходка",

Просив рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просив у її задоволенні відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Згідно з пунктами 1, 2 статті 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.


................
Перейти до повного тексту