1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2022 року

м. Київ

справа № 591/1909/20

провадження № 51-947км21

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_2,

суддів ОСОБА_3, ОСОБА_4,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_5,

прокурора ОСОБА_6,

захисника ОСОБА_7 в режимі відеоконференції

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Зарічного районного суду м. Суми від 13 січня 2022 року та ухвалу Сумського апеляційного суду від 20 червня 2022 року в кримінальному провадженні № 12019200440002954 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 13 січня 2022 року задоволено клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_7 та кримінальне провадження № 12019200440002954 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.286 КК України, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування, визначених ст. 219 КПК України.

Прокурор оскаржив зазначене рішення в суді апеляційної інстанції.

Ухвалою Сумського апеляційного суду від 20 червня 2022 року апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення, а ухвалу місцевого суду - без зміни.

Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор порушує питання про скасування судових рішень та про призначення нового розгляду в суді першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги прокурор посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що обвинувальний акт був переданий у строк, згідно з положеннями ст. 116 КПК України, кур`єру дільниці кур`єрської доставки "ДКД-Суми" АТ "Укрпошта", що підтверджується, зокрема, копією чеку, а тому посилання апеляційного суду на передачу обвинувального акту кур`єру "КСД-Суми" є безпідставним. Зазначається про неправильний висновок суду першої інстанції, що моментом звернення до суду з обвинувальним актом є саме його надходження безпосередньо до суду.

У запереченні на касаційну скаргу прокурора захисник вказує на правильність висновків судів першої та апеляційної інстанції, зазначає, що про передачу обвинувального акту саме кур`єру "КСД-Суми" зазначав прокурор в апеляційній скарзі і не заперечував цей факт в судовому засіданні.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор підтримала касаційну скаргу, просила її задовольнити.

Захисник заперечувала проти задоволення касаційної скарги.

Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.

Мотиви Суду

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції в межах касаційної скарги перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Положеннями ст. 438 КПК України визначено, що підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: 1) істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; 2) неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; 3) невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції керується статтями 412-414 КПК України.

Частиною 1 ст. 412 КПК України передбачено, що істотними є такі порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.

Положеннями п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України передбачено, що досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.


................
Перейти до повного тексту