ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2022 року
м. Київ
справа №174/420/17(2-а/174/63/2017)
адміністративне провадження № К/9901/35832/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді -Кравчук В.М., Єзеров А.А.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.11.2017 (суддя - Борцова А.А.) та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 (судді - Шлай А.В., Круговий О.О., Прокопчук Т.С. )
у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- зобов`язати Кам`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 27.05.2017.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся 08.06.2017 до відповідача за призначенням пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.7-8) позивач працював на Вільногірському державному гірничо-рятувальному комбінаті, який перейменовано в Філію "Вільногірський гірничо-рятувальний комбінат" Приватного акціонерного товариства "Кримський ТИТАН", зокрема:
- з 01.07.2001 по 31.03.2005 - інженером з техніки безпеки та охорони праці металургійного виробництва 1 категорії;
- з 01.04.2005 переведений в.о. майстра зміни відділення №2 металургійного виробництва,
- з 01.10.2007 переведений тимчасово на час призупинення роботи відділень №№ 2, 3 металургійного виробництва, у відділення №1 металургійного виробництва апаратником-гідрометалургом дільниці гідрометалургії по 5 розгляду.
Листом від 16.06.2017 №10477/07/37 (а.с.5) Кам`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відмова обґрунтована тим, що стаж роботи в особливо шкідливих умовах за Списком №1 позивачу зараховано згідно наданих документів, з урахуванням атестації, і складає 4 роки 6 місяців 14 днів, що не відповідає вимогам пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 01.07.2001 по 31.03.2005 не було зараховано до пільгового стажу з підстав відсутності атестації робочого місця, на якому працював позивач.
Згідно розрахунку стажу (а.с.49а) загальний стаж позивача складає 28 років 5 місяці 1 день, з них стаж за Списком № 1 - 4 роки 6 місяців 14 днів. Стаж роботи з 01.07.2001 по 31.03.2005 - зараховано як загальний стаж.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.11.2017, яка залишена без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018, у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для зарахування роботи позивача на посаді інженера з охорони праці у період з 01.07.2001 по 31.03.2005 до пільгового стажу за Списком №1 відсутні. Посади інженера з техніки безпеки і охорони праці, на якій позивач працював у вказаний період до посад по Списку № 1 підприємством віднесена на підставі листа Головного державного експерта з умов праці № 003/07-1-86 від 16.04.2013, що не тотожно проведенню атестації робочого місця позивача, тому твердження про те, що посада позивача була атестована в порядку чергової атестації, оцінено критично, оскільки такої атестації фактично проведено не було.
Записи в трудовій книжці позивача також не містять даних про проведення атестації займаної у спірний період посади інженера з техніки безпеки та охорони праці. Списком № 1 дана посада не передбачена, а довідку № 01-23/449 від 22.04.2016, що уточнює особливий характер праці, умов праці, необхідний для призначення пільгової пенсії позивачу, судом не прийнято у якості належного доказу, оскільки, як встановлено у судовому засіданні та підтверджено трудовою книжкою, позивач працював у ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат".
Посада інженера з техніки безпеки і охорони праці на підприємстві існує з 2001 року, але включена підприємством до посад за Списком №1 наказом від 04.04.2003 шляхом внесення змін до переліку посад, атестованих згідно наказу № 147 від 17.04.1997, тобто на час, коли цієї посади на підприємстві ще не було, в 2002 році, під час проведення чергової атестації на підприємстві, цю посаду атестовано також не було.
Суд апеляційної інстанції, залишаючи в силі рішення суду першої інстанції, виходив з того, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для зарахування періоду роботи позивача з 01.07.2001 по 31.03.2005 на посаді інженера з техніки безпеки та охорони праці металургійного виробництва у ДП "Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат".
ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що судами першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, неповно встановлено обставини справи, що призвело до ухвалення помилкового судового рішення. Просить постанову суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Зокрема, покликається на те, що правом на пільгову пенсію за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, користуються також працівники зайняті на роботах з радіоактивними речовинами, активністю на робочому місці більше 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентної за радіотоксичністю кількості радіоактивних. Особливий характер роботи та умов праці підтверджується записами у трудовій книжці та довідкою, № 01-23/449 від 22.04.2016, що уточнює особливий характер праці, умов праці, необхідний для призначення пільгової пенсії. Стаж за Списком №1 складає 8 років 3 місяця 13 днів.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить суд відмовити у задоволенні касаційної скарги. Покликається на те, що відсутність підтвердження атестації робочого місця не породжує права на зарахування пільгового стажу.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Так, відповідно до пункту 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За правилами абзацу четвертого цього пункту працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.