ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2022 року
м. Київ
cправа № 813/2417/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Дроботової Т. Б., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Письменна О. М.,
за участю представників сторін:
позивача - Фартушної В. Л. (самопредставництво),
відповідача-1- не з`явилися,
відповідача-2 - Рабіновича М. П. (адвоката, в режимі відеоконференції),
третіх осіб - не з`явилися,
прокуратури - Павловської А. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Архібуд"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 06.09.2022 (колегія суддів: Кравчук Н. М. - головуючий, Галушко Н. А., Скрипчук О. С.) у справі
за позовом Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України
до: 1) державного реєстратора Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" Бірака Євгенія Васильовича, 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Архібуд",
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Львівської міської ради, 2) Громадської організації "Правозахисний центр імені генерала УНР Володимира Сікевича",
про визнання протиправним і скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Заступник військового прокурора Західного регіону України (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до суду з позовом до державного реєстратора Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки Бірака Євгенія Васильовича (далі - державний реєстратор), в якому просив суд визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора від 06.02.2017, індексний номер: 33721246, про державну реєстрацію права власності за Товариством з обмеженою відповідальністю "Архібуд" (далі - ТОВ "Архібуд") на об`єкт нерухомого майна - незавершене будівництво на вул. Довбуша, 15 у м. Львові, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1164601946101 (далі - об`єкт незавершеного будівництва).
1.2. Позов обґрунтовано тим, що 06.02.2017 державний реєстратор прийняв рішення про державну реєстрацію права власності за ТОВ "Архібуд" на об`єкт незавершеного будівництва, розташований на земельній ділянці, за відсутності належним чином оформлених правовстановлюючих документів, які би посвідчували право на забудову вказаної земельної ділянки. Зазначена реєстрація за ТОВ "Архібуд" об`єкта незавершеного будівництва призвела до порушення прав держави в особі Кабінету Міністрів України, оскільки земельна ділянка на вул. Довбуша, 15 у м. Львові, кадастровий номер № 4610136600:01:009:0017, належить до земель оборони.
2. Короткий зміст судових рішень, прийнятих у справі
2.1. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2018, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі № 813/2417/17, адміністративний позов прокурора задоволено повністю.
2.2. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2018 скасовано, провадження у справі № 813/2417/17 закрито. Роз`яснено позивачеві, що розгляд цієї справи віднесено до суду господарської юрисдикції та позивач має право протягом десяти днів з дня отримання ним цієї постанови звернутися до Великої Палати Верховного Суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.
2.3. 18.03.2020 до Великої Палати Верховного Суду звернувся прокурор із заявою про направлення справи № 813/2417/17 за встановленою юрисдикцією до Господарського суду Львівської області.
2.4. Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 30.03.2020 задоволено заяву прокурора про передачу справи за встановленою юрисдикцією. Справу № 813/2417/17 за позовом прокурора в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до державного реєстратора, за участю третіх осіб: ТОВ "Архібуд", ГО "Правозахисний центр імені генерала УНР Володимира Сікевича", Львівської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення передано до Господарського суду Львівської області.
2.5. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 25.11.2020 у справі № 813/2417/17 змінено процесуальний статус третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та залучено ТОВ "Архібуд" як відповідача-2 у цій справі.
2.6. Рішенням Господарського суду Львівської області від 12.05.2021, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 04.10.2021 у справі № 813/2417/17, позов прокурора в особі Кабінету Міністрів України задоволено повністю, визнано незаконним та скасовано рішення державного реєстратора від 06.02.2017, індексний номер 33721246, про державну реєстрацію права власності за ТОВ "Архібуд" на об`єкт незавершеного будівництва на вул. Довбуша, 15 у м. Львові, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1164601946101.
2.7. Постановою Верховного Суду від 22.12.2021 постанову Західного апеляційного господарського суду від 04.10.2021 та рішення Господарського суду Львівської області від 12.05.2021 у справі № 813/2417/17 скасовано, а справу № 813/2417/17 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
2.8. Верховний Суд зазначив, що, вирішуючи спір, порушений прокурором у цій справі № 813/2417/17, суди попередніх інстанцій не досліджували по суті, з наданням оцінки змісту позовної заяви в цій частині та доданих до неї документів, питання про дотримання прокурором вимог статей 23, 24 Закону України "Про прокуратуру" щодо доведення обставин нездійснення чи неналежного здійснення позивачем захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.
2.9. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 10.05.2022 у справі № 813/2417/17 (суддя Мороз Н. В.) позов прокурора залишено без розгляду.
2.10. Суд першої інстанції зазначив, що прокурор не виконав належно вимоги статті 23 Закону України "Про прокуратуру", що свідчить про відсутність у цій справі підстав для представництва прокурором законних інтересів держави в суді, тому відповідно до пункту 1 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України позов прокурора належить залишити без розгляду.
2.11. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.09.2022 у справі № 813/2417/17 ухвалу Господарського суду Львівської області від 10.05.2022 скасовано, справу № 813/2417/17 направлено до Господарського суду Львівської області для продовження розгляду.
2.12. Суд апеляційної інстанції зазначив, що спір у цій справі виник щодо об`єкта незавершеного будівництва, що знаходиться на землях оборони, яким державою через їх характеристики надається особливий статус; такі землі задовольняють публічний інтерес та підлягають підвищеній охороні, а тому у разі виявлення правопорушень при розпорядженні такими землями усі уповноважені органи, зокрема, і прокурор, зобов`язані діяти невідкладно. Скасовуючи ухвалу місцевого суду, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що компетентні органи знали про порушення інтересів держави, мали повноваження для їх захисту, але не зверталися до суду з відповідним позовом у розумний строк.
3. Короткий зміст касаційної скарги та заперечень на неї
3.1. ТОВ "Архібуд" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить постанову Західного апеляційного господарського суду від 06.09.2022 у справі № 813/2417/17 скасувати, ухвалу Господарського суду Львівської області від 10.05.2022 залишити без змін.
3.2. Обґрунтовуючи доводи касаційної скарги, ТОВ "Архібуд" зазначає про порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права. Скаржник зазначає про неврахування апеляційним господарським судом правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 22.12.2021 у цій справі № 813/2417/17, від 06.02.2019 у справі № 927/246/18, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18. Крім того, на думку ТОВ "Архібуд", ухвалюючи оскаржувану постанову, апеляційний господарський суд допустив порушення норм процесуального права, у тому числі вийшовши за межі підстав позову, що є порушенням статті 14 Господарського процесуального кодексу України. Тому скаржник вважає, що висновки, зроблені судом, ґрунтуються виключно на припущеннях, а не обставинах та доказах, які були досліджені під час апеляційного розгляду, що є порушенням статті 236 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. У відзиві на касаційну скаргу прокурор заперечує проти доводів касаційної скарги та зауважує, що, заявляючи позов у справі № 813/2417/17, прокурор дотримався вимоги статей 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", оскільки наявними у справі доказами підтверджуються підстави для представництва прокурором інтересів держави при зверненні з позовом у цій справі. Прокурор вважає, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права, з дотриманням норм процесуального права, тому його належить залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
3.4. У письмових поясненнях Кабінет Міністрів України зазначає, що позиція, викладена у постанові суду апеляційної інстанції, є обґрунтованою, прокурор довів суду наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України у цій справі. Тому, на думку Кабінету Міністрів України, касаційну скаргу ТОВ "Архібуд" належить залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
4. Обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції
4.1. Суд апеляційної інстанції встановив, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.2005 № 258-р затверджено перелік нерухомого військового майна Державної прикордонної служби, яке підлягає відчуженню та розташоване за адресою: АДРЕСА_1, військове містечко НОМЕР_2.
4.2. Відповідно до супровідного листа Адміністрації державної прикордонної служби від 17.08.2006 № 0614-16533/0/6-06 Львівському прикордонному загону надано затверджені акти приймання-передачі будівель та споруд військового містечка НОМЕР_2, розташованих у АДРЕСА_1, які необхідно зняти з обліку та передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Будінвест". У цьому листі також запропоновано провести відповідну роботу щодо передачі земельної ділянки місцевим органам влади.
4.3. Львівський прикордонний загін листом від 13.12.2006 за вих. № 614/6877 звернувся до Львівської міської ради з проханням вилучити з користування військової частини земельну ділянку площею 2,8262 га за адресою: АДРЕСА_1, до земель запасу міста.
4.4. Ухвалою Львівської міської ради від 01.03.2007 № 612 погоджено ТОВ "Архібуд" місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки площею 2,945 га у АДРЕСА_1 в оренду строком на 10 років для будівництва об`єктів архітектурної діяльності.
4.5. Ухвалою Львівської міської ради від 05.07.2007 № 1023 затверджено ТОВ "Архібуд" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано земельну ділянку площею 2,8317 га у АДРЕСА_1 в оренду терміном на 10 років для будівництва кварталу житлової забудови за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення за функцією використання - землі житлової забудови; зобов`язано ТОВ "Архібуд" у місячний термін укласти з Львівською міською радою договір оренди землі та здійснити його державну реєстрацію.
4.6. Ухвалою Львівської міської ради від 04.12.2008 № 2260 доповнено ухвалу міської ради від 05.07.2007 № 1023 пунктом 1, в якому зазначено про вилучення за згодою з користування військового містечка НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України земельної ділянки площею 2,8939 га у АДРЕСА_1 та переведення її до земель міста; змінено площу земельної ділянки з "2,8317 га" на "2,8939 га", та вказано, що зазначену земельну ділянку переведено із земель транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення до земель житлової та громадської забудови.
4.7. На виконання зазначених ухвал Львівської міської ради 11.12.2008 між Львівською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Архібуд" (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендарю надано в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий № 4610136600:01:009:0017, загальною площею 2,8939 га, у тому числі під забудовою - 0,0909 га, під твердим покриттям - 0,1013 га, під озелененням - 2,7017 га, яка знаходиться у АДРЕСА_1, для будівництва кварталу житлової забудови.
4.8. Суд апеляційної інстанції зазначив, що судовими рішеннями у справі № 914/1584/15 за позовом прокурора про визнання нечинними та скасування ухвал Львівської міської ради від 01.03.2007 № 612 та від 05.07.2007 № 1023 з наступними змінами, внесеними ухвалами Львівської міської ради від 04.12.2008 № 2260 та від 08.07.2010 № 3759, встановлено, що земельна ділянка, якою розпорядилась Львівська міська рада цими ухвалами, є державною власністю та належить до земель оборони, і Кабінет Міністрів України згоди на її вилучення з користування військової частини не надавав, проте в позові прокурора у справі № 914/1584/15 було відмовлено з тих підстав, що прокурор звернувся з позовом в інтересах позивачів, які не є власниками земельної ділянки.
4.9. Суд апеляційної інстанції також встановив, що 31.08.2016 прокурор звертався до Кабінету Міністрів України з листом за № 10/2/3-599вих-16, в якому зазначив, що Військовою прокуратурою Західного регіону України та Прокуратурою Львівської області протягом 9 років здійснювався захист інтересів держави шляхом подання до суду позовів про скасування ухвал Львівської міської ради, визнання недійсним договору оренди землі та витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки у АДРЕСА_1. Судовими рішеннями було встановлено порушення інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України. З огляду на викладене, враховуючи вимоги статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор просив Кабінет Міністрів України повідомити про можливість пред`явлення прокурором позову в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України щодо скасування зазначених ухвал Львівської міської ради та визнання недійсним договору оренди землі від 11.12.2008.
4.10. Розгляд цього листа Кабінет Міністрів України доручив Міністерству юстиції України.
4.11. Міністерство юстиції України надало відповідь 04.01.2017 за № 217/13746-0-4-16/9 на лист прокурора від 31.10.2016 за № 10/2/3-599 вих-16, в якій зазначило, що відповідно до статті 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" вирішення питань щодо забезпечення Збройних Сил України військовим майном, а також визначення порядку вилучення і передачі його до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність (за згодою відповідних органів місцевого самоврядування, з дотриманням вимог Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності") належить до компетенції Кабінету Міністрів України. Згідно зі статтею 37 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" інтереси Кабінету Міністрів України у судах загальної юрисдикції представляє Міністерство юстиції України, якщо інше не передбачено законами України або актами Кабінету Міністрів України. Відтак, у разі звернення органу прокуратури з відповідним позовом до суду в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерством юстиції України буде забезпечено належне представництво інтересів Уряду під час розгляду справи.
4.12. 01.02.2017 до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки звернулась Барбадин-Дунець Н. М. із заявою про державну реєстрацію права власності за ТОВ "Архібуд" на об`єкт незавершеного будівництва у АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 4610136600:01:009:0017. Разом із заявою про державну реєстрацію права власності були подані документи: договір оренди землі № Г-677, рішення Львівської міської ради № 664, ухвала Львівської міської ради № 3759, дозвіл на виконання будівельних робіт № ЛВ11411000653, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, технічний паспорт б/н, виданий Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки.
4.13. 06.02.2017 державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33721246, згідно з яким державний реєстратор вирішив провести державну реєстрацію права власності, форма власності - приватна, на об`єкт незавершеного будівництва, кадастровий номер земельної ділянки 4610136600:01:009:0017, за суб`єктом - ТОВ "Архібуд".
На підставі зазначеного рішення державного реєстратора в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрацію права власності вчинено запис про право власності номер 18869679, що підтверджується витягом № 79651235.
4.14. Прокурор в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора від 06.02.2017.
4.15. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 09.03.2017 у справі № 914/458/17 у прийнятті позовної заяви прокурора в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора від 06.02.2017 відмовлено на підставі пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 20.05.2017 ухвалу Господарського суду Львівської області від 09.03.2017 у справі № 914/458/17 залишено без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
4.16. 05.05.2017 прокурор звернувся до Міністерства юстиції України зі скаргою № 10/2/3-284вих-17 на рішення державного реєстратора від 06.02.2017 щодо реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва за ТОВ "Архібуд". У скарзі прокурор просив провести перевірку правомірності рішення державного реєстратора від 06.02.2017, за наслідками якої скасувати це рішення.
Як установив суд апеляційної інстанції, у скарзі прокурор зазначав про те, що оскільки орган державної влади, уповноважений на здійснення функцій держави у даних спірних відносинах, - Кабінет Міністрів України, - не був повідомлений про прийняте державним реєстратором рішення від 06.02.2017, тому термін оскарження необхідно обчислювати з моменту, коли Кабінет Міністрів України отримав позов прокурора в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора від 06.02.2017 (справа № 914/458/17), а саме з 10.03.2017.
4.17. Відповідно до наказу від 07.06.2017 № 1960/7 Міністерство юстиції України відмовило у задоволенні скарги прокурора від 05.05.2017 № 10/2/3-284вих-17 у зв`язку з тим, що скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною 5 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а саме: додані до скарги копії документів не засвідчені в установленому порядку, а також закінчився встановлений законом строк подачі скарги.
4.18. У липні 2017 року прокурор в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до адміністративного суду з позовом у цій справі № 813/2417/17, що розглядається.
4.19. Суд апеляційної інстанції встановив, що, обґрунтовуючи підстави для звернення з позовом у цій справі № 813/2417/17, прокурор зазначав, що листом Міністерства юстиції України від 04.01.2017 за № 217/13746-0-4-16/9 підтверджено згоду Кабінету Міністрів України щодо захисту інтересів держави за фактом незаконного відчуження з державної власності земельної ділянки у АДРЕСА_1. Як зазначив суд апеляційної інстанції, прокурор також звертав увагу на те, що необхідність подання до суду позову щодо скасування ухвал Львівської міської ради, які стосуються вилучення земельної ділянки площею 2,8939 га, розташованої у АДРЕСА_1, відпала з урахуванням постанови Вищого господарського суду України від 10.01.2017 у справі № 5015/2804/12 за позовом першого заступника прокурора регіону в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України та Львівської обласної державної адміністрації до Львівської міської ради та ТОВ "Архібуд" про визнання недійсним договору оренди землі від 11.12.2008 та витребування з чужого незаконного володіння зазначеної земельної ділянки, в якій підтверджено разовий характер ухвал Львівської міської ради, вичерпання їх дії шляхом виконання, та обрання першим заступником прокурора регіону правильного способу захисту порушеного права щодо повернення до державної власності земельної ділянки у АДРЕСА_1 шляхом подання до суду позову про визнання недійсним договору оренди землі від 11.12.2008.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 07.04.2017 у справі № 5015/2804/12 позов прокурора задоволено частково. Визнано недійсним договір оренди землі від 11.12.2008, укладений між Львівською міською радою в особі департаменту містобудування та ТОВ "Архібуд", та витребувано земельну ділянку загальною площею 2,8217 га у АДРЕСА_1 кадастровий № 4610136600:01:009:0017, на користь держави в особі Кабінету Міністру України за винятком земельної ділянки площею 722,6 м2, що знаходиться під об`єктами нерухомості, придбаними ТОВ "Архібуд".