ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 380/13505/21
касаційне провадження № К/990/16769/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Пасічник С.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року (головуючий суддя - Кузан Р.І.)
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Сеник Р.П.; судді - Онишкевич Т.В., Судова-Хомюк Н.М.)
у справі № 380/13505/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торгово-виробничої компанії "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!"
до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-виробнича компанія "Перша приватна броварня "Для людей - як для себе!" (далі - ТОВ "Перша приватна броварня"; позивач; платник) звернулося до суду з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Західне МУ ДПС по роботі з ВПП; відповідач; контролюючий орган), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22 липня 2021 року № 206/33-00-07-01, від 22 липня 2021 року № 205/33-00-07-01, від 23 липня 2021 року № 209/33-00-07-01, від 23 липня 2021 року № 213/33-00-07-01, від 23 липня 2021 року № 210/33-00-07-01, від 23 липня 2021 року № 212/33-00-07-02 в частині збільшення суми грошового зобов`язання з військового збору в розмірі 22457,61 грн за штрафними (фінансовими) санкціями та 4503,41 грн за пенею.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 16 березня 2022 року позов задовольнив повністю.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 31 травня 2022 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Західне МУ ДПС по роботі з ВПП звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права. При цьому наголошує на: фіктивному характері господарських операцій, вчинених між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ ІМПУЛЬС", Приватним акціонерним товариством "ПБК "Радомишль", Товариством з обмеженою відповідальністю "С-КОМПАНІ", Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінвест-Трейд", Товариством з обмеженою відповідальністю ТД "КОМПАНІЯ РІКОН", Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОЕНЕРГОТРЕЙД", Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД ПОБУТОВИЙ КОМПЛЕКТ", Товариством з обмеженою відповідальністю "СИНЕРГІЯ", Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛАСКАР 2019", Фермерським господарством "МИРНЕ НЕБО", Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОВЕСТІС"; безпідставному неврахуванні в порядку вимог пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) кредиторської заборгованості перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Автокоміс груп", яка набула статусу безнадійної; недоплаті ТОВ "Перша приватна броварня" військового збору 03 серпня 2018 року.
Верховний Суд ухвалою від 14 липня 2022 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Західного МУ ДПС по роботі з ВПП.
08 серпня 2022 року від ТОВ "Перша приватна броварня" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому воно зазначило, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права.
01 листопада 2022 року від контролюючого органу надійшло клопотання про передачу цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, яке мотивовано різністю підходів Касаційного адміністративного суду щодо тлумачення норми пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України у взаємозв`язку з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок".
08 листопада 2022 року від позивача надійшло заперечення проти цього клопотання відповідача, в якому він зазначає, що в оскаржуваних рішеннях не застосовувалася норма права, щодо якої Західне МУ ДПС по роботі з ВПП прагне сформувати єдину правозастосовну практику.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій з`ясовано, що відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Перша приватна броварня" з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2017 року по 30 вересня 2019 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2017 року по 30 вересня 3019 року, за результатами якої складено акт від 06 квітня 2021 року № 97/33-00-07-01/31978272.
Перевіркою, зокрема, встановлено порушення позивачем вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198 ПК України у зв`язку з неправомірним формуванням даних податкового обліку за наслідками придбання товарів і послуг у Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕБЮТ ІМПУЛЬС", Приватного акціонерного товариства "ПБК "Радомишль", Товариства з обмеженою відповідальністю "С-КОМПАНІ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінвест-Трейд", Товариства з обмеженою відповідальністю ТД "КОМПАНІЯ РІКОН", Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛОЕНЕРГОТРЕЙД", Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД ПОБУТОВИЙ КОМПЛЕКТ", Товариства з обмеженою відповідальністю "СИНЕРГІЯ", Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАСКАР 2019", Фермерського господарства "МИРНЕ НЕБО", Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОВЕСТІС" з огляду на удаваний (фіктивний) характер проведених поставок.
Обґрунтовуючи свою позицію, Західне МУ ДПС по роботі з ВПП посилалося на негативну податкову інформацію щодо постачальників платника, відсутність у них в достатній кількості трудових ресурсів (у тому числі кваліфікованих працівників), основних і виробничих засобів, необхідних для здійснення оспорюваних поставок, наявність кримінальних проваджень.
Також виявлено недотримання ТОВ "Перша приватна броварня" правил статті 201 ПК України внаслідок порушення строків реєстрації податкових накладних, які повинні бути зареєстровані позивачем внаслідок списання з обліку товару, який, за висновком відповідача, не був переданий на переробку Товариству з обмеженою відповідальністю "Синергія", Товариству з обмеженою відповідальністю "ТД Побутовий комплект" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Теплоенерготрейд", з огляду на кваліфікацію операцій як безтоварних.
Крім того, контролюючий орган дійшов висновку про порушення платником положень пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 ПК України з підстави нездійснення коригування податкового кредиту в розмірі 223029,00 грн, сформованого на підставі податкової накладної, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю "Автокоміс груп" до 01 липня 2015 року, кредиторська заборгованість за якою набула статусу безнадійної.
Поміж іншого встановлено недотримання ТОВ "Перша приватна броварня" вимог пункту 164.1, підпункту "е" підпункту 164.2.17 пункту 164.2, пункту 164.5 статті 164, підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176, підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України у зв`язку з недоплатою 03 серпня 2018 року військового збору при виплаті оподатковуваного доходу на користь фізичних осіб у розмірі 2846034,30 грн.
На підставі зазначеного акта перевірки, за наслідками адміністративного оскарження та з огляду на вказані порушення відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: від 22 липня 2021 року № 205/33-00-07-01, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 10875496,00 грн за основним платежем та 1087550,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями; від 23 липня 2021 року № 209/33-00-07-01, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 17445432,00 грн за основним платежем та 4361358,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями; від 22 липня 2021 року № 206/33-00-07-01, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 22654052,18 грн за основним платежем та 2265405,22 грн за штрафними (фінансовими) санкціями; від 23 липня 2021 року № 213/33-00-07-01, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 21234468,18 грн за основним платежем та 5308617,05 грн за штрафними (фінансовими) санкціями; від 23 липня 2021 року № 210/33-00-07-01, згідно з яким застосовано штраф у сумі 3400,00 грн; від 23 липня 2021 року № 212/33-00-07-02, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору в розмірі 22457,61 грн за штрафними (фінансовими) санкціями та 4503,41 грн за пенею.
Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем названих актів індивідуальної дії в оскаржуваній частині, Верховний Суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 996-XIV) первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.
Так, підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України передбачено, що об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.