Постанова
Іменем України
16 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 200/1528/16
провадження № 61-4156св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз",
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03 листопада 2021 року у складі судді Цитульського В. І. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 22 квітня 2022 року у складі колегії суддів: Максюти Ж. І., Свистунової О. В., Пищиди М. М.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" (далі - ПАТ "Дніпрогаз") про покладення обов`язку для відновлення газопостачання, заборонити проводити відключення в подальшому, стягнути майнову шкоду в розмірі 3 202,20 грн та моральну шкоду в розмірі 5 000,00 грн.
В подальшому, неодноразово уточнював позовні вимоги та просив: визнати безпідставним, неправомірним відключення газу 18 січня 2016 року в квартирі АДРЕСА_1 та зобов`язати відповідача повернути прокладку труб в початковий стан та поновити його подачу, тобто відновити положення, яке було до цього; стягнути з ПАО "Дніпрогаз" моральну шкоду в розмірі 100 000 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій
Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27 квітня 2018 року, залишеним без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2019 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення судів мотивовані тим, що відключення газу 18 січня 2016 року у будинку АДРЕСА_2 було правомірним, доказів, які б вказували на інше, позивачем не надано.
Постановою Верховного Суду від 25 березня 2020 року касаційна скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27 квітня 2018 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2019 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Направляючи справу на новий розгляд до місцевого суду, касаційний суд виходив із того, що при вирішенні позовних вимог про визнання дій протиправними та стягнення шкоди, суд першої інстанції, у порушення вимог частини четвертої статті 2, статті 51 ЦПК України, не визначився зі складом осіб, які повинні брати участь у справі, не залучив до участі в справі в якості відповідача особу, яка має відповідати за позовом, та не розглянув усі позовні вимоги позивача.
Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03 листопада 2021 року, залишеним без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 22 квітня 2022 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовано тим, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а отже відсутні підстави для їх задоволення.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У травні 2022 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 .
Ухвалою Верховного Суду від 08 червня 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 08 листопада 2022 року справу призначено до розгляду в складі колегії з п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Аргументи учасників справи
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Підставою касаційного оскарження заявник зазначає порушення норм процесуального права, оскільки суд встановив обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу, що підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження, необґрунтовано відхилив клопотання про дослідження доказів (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У липні 2022 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 від акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз", у якому вказано, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
18 січня 2016 року газопостачання до квартири № 26, в якій мешкає позивач та інших квартир (квартири № 22, 23, 26, 27, 30, 31, 34, 35, 38,
39) було припинено. Журнал № 6 прийому аварійних заявок під порядковим номером 873 містить дані про виїзд бригади 18 січня 2016 року за адресою АДРЕСА_2 в зв`язку з запахом газу на вулиці. В цьому ж журналі зроблена відмітка наступного змісту: "усунуто витік газу на контрольній гайці з зірваним різьбленням введення в під`їзд. Необхідна заміна контрольної гайки. Накладено бондаж з шини і гуми. Дан інструктаж".
Листом від 21 січня 2016 року ПАТ "Дніпрогаз" повідомив голову Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради та виконавчого директора КВ РЕП Жовтневого району, що 18 січня 2016 року за адресою: АДРЕСА_1 до диспетчерської аварійної служби надійшла заявка про витік газу. Через негерметичність газопроводу без газу залишилися квартири № 22, 23, 26, 27, 30 . 31, 34, 35, 38, 39. Відсутній доступ до кв. 22, 23, 26, 30, 34 та 35, не працює автоматика безпеки в кв. № 39 . Повторний пуск газу буде здійснено після усунення технічних порушень і надання доступу в кожну квартиру.
У листі від 01 лютого 2016 року за вих. № 62/1 відповідач зазначає, що відсутній доступ в квартири № № 22, 26 .
08 червня 2016 року позивачем знову не надано доступ представникам ПАТ "Дніпрогаз" для обстеження газових приладів та пристроїв в кв. АДРЕСА_1, у зв`язку з чим працівниками ПАТ "Дніпрогаз" спільно з представником КВ РЕП №6 Жовтневого району складено акт про недопуск для проведення технічного обслуговування.
У подальшому ненадання доступу для проведення технічного обслуговування до вищевказаної квартири фіксувалося актом від 08 вересня 2016 року та актом від 26 вересня 2016 року.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Так, частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановленні в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.