1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

23 листопада 2022 року

м. Київ

справа № 752/1229/21

провадження № 61-6250св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

відповідач - Київська міська рада,

третя особа - Головне управління Держгеокадастру у м. Києві,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, яка підписана представником ОСОБА_4, на рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 25 листопада 2021 року у складі судді Слободянюк А. В. та постанову Київського апеляційного суду від 22 червня 2022 року у складі колегії суддів: Суханової Є. М., Сушко Л. П., Олійника В. І.,

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У січні 2021 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись з позовом до Київської міської ради, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у м. Києві, про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, факт прийняття спадщини підтверджено витягом про реєстрацію спадкової справи та довідкою про коло спадкоємців.

ОСОБА_5 за життя у 2008 році подала заяву до Київської міської ради; за її життя розроблено та погоджено проект земельної ділянки; отримано усі необхідні висновки для затвердження проекту.

24 грудня 2009 року Київською міською радою прийнято рішення № 1185/3254 про передачу ОСОБА_5 у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1, площею 0,10 га. У зв`язку зі смертю ОСОБА_5 не отримала правовстановлюючий документ, не зареєструвала право власності на земельну ділянку.

21 жовтня 2020 року приватним нотаріусом відмовлено позивачам, як спадкоємцям, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку.

Позивачі 27 жовтня 2020 року звернулись із заявою до Київської міської ради про завершення приватизації земельної ділянки за вказаною вище адресою. Однак, Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради у листі від 05 листопада 2020 року відмовлено з тих підстав, що після прийняття рішення про передачу земельної ділянки ОСОБА_5 не отримала державного акту на земельну ділянку та не зареєструвала право власності.

Позивачі просили:

визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1, площею 0,10 га в рівних частках.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 25 листопада 2021 року, яке залишене без змін постановою Київського апеляційного суду від 22 червня 2022 року, у задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, в інтересах яких діє представник ОСОБА_4, до Київської міської ради, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у м. Києві про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки у порядку спадкування відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачами не надано достовірних доказів того, що спадкодавець ОСОБА_5 розпочала за життя процедуру приватизації земельної ділянку у встановленому законом порядку, а саме, що ОСОБА_5 за життя зверталась до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація) з клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відповідно до умов рішення Київради.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У липні 2022 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, підписану представником ОСОБА_4, у якій просила рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 25 листопада 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 22 червня 2022 року скасувати; ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми права, якими врегульовано порядок приватизації земельних ділянок щодо початку приватизації спадкодавцем та не застосував висновки, викладені у постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції не визнав факт звернення ОСОБА_5 до Київської міської ради із заявою про приватизацію, складення проекту землеустрою, прийняття рішення Київською міською радою про передачу у приватну власність земельної ділянки та звернення до Департаменту земельних ресурсів із технічною документацією за розробленням державного акту на земельну ділянку достовірними доказами початку приватизаційної процедури ОСОБА_5 . Суди не звернули увагу на практику Верховного Суду, відповідно до якої для визнання факту початку спадкодавцем процедури приватизації було достатньо встановити те, що спадкодавець звернувся до органу місцевого самоврядування (органу приватизації) із заявою про передачу у приватну власність земельної ділянки та факт прийняття таким органом відповідного рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Позиція інших учасників справи

У серпні 2022 року Головне управління Держгеокадастру у м. Києвіподало відзив на касаційну скаргу.

В обґрунтування відзиву Головне управління Держгеокадастру у м. Києві зазначило, що станом на даний час, відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,10 га, не зареєстрована та не сформована у відповідності до вимог статті 79-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), як об`єкт цивільних прав, а інформація про неї та її межі в Головному управлінні Держгеокадастру у м. Києві, відсутня.

Рух справи

Ухвалою Верховного Суду від 19 липня 2022 року відкрите касаційне провадження у справі, витребувано з суду першої інстанціїсправу № 752/1229/21.

У серпні 2022 року матеріали цивільної справи № 752/1229/21 надійшли до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 15 листопада 2022 року справу призначено до судового розгляду.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

В ухвалі Верховного Суду від 19 липня 2022 року зазначено, що касаційна скарга містить передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України підстави для відкриття касаційного провадження (суд апеляційної інстанції в оскарженому судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17, від 30 червня 2020 року у справі № 623/633/17, від 07 червня 2018 року у справі № 336/149/17, від 13 червня 2018 року у справі № 128/1911/15-ц, від 29 серпня 2019 року у справі № 554/1195/17, від 25 березня 2020 року у справі № 158/1672/17).

Фактичні обставини

Суди встановили, що приватним нотаріусом Київського міського округу Єременко Л. О. 21 жовтня 2020 року відкрито спадкову справу № 12/2020 щодо майна ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Право на спадкування за законом у даній спадковій справі мають три спадкоємця: ОСОБА_1 (мати померлої), ОСОБА_2 (дочка померлої), ОСОБА_3 (дочка померлої).

Постановою приватного нотаріусу Київського міського округу Єременко Л. О. від 21 жовтня 2020 року № 188/02-31 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована в АДРЕСА_1, у зв`язку з ненаданням ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 документів, які б посвідчували право власності спадкодавця на земельну ділянку.

За життя спадкодавець ОСОБА_5 19 вересня 2008 року звернулась до голови Київської міської ради Черновецького Л. М. із заявою про передачу у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд у Голосіївському або іншому районі м. Києва.

Рішенням Київської міської ради № 1185/3254 від 24 грудня 2009 року передано ОСОБА_5, за умови виконання пункту 3 цього рішення, у приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 .

Пунктом 3.6 зазначеного рішення визначено, що ОСОБА_5 мала у місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація) з клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та виготовлення документу, що посвідчує право приватної власності на земельну ділянку.

Позивачі, як спадкоємці, 27 жовтня 2020 року звернулись до Київської міської ради із заявою про завершення приватизації даної земельної ділянки, вказуючи, що, у зв`язку зі смертю ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, не встигла звершити процедуру приватизації земельної ділянки, отримати відповідний документ (державний акт) на право власності на земельну ділянку.

Листом Департаменту земельних ресурсів, виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 0570202/1-20916 від 05 листопада 2020 року позивачам повідомлено, що в Державному земельному кадастрі департаменту відсутні дані у реєстрі щодо державної реєстрації земельної ділянки на АДРЕСА_1, яка передана за рішенням Київської міської ради у приватну власність.

У листі зазначається, що з метою формування зазначеної земельної ділянки, як об`єкту цивільних прав та реєстрації у Державному земельному кадастрі, заявникам необхідно, відповідно до законодавства, замовити розробку технічної документації по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Позиція Верховного Суду

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з пунктом "г" частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.


................
Перейти до повного тексту