ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2022 року
м. Київ
справа №0640/3997/18
адміністративне провадження № К/9901/19517/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Стародуба О.П., Чиркіна С.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2019 року у складі колегії суддів: Охрімчук І.Г. (головуючий), суддів: Кузьменко Л.В., Франовської К.С. у справі за його позовом до Міністерства оборони України (далі - МО України), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ІНФОРМАЦІЯ_1, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій, встановлені судами попередніх інстанцій обставини:
1. У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправним і скасувати рішення МО України про відмову йому в призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з 12 квітня 2018 року, внаслідок травми, поранення, пов`язаних із захистом Батьківщини, оформлене протоколом засідання комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 червня 2018 року №65;
- зобов`язати МО України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права позивача на отримання одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи внаслідок травми, поранення, що пов`язані із захистом Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, без урахування проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів, передбачених законодавством, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975).
2. Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 18 грудня 2018 року позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та скасував пункт 31 рішення МО України про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому інвалідності ІІ групи з 12 квітня 2018 року, внаслідок травми, поранення, захворювання, пов`язаних із захистом Батьківщини, оформлене протоколом засідання комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22 червня 2018 року №65.
Зобов`язав МО України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи внаслідок травми, поранення та захворювання, пов`язаних із захистом Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат, та факту подання ним усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку №975.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
2.1 Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, виходив із того, що у разі встановлення військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у них виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується їм з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги. Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин, строків реалізації права на одноразову грошову допомогу законодавством передбачено не було, то позивач має право на отримання вказаної допомоги без обмеження дворічним терміном після первинного встановлення групи інвалідності.
3. Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 13 червня 2019 року скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив із того, що законодавство допускає можливість виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю вищої групи інвалідності, проте при зміні групи інвалідності протягом двох років з моменту її первинного встановлення.
15 вересня 2015 року позивачу вперше встановлено III групу інвалідності. З 17 квітня 2018 року після повторного медичного огляду позивачу встановлено II групу інвалідності. Отже, встановлення вищої групи інвалідності позивачу відбулась понад дворічний термін після первинного її встановлення.
4. Під час розгляду справи суди попередніх інстанцій встановили, що:
4.1 ОСОБА_1 за призовом по мобілізації проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
4.2 Згідно довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) молодшого сержанта за призовом ОСОБА_1 від 29 липня 2014 року №1100, останній 17.06.2014 отримав мінно - вибухове поранення, акустичну баротравму з перфорацією барабанної перетинки правого вуха, постравматичний нефрит правого лицевого нерва, стороннє тіло осколок) лівої піднижнєщелепної ділянки. Так, на блокпосту №3007, який знаходиться неподалік від селища Окнино Новоайдарського району Луганської області було здійснено напад з боку незаконних збройних формувань з використанням автоматичної стрілецької зброї та гранатометів. Під час нападу незаконних збройних формувань отримав вогнепальне поранення молодший сержант за призовом ОСОБА_1
4.3 Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв від 19 червня 2015 року №2318, травма, поранення та захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1, що підтверджені військово - обліковими та медичними, визнані такими, пов`язані з захистом Батьківщини.
4.4 15 вересня 2015 року за результатами огляду МСЕК позивачу встановлено з 2 вересня 2015 року третю групу інвалідності, внаслідок травми, поранення та захворювання, пов`язаних із захистом Батьківщини, про що свідчить копія довідки МСЕК серії 12ААА №206788 від 15 вересня 2015 року. Датою чергового переогляду вказано 15 вересня 2018 року.
4.5 У зв`язку з цим позивачу нарахована та виплачена одноразова грошова допомога в сумі 206700,00 грн.
4.6 Відповідно до довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №100661, 17 квітня 2018 року при повторному огляді Обласною МСЕК встановлено позивачу другу групу інвалідності з 12 квітня 2018 року та визначено причину інвалідності - травма, поранення та захворювання, так, пов`язані із захистом Батьківщини. Дата чергового переогляду 17 квітня 2021 року.
4.7 Згідно із рішенням комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеного в пункті 31 протоколу №65 від 22 червня 2018 року, позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги посилаючись на те, що пункт 4 статті16-3 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) та пункт 8 Порядку №975, визначено, що у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється. ОСОБА_1 ІІ групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності та ІІІ групи інвалідності. Допомога у зв`язку з встановленням 25% втрати працездатності і ІІІ групи інвалідності виплачена в сумі 206700,00 грн.
4.8 Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги, заперечень (відзиву) на касаційну скаргу:
5. ОСОБА_1 подав касаційну скаргу на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2019 року. Просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5.1 Скаржник зазначає, що набув право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, відповідно до Закону №2011-ХІІ та Порядку №975, саме з дати, вказаній у довідці МСЕК при встановленні інвалідності ІІ групи з причиною інвалідності - захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини.
5.2 Також посилається на правову позицію Верховного Суду, висловлену у постановах від 20 березня, 21 червня 2018 року, 30 вересня 2019 року (справи №№ 295/3091/17, 760/11440/17, 825/1380/18, відповідно).
6. Відповідач подав відзив, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. Під час розгляду касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України (у редакції, що діяла до 8 лютого 2020 року), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.