ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 560/4589/21
провадження № К/990/13446/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Стрелець Т.Г., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Залімського І.Г., Мацького Є.М., Сушка О.О. від 09 лютого 2022 року,
УСТАНОВИВ:
Вступ
Первинно позивачці призначено за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". У подальшому позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, який враховувався при первинному призначенні пенсії. Позивачка звернулась до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за останні три роки, як особі, яка вперше звернулася за призначенням вказаного виду пенсії. Відповідач відмовив позивачці у задоволення її заяви. Уважаючи відмову відповідача протиправною, позивачка звернулась до суду з позовом.
Зважаючи на встановлені обставини, доводи учасників справи, вирішуючи справу, Суду слід дати відповідь на таке питання: який показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України має застосовуватись при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"?
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, у якому просила:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом від 07 квітня 2021 року № 2749-2161/Ц-03/8-2200/21, у здійсненні перерахунку призначеної в автоматизованому режимі пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують автоматичному переведенню на пенсію за віком за 2017, 2018, 2019 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 травня 2020 року відповідно до статей 24, 26, частин першої - другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують автоматичному переведенню на пенсію за віком за 2017, 2018, 2019 роки при загальному страховому стажі 36 років 8 місяців та 3 дні та провести перерахунок й виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з 01 травня 2020 року з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто, за 2017, 2018 та 2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив того, що відбулось не переведення позивачки з одного виду пенсії на інший в межах дії Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а фактичне її призначення відповідно до вказаного Закону, а тому для призначення пенсії у 2020 позивачці має застосовуватися показник середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, а саме 2017 - 2019 роки.
4. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року скасовано, та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що з 01 травня 2020 року позивачку переведено з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто позивачку переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого Закону.
6. Оскільки, 01 травня 2020 року не відбулось переведення позивачку з одного виду пенсії на інший вид пенсії, відсутні підстави для застосування до спірних відносин наведених положень частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо можливості застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а отже відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру пенсії позивачки показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2017 - 2019 роки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, та залишити в силі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Судами попередніх інстанцій установлено, що з 20 серпня 2002 року ОСОБА_1, отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
9. З 01 травня 2020 року позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2014 - 2016 роки.
10. ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за останні три роки, а саме 2017, 2018, 2019 роки, як особі, яка вперше звернулася за призначенням вказаного виду пенсії.
11. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 07 квітня 2021 року № 2749-2161/Ц-03/8-2200/21 повідомило позивачку про відсутність підстав для задоволення її заяви.
12. Уважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у здійсненні перерахунку призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують переведенню на пенсію за віком за 2017, 2018, 2019 роки протиправною, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
13. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постановах від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, від 31 жовтня 2018 року у справі № 577/2576/17, постановах Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 16 червня 2020 року у справі № 127/7522/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17. Також позивачка вказує, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики та має виняткове значення для скаржника.
14. У касаційній скарзі позивачка зазначає, що якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
15. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, у якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
16. Відзив обґрунтовано тим, що з 01 травня 2020 року позивачку переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
17. 01 травня 2020 року не відбулось переведення позивачки з одного виду пенсії на інший вид пенсії, відсутні підстави для застосування до спірних відносин наведених положень частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо можливості застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а отже відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру пенсії позивачки показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2017 - 2019 роки.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права
18. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: